Çocuklarda En Sık Görülen Ortopedik Sorunlar Nelerdir?

0
52

Çocuklarda görülen en sık ortopedik hastalıkları biliyor musunuz? Eğer çocuğunuz aşağıdaki ortopedik rahatsızlıklardan birine sahipse lütfen panik olmayın sevgili Annebibak ebeveynleri. Tedavileri mümkün.

Düztaban

Düztabanlık çocukların doğumuyla beraber anlaşılabilen bir ortopedi sorunudur ve ikiye ayrılır. İlki çocukların %70’inde görülen oldukça hafif olan ve sorun olarak dahi kabul edilmeyen masum düztabanlıktır. Bu durum bebek tipi yağ dokusunun cilt altında yerleşmesinden dolayı meydana gelir. Bebek büyüdükçe cilt altına yerleşen yağ dokuları azalmaya başlar ve kaslar gelişir. Böylece bir süre sonra ayağın uzunlamasına kavisi artmaya başlar ve sorun ortadan kalkar. Masum düztabanlık için herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Ortalama olarak bebeğiniz 6-7 yaşlarına geldiğinde sorun kendiliğinden ortadan kalkmış olur. İkincisi ise patolojik olarak adlandırılan ve tıp dilinde de bir hastalık olarak görülen düztabanlıktır. Patolojik düztabanlığın pek çok sebebi olabileceği gibi en yaygın olanı ayak kemiklerinin doğuştan birbirine birleşik olması ya da ayak kemikleri arasındaki bağın gevşek olmasıdır. Patolojik düztabanlık tedavi gerektiren bir hastalıktır. Ancak Annebibak ebeveynleri tedavi için acele etmeyin. Öncelikle bebeğinizin yürümeye başlaması, ayaklarını yere basması gerekir. Uzmanlar tarafından tedaviye başlama süreci için 2 yaşın uygun olduğu belirtiliyor. Tabi bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar kullandığınız ayakkabılar da çok önemli. Çocuğunuzun ayağına özel, ortopedik ayakkabılar tercih etmelisiniz.

İçe Basma

İçe basma çocuklarda görülen en yaygın ortopedi sorunlarından biridir. Ayak uçlarının veya parmak uçlarını içe basma şeklidir. Erkek çocuklarına göre kız çocuklarında çok daha yaygın olarak görülür. Çocukların bağdaş kurarak oturması da bu ortopedik rahatsızlığa neden olur. Hafif düzeyde olan içe basma rahatsızlığı fizik tedaviyle iyileştirilebilir duruma getirilebilir. Ancak ileri düzeyde içeri basma ortopedi rahatsızlığı olan çocuklara cerrahi müdahale gerekir.

Kalça Çıkığı

Kalça çıkığı bebekler doğduktan yaklaşık 40 gün sonra ultrason ile anlaşılabilir. Kalça çıkıklığını bebek büyüyene kadar anlamak çok kolay değildir. Kalça çıkığı tedavisine tespit edildiği an başlanmalıdır. Zaman kavramı bu ortopedik rahatsızlık için çok önemlidir. Bebek gelişimini tamamlamadan önce tedaviye başlanmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Çarpık Ayak

Bebeğin doğumu ile en kolay anlaşılabilen ortopedik rahatsızlıktır. Ebeveynler görüntü anlamında bebek uyarır. Bebeğin ayaklarında içe dönüklük vardır. Erkek bebeklerde çok daha sık görülür. Tedavisi mümkündür ancak bu ortopedik rahatsızlıkta da tıpkı kalça çıkığı gibi erken tedavi önemlidir. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda hastalık kendisini sakatlık olarak göstermeye başlar ve bebeğin yaşam kalitesi düşer. Düzeltici-seri alçılama ile tedavisi yapılmaktadır.

Parmak Ucunda Yürüme

Parmak ucunda yürüme ortopedi rahatsızlığı çoğu çocukta hafif düzeyde olduğu gözlemlenir ve zamanla kendiliğinden düzelir. Eğer rahatsızlık ileri düzeyde ise mutlaka bir uzman görüşü eşliğinde tedavi edilmelidir. Kimi zaman parmak ucunda yürümenin sebepleri doğuştan olsa da kimi zaman da beyinde oluşan bir hasardan kaynaklanıyor olabilir.

Parantez Bacak

Bebek büyüdükçe dizleri arasındaki mesafenin açılması sonucu oluşur. Özellikle bebek yürümeye başladığı ya da bezlenmeyi bıraktığı zaman fark edilir. D vitamini ya da kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Tedavisi mümkündür.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız