Çocuklarda Diş Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0
95

Diş çürümesi, dişlerdeki kalan yiyecek ve içecek parçalanırken asit ürettiğinde oluşan bakterilerden meydana gelir. Bu asit normaldir ancak düzenli olarak yıkanmaması durumunda diş minesine zarar verebilir. Çocuğunuzun dişlerini temizlemeye çocuğunuz üç aylıkken başlayın, her beslenmeden sonra nemli bir bezle silin. İlk diş çıktığında bebeklere uygun bir diş fırçası kullanmaya başlayabilirsiniz. Diş bakımı çocuğunuz kendi kendine dişlerini fırçalayana kadar sizin sorumluluğunuzda olmalıdır.

Çocukların dişlerinin erkenden çürümesinin önlenmesi için çocuğunuzun memede veya biberon ağızlarındayken uykuya dalmasına izin vermeyin. Çocuğunuzun dişlerini günde en az iki kez ve özellikle her yemekten sonra fırçalayın. Yatmadan önce fırçalamak da çok önemlidir.

Çocuğunuzun diş çürüme riski oluşmamışsa, üç yaşına geldiğinde çok az miktarda florürlü diş macunu kullanmaya başlayın. Fırçalama alışkanlığı gelişinceye kadar, onları denetleyin ve diş macununu tükürdüklerinden emin olun.

Çocuğunuzun ilk dişinin çıkmasından sonraki altı ay içinde veya 12 aylıkken diş kontrolü için  diş doktoruna götürün. Çocuğunuzu dişçiye götürürken olumlu tutum sergilemeye özen gösterin. Çocuğunuzun çıkan ilk dişlerinin hepsi olmasa da çoğu, 12 yaşına geldiğinde kalıcı dişler ile değişecektir. Ancak çocuğunuzun süt dişlerini temiz tutmak çok önemlidir. Çocuğunuzun düzgün yemek yemek, konuşma ve sağlıklı büyüme için bu dişlere ihtiyacı vardır. Diş bakımı, bebeğinizin ilk dişi çıkmadan önce bile başlar. Bebeğinizin süt dişlerini korumak ve gelecekteki kalıcı dişlerinin sağlıklı olmasına destek olmak için aşağıdaki diş bakımı yöntemlerini kullanın.

Bebeklerde Diş Bakımı başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diş bakımı neden önemlidir?

Erken yaşlardan itibaren diş bakımı, öncelikle diş çürümelerini önleme açısından önemlidir. Genellikle, diş çürümesinin ilk belirtisi, çok fazla ağrıya neden olabilecek bir diş ağrısıdır.

Diş çürümesine neler sebep olur?

Plak adı verilen bir madde, dişleri kaplayan mine üzerinde oluşur. Plak, her gün yediğimiz yiyecek ve içecekleri parçalayan ve asit üreten bakteriler içermektedir. Bu asit tamamen normal ve sağlıklıdır, ancak  yine de diş ve diş etlerinin temizliği için düzenli olarak temizlenmelidir. Asit ağızda çok uzun süre kalırsa, dişin sert kabuğu olan mineye de zarar vermeye başlar. Bu diş çürümelerine neden olur.

Emzirme dönemindeki çocuklar, en çok diş çürümesi riskine gece uykuya daldıklarında maruz kalırlar. Bu risk meme ve biberon ağızındayken uyuduğunda da yüksektir. Bu, biberon sendromu olarak da bilinen erken dönem çürüğüne yol açabilir.

Diş çürümesinin belirti ve semptomları şunları da içerebilir:

 • Diş renginde değişiklik
 • Sürekli, yoğun ağrı
 • Zonklama
 • Keskin acılı zamanlar (çiğneme veya sıcak veya soğuk yiyecekler tetikler)
 • Keskin ağrı
 • Boğaz veya diş etlerinde kanama
 • Ateş
 • Ağrılı dişin yanında, ağzın içinde beyaz veya kırmızı bir şişlik

Çocuğun dişleri ve diş etleri ne zaman temizlemeye başlanmalı?

Diş bakımı için püf noktalar aşağıdaki gibidir.

 • Yeni doğmuş bir bebeğin diş etlerini beslenmesi bittikten sonra, temiz, nemli ve yumuşak bir bezle silin.
 • Üçüncü aydan itibaren, her beslenmeden sonra çocuğunuzun ağzını temizlemeye başlayın.
 • Çocuğunuzun dişleri yeterince büyüdüğünde onları güçlü ve sağlıklı tutmak için diş fırçası ile temizlemelisiniz.
 • Çocuğunuz üç yaşın altındaysa, dişlerini sizin fırçalamanız gerekir. Çocuğunuz kendi dişlerini fırçalamayı eğlenceli bulabilir ve buna başlayabilir. Bununla birlikte, motor becerileri gelişene kadar diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalısınız.
 • Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde, onlara 2*2 dersini verin. Bu günde iki kez fırçalamak demektir.
 • Yumuşak, küçük bir diş fırçası kullanın. Diş fırçasını, kıllar diş etlerinin dişlerle buluştuğu yere açılı olacak şekilde tutun.
 • Fırçayı yumuşak, dairesel hareketlerle kullanın. Çok sert ovalama veya fırçalama, çocuğunuzun diş etlerine zarar verir.
 • Dişlerin önünde, arkasında ve üstünde, çürümeden dolayı oyuklar oluşabilir. Bu nedenle  dişlerin her yüzeyini temizleyin.
 • Çocuğunuz dişlerini kendisi fırçalıyorsa ve siz denetliyorsanız, dişlerinin ön, arka ve üst kısımlarını dairesel hareketlerle yavaşça fırçalamalarını ve diş fırçasını diş etlerinin dişlerle buluştuğu noktaya doğrultmalarını hatırlatın.

Çocuğunuzun dişleri ne sıklıkla fırçalanmalı?

Çocuklar ideal diş bakımı için dişlerini günde en az iki kez fırçalamalıdır. Çocuğunuzun dişlerini fırçalamak için en iyi zaman sabah kahvaltıdan sonra ve yatmadan hemen öncesidir. Yatmadan önce fırçalamak çok önemlidir çünkü çocuğunuz geceleri daha az tükürük salgılar.

Doğru diş fırçası kullanma

Çocuğunuzun ağzına uygun boyutta bir diş fırçası kullanmaya özen gösterin. Kıllar mutlaka yumuşak ve yuvarlak olmalıdır. Çocuğunuzun ilk dişi çıktığında yumuşak ve küçük bir fırça kullanmaya başlayabilirsiniz. Diş fırçasını en az üç veya dört ayda bir yenileyin. Sevgili Annebibak ebeveynleri çocuğunuzun diş bakımı sorumluluğunun belli bir yaşa kadar size ait olduğunu unutmamalısınız.

Doğru miktarda diş macunu kullanmak

 • Florür toprakta, suda ve yiyeceklerde bulunan bir mineraldir. Çoğu marka diş macununa ve birçok yerde içme suyuna eklenir. Küçük miktarlarda kullanıldığında, güçlü dişler oluşturmaya yardımcı olur.
 • Çocuğunuz üç yaşın altındaysa ve diş çürümesi riski altında değilse, dişlerini suyla ıslatılmış bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuz üç ile altı yaş arasında bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu kullanabilir.
 • Çocuğunuzu dişlerini fırçalarken mutlaka denetleyin ve bittiğinde diş macununu tükürdüklerinden emin olun. Çok fazla florürlü diş macunu kullanılması veya yutulması, çocuğunuzun dişlerinde beyaz lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Diş ipi kullanımı

Çocuğunuzun erken yaşta diş ipi kullanmaya başlamasını sağlayın. Çoğu durumda, çocuğunuzun arka dişleri birbirine değdiğinde başlamak iyi bir zamandır. Bu genellikle üç yaş civarında oluşur. Diş ipi kullanmak önemlidir, çünkü diş fırçası diş aralarını temizleyemez. Çocuğunuzun bir süre diş ipi ile yardıma ihtiyacı olacak. 10 veya 11 yaşlarında, kendi başlarına diş ipi kullanabilecekler. Diş ipi kullanımı diş bakımı açısından çok önemlidir.

Çocuğunuzun Süt Dişlerini Nasıl Korursunuz başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız