Çocuklarda Böbrek Reflüsü (VUR hastalığı) Nedir?

0
75

Vezikoüreteral reflü (VUR hastalığı) bebeğin mesanesindeki idrarın böbreğe kaçması ile oluşur. Vur hastalığı idrar yolları enfeksiyonu ile kendisini belli eder. Bebeğinizin gelişimi sürecinde komplikasyonların devam etmesi böbreğin bir süre sonra hasar almasına, tansiyona ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda sıklıkla bu rahatsızlığa rastlanabilir.

Vezikoüreteral reflü hastalığı ortalama olarak her yüz çocuktan birinde görülür. Bu rakam oldukça yüksektir. VUR hastalığı yaygın bir hastalıktır. Genetik olarak aktarım gerçekleşebilir. Sevgili Annebibak ebeveynleri eğer ilk çocuğunuzda VUR hastalığı varsa ikinci çocuğunuzda da bulunma riski yüksektir. Ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuğa yapılan voiding filmi sayesinde teşhis koyulur. Aynı zamanda anne karnında da ultrason ile bebeğin böbreklerinde genişleme olup olmadığı anlaşılabilir.

Tedavi Yöntemi

VUR hastalığı yani reflü farklı şiddetlerde kendini belli eden bir hastalıktır. Tedavi yöntemi ise kişiye özeldir. Hasta çocuğun yaşı, cinsiyeti, genetik özellikleri göz önünde bulundurulur. Temel olarak 3 ana tedavi yöntemi vardır.

  • Takip ve ilaç tedavisi
  • Enjeksiyon tedavisi
  • Cerrahi Müdahale (Ameliyat)

Çok düşük bir ihtimal dahi olsa takip ve ilaç tedavisi ile reflü iyileştirilebilir. Uzun süreli antibiyotik tedavisi ile sonuç sağlanabilir.

Enjeksiyon tedavisi ise sting adı verilen kapalı enjeksiyondur. Yaklaşık olarak %75’ lik oranla reflü (VUR hastalığı) tedavisinde başarı sağlabailir.

Robotik Cerrahi Yöntemleri

Robotik cerrahinin başarı oranı %95’lik oranla diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha yüksektir. Robotik cerrahi, ameliyatsız reflü tedavi yöntemidir. Cerrahi müdahale gibi çocuğun vücudunda herhangi bir kesi açılmaz. Milimetrik cihazlarla karın boşluğunun altından yapılan özel bir cerrahi yöntemdir.

Avantajları;

  • Ameliyat gibi cerrahi bir kesi yapılmadığı için ağrı oranı çok daha düşüktür.
  • Hastanede yatış süresi azdır.
  • Ameliyat ve yara izi belirgin değildir.
  • Kanama, tansiyon gibi komplikasyonların gerçekleşme ihtimali düşüktür.
  • Başarı oranı yüksektir.

ÖNEMLİ NOT: Vezikoüreteral reflü (VUR hastalığı) böbrek yetmezliğinin en büyük sebeplerindendir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi yöntemi çok önemlidir. Çocuğunuzun rutin kontrollerini aksatmamalı, içinizde bir şüphe uyandığı an doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Evet, kimi zaman gereğinden çok endişeli olabilirsiniz ancak yine de bu konuda da sizi bir uzmanın rahatlatması güzel olmaz mı? ?

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız