Çocuklarda Astımla İlgili Merak Edilenler

0
103

Astım, solunum yollarına etki eden kronik bir hastalıktır. Hava yolları, ciğerlerinize dışarıdan ve içeriden hava taşıyan tüplerdir. Astımınız varsa, hava yollarınızın iç çeperlerinde ağrıma ve şişme oluşur. Çocuklarda yetişkinlerden daha küçük hava yolları vardır. Bu da astımı onlar için daha da ciddi bir durum haline getirir. Astımlı çocuklar özellikle de sabahın erken saatlerinde veya geceleri hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma yaşar ve nefes almada zorluk çekebilirler.

Aşağıdaki maddeler ve diğer bazı durumlar astıma neden olabilir.

  • Alerjenler (küf, polen, hayvanlar)
  • Tahriş edici maddeler (sigara dumanı, hava kirliliği)
  • Hava (soğuk hava, havadaki değişiklikler)
  • Aşırı egzersiz
  • Enfeksiyonlar (grip, soğuk algınlığı)

Astım krizi, belirtiler normalden daha şiddetli hale geldiğinde ortaya çıkar. Astım iki tür ilaçla tedavi edilebilir. Astım semptomlarını durdurmak için hızla tedavi edecek ilaçlar ve semptomları önlemek için uzun vadeli kontrol amaçlı ilaçlar kullanmak gerecektir. Alerji ve astım ailelerde, ebeveynlerin birinde veya her ikisinde de alerjik bir hastalık olduğu durumlarda, çocuklarda astım görülme ihtimalinin daha fazla olduğu bilinmektedir.

Alerjik rahatsızlıkların veya astımın gelişmesini engelleyebilecek veya geciktirecek adımlar vardır.

Besinlerden Kaynaklanan Alerjileri Önleme

Besin alerjileri; egzamandan daha büyük riskler barındıran alerjik reaksiyonlara kadar çeşitli sorunlara neden olabilir. Yaygın tetikleyiciler arasında yerfıstığı, ağaç fındıkları, yumurta, soya, buğday, balık ve kabuklu deniz gibi değişik ürünler bulunmaktadır. Alerjik durumu olan bir kardeşi ya da ebeveyni olan bebekler, özellikle atopik dermatit, alerjik rinit veya astımın alerjik semptomlarını gösterirse, gıda alerjisi riski altındadır.

Bir annenin hamilelik veya emzirme döneminde daha önce doğan çocuğun sağlık durumu iyi olsa da gıda alerjilerini önlemenin bir aracı olarak rutin tavsiye edilmez. Yeni araştırmalar, bu süre zarfında alerji yaratma riski olan yiyeceklerden kaçınmanın, bebekler için önemli bir alerji önleme yöntemi olmadığını gösterir. Anne sütü bebeği beslemenin en ideal yoludur. Alerjik reaksiyonu tetiklemede en az risk içerir, sindirimi kolaydır ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynar. Özellikle ilk dört ila altı ay boyunca kesinlikle önerilir, egzama, hışıltı ve inek sütü alerjisinin engellemesinde rol oynar. Annenin emziremediği, gıda alerjisi riski altındaki bebekler için inek sütü ve soya yerine hidrolize bebek mamaları önerilmektedir.

Dört ila altı ay arasında, meyveler (elma, armut ve muz), sebzeler (yeşil sebzeler, tatlı patates, kabak ve havuç) ve tahıl (pirinç veya yulaf gevreği) dahil olmak üzere tek bileşenli bebek yiyecekleri kullanılabilir. Bebeğin gelişimine katkı için yiyecekler her 3 ila 5 günde bir bu şekilde düzenlenebilir. Bu süreç çocuklarda oluşabilecek alerjik reaksiyona neden olan herhangi bir yiyeceği belirleme ve yok etme şansı verir.

Daha az alerjik gıdaların dengelenmesinden sonra yumurta, süt ürünleri, yer fıstığı, ağaç fındıkları, balık ve kabuklu deniz hayvanları yine dört ila altı ay boyunca yavaş yavaş yiyecekler arasına dahil edilebilir. Aslında, bu yiyeceklerin verilmesini geciktirmek, bebeğinizin alerji geliştirme riskini artırabilir. Orta veya şiddetli egzama gibi alerjik reaksiyonlar meydana gelirse veya bebeğin alerjik bir kardeşi varsa, bir uzmana danışılmalıdır.

Çevresel Alerji ve Astım

Toz Akarlarını Önleme

Havadaki bazı maddeler alerjik sorunlar veya astım semptomlarına neden olabileceğinden, bu maddelerle erken yaşlarda teması azaltmak alerji veya astım semptomlarını geciktirebilir ya da engelleyebilir. Yapılan araştırmalar, toz akarlarının en açık risk içerdiğini göstermiştir. Çocuğunuzunda alerji riski yüksek ise toz akarlarıyla ilgili atabileceğiniz adımlar vardır. Yastıklar ve şilteler üzerinde antialerjik örtüler kullanın ve yatakları düzenli olarak sıcak suyla yıkayın. İç nem oranı mutlaka % 50’nin altında tutulmalıdır. Mümkünse, bebeğinizin odasında halı ve döşemeli mobilyalar bulundurulmamalıdır.

Evcil ve Diğer Hayvanlar

Hayvanlar ile alerji ve astım gelişimi arasındaki ilişki biraz kafa karıştırıcıdır ve bu konuda göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Eski kanıtlar, küçük yaşta hayvanlarla ilişki kuran çocuklarda alerji ve astım olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyar. Oysa daha yeni araştırmalar, özellikle kediler ve köpeklerin çocukları bu hastalıklardan koruyabileceğini göstermektedir. Çiftliklerde yetişen çocukların daha az alerji ve astıma maruz kaldığını da göstermektedir.

Tütün Mamullerinin Dumanı

Çocuklarınızı doğum öncesi veya sonrasında tütün dumanına maruz bırakmamanız çok önemlidir. Hamilelik sırasında sigara içmek, çocuğunuzun riskli bir sürece girme ihtimalini artırır. Çocukların sigara dumanına maruz kalmasının ayrıca astım ve diğer kronik solunum yolu hastalıklarını tetiklediği görülmüştür.

Emzirmenin Yararları

Akciğer enfeksiyonları astımın yaygın tetikleyicileridir. En az 4-6 ay boyunca emzirmek, çocuğun bağışıklık sistemini güçlendireceğinden, uzun vadede bu sorunlardan kaçınmaya yardımcı olur.

Yardım Almak

Çocuğunuzda alerji veya astım olabileceğinden kaygılanıyorsanız, doğru bir tıbbi yardım almanız önemlidir. İmmünoloji uzmanı, alerjilerin, astımın ve bağışıklık sistemine etki eden diğer hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uzmandır. Bir alerji uzmanı tarafından istenilen testler genellikle her yaştan çocuklar için güvenli ve etkilidir.

Bebeklerde Alerjik Bronşit başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız