Çocuklara Sağlıklı Yemek Alışkanlığı Kazandırma

0
130

Sağlıklı yemeklerin çocuklara yararları nelerdir?

İyi yemek yemek, çocuğun sağlıklı büyümesini ve gelişmesini destekleyebilir ve gençlerde intihar riskini azaltmada dahi rol oynayabilir. Çocuğunuza zihinsel bir sağlık sorunu teşhisi konulmuşsa, sağlıklı bir diyet çocuğunuzun semptomları yönetmesine ve sağlıklarının yeniden kazanmasına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızı patates kızartması ve pizza gibi yiyeceklerle besleyerek ve sebzeden kaçınarak çocukların giderek daha sağlıksız yiyecek seçeneklerine maruz kalmasına neden olursunuz. Çocuklarınıza besleyici seçimleri ne kadar erken uygularsanız, hayatları boyunca sağlıklı gıdalarla o derece ilişki kurabilirler. Bu hayal ettiğinizden daha basit ve daha az zaman alabilir. Bazı ipuçlarıyla, yemek zamanlarını bir savaş alanına dönüştürmeden sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek

 • Çocuklar, ister küçük ister büyük olsun, en çok sevdikleri yiyeceklere yönelirler. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek için seçenekleri çekici kılmak gerekir.
 • Sadece belli yiyecekler yerine genel beslenmeye odaklanın. Çocuklar daha az miktarda işlenmiş, (mümkün olduğu kadar doğal hallerine yakın olan) ve daha az paketlenmiş yiyecekler yemelidir.
 • Rol model olun. Taklit dürtüsü çocukluklarda çok güçlüdür.
 • Yiyeceklerin tadını gizleyin. Ete sebzeler ekleyin ya da havuçları patates püresi ile ezin ya da elma dilimlerine tatlı bir sos ekleyin.
 • Evde daha fazla yemek pişirin. Paket yiyeceklerde şeker ve sağlıksız yağ oranı daha fazladır, bu nedenle evde yemek pişirmek çocukların sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
 • Yiyecek alışverişine ve yemek hazırlığına çocukları da dahil edin.
 • Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı içecekler (su, süt, saf meyve suyu) bulundurun.
 • Porsiyon boyutlarını sınırlayın. Çocuğunuzun tabağı temizlemesinde ısrarcı olmayın ve yiyecekleri asla bir ödül veya rüşvet olarak kullanmayın.

Çocuklar için sağlıklı beslenme kahvaltı ile başlar

Her gün kahvaltının tadını çıkaran çocuklar daha iyi anılar ediniyor, daha kararlı ruh haline ve enerjiye sahip oluyorlar. Kahvaltının uzun sürmesi gerekmez.

Sağlıklı beslenme ev yemeklerinden geçer

Evde aile ile vakit geçirmek çocuklara sadece sağlıklı yiyeceklerin önemi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda aileyi bir araya getirir. Düzenli aile yemekleri rahatlık sağlar. Bütün ailenin akşam yemeğini (veya kahvaltısını) yaklaşık olarak her gün aynı saatte birlikte yemesi çocuklar için çok rahatlatıcıdır ve iştahları artırabilir. Aile yemekleri, çocuğunuzun günlük yaşamı yakalaması için fırsatlar sunar. Ailenin yemek için bir masa etrafında toplanması, çocukların TV, telefon veya bilgisayarların dikkatini dağıtmadan konuşması ve dinlenmesi için ideal bir fırsattır.

İnsanlarla iletişim çocuğunuz için çok önemlidir. Yemek masasında kendisiyle ilgili basit bir konuşma stresi azaltmada ve çocuğunuzun ruh halinin düzelmesi ve özgüvenini artırmada büyük rol oynayabilir. Size de çocuğunuzun hayatındaki sorunları tespit etme ve onlarla erkenden başa çıkma şansı verir. Beraber yemek yemek, çocuklarınızın sağlıklı beslenirken, yemek miktarını kontrol altında tutup abur cuburları sınırlandırmanızı sağlar. Ancak çocuklarınızın yemek ile olumsuz bağ kurmaması için kendi kilonuzu tartma veya yorum yapma konusunda takıntılılarınızdan kaçının.

Çocuğunuzun beslenmesindeki şekeri ve rafine karbonhidratları sınırlandırın

İşlenmiş karbonhidratlar, beyaz ekmek, pizza hamuru, makarna, hamur işleri, beyaz un, beyaz pirinç ve birçok kahvaltı gevrekleri gibi tüm kepek, lif ve besinlerden arındırılmış şekerlerdir. Kan şekerinde tehlikeli ani yükselmelere, ruh hali ve enerjide dalgalanmalara neden olurlar. Öte yandan, işlenmemiş karbonhidratlar, besin ve lif bakımından genellikle zengindir ve daha uzun süreli enerji sağlayarak yavaşça sindirilir. Bunlar arasında tam buğday veya tahıllı ekmek, yüksek lifli tahıllar, kahverengi pirinç, fasulye, fındık, meyve ve nişastalı olmayan sebzeler de vardır.

Bir çocuk, yiyeceklerde doğal olarak bulunanlardan ihtiyaç duyduğu tüm şekeri alır. İlave şekerler sadece hiperaktivite, duygu durum bozukluklarına ve obezite, tip 2 diyabet ve hatta intihar eğilim riskini artıran gereksiz kalori anlamına gelir.

Gereksiz şeker alımının önüne geçme

Tatlıları tamamen yasaklamak, herhangi bir tatlı kurala sahip olmamak, aşırı istek duymaya ve karşı koyamamaya davettir. Şekerli içeceklerden kaçının. Bunun yerine, meyve suyu veya muzlu sütü veya meyveli bir karışımı deneyin.

Çocuğunuzun ruh halini bozabilecek yiyeceklerden kaçının

Kızartılmış gıdalar, tatlılar, şekerli atıştırmalıklar, rafine un ve tahıllar gibi işlenmiş gıdalar çocuklarda endişe ve depresyon riskini artırabilir. Bir günde dört veya daha fazla bardak soda veya tatlandırılmış meyve içen çocuklarda, depresyon riski yüksektir. Sodadan elde edilen kafein, enerji içecekleri veya kahve içecekleri, çocuklardaki endişeyi tetikleyebilir ve depresyonu şiddetlendirebilir.

Daha sağlıklı abur cubur alternatifleri bulun

Fast-food’ta tipik olarak şeker, sağlıksız yağ ve kalorileri yüksektir ve besinleri düşüktür. Yine de çocuklar için caziptir. Tamamen yasaklamak yerine, çocuklarınızın hızlı yemek yediği zamanları azaltmaya çalışın.

Sağlıklı abur cubur alternatifleri

 • patates kızartması (Fırında patates kızartması)
 • Dondurma, yoğurt, şerbet, taze meyve suyu
 • Tavuk (Fırında veya ızgara tavuk)
 • Çörek veya hamur işleri (Simit, poğaça, daha az şekerli ev yapımı ürünler)
 • Çikolata parçacıklı kurabiye, kraker, gofret, meyve ve karamel sosu

Yağlar konusunda dikkatli olun

Çocuklar beslenmelerinde sağlıklı yağlara ihtiyacı duyar. Sağlıklı yağlar, çocukların enerjik olmasına, daha iyi konsantrasyona ve ruh hallerinin düzelmesine yardımcı olur.

Sağlıklı yağlar

Tekli doymamış yağlar, zeytinyağından, avokadodan, kuruyemişlerden (badem, fındık ve ceviz) ve tohumlardan (kabak, susam gibi) elde edilir. Çoklu doymamış yağlar somon, ringa balığı, uskumru, hamsi ve sardalye gibi yağlı balıklardan veya keten tohumu ve cevizde bulunan Omega-3 yağ asitlerini içeren yağlardır.

 • Çocuğunuza yeni bir yemek yemesi için ısrar etmek yerine çocuğunuz acıktığında farklı yiyecekler verin, atıştırmalıkları sınırlandırın.
 • Bir seferde sadece bir yeni yemek sunun.
 • Kabulü artırmak için yeni yiyecekleri favori yiyeceklerle birlikte servis edin. Mesela en sevdikleri çorbaya sebze ekleyin.
 • Çocuğunuzun yemek hazırlamak için yardım etmesini sağlayın; yapmaları için yardımcı oldukları bir şeyi yemeye daha istekli olurlar.
 • Öğünler arasındaki içecekleri ve atıştırmalıkları sınırlandırın.
 • Meyve ve sebzeleri daha çekici hale getirin.
 • İlk adım, sağlıksız tatlılara ve tuzlu atıştırmalıklara erişimi sınırlandırmaktır.
 • Çocuklarınızın ürün seçmesine izin verin. Çocukların tüm farklı meyve ve sebze çeşitlerini görmesi ve denemek için seçmesi eğlenceli olabilir.
 • Sebzeleri başka yiyeceklerin içine dâhil edin. Rendelenmiş sebzeleri karıştırıp aşlama ve soslara ekleyin.
 • Elinizde bol miktarda taze meyve ve aperatifler bulundurun. Ekstra protein için yoğurt, fındık yağı veya humus ekleyin.
 • Kilo problemlerini görmezden gelmeyin
 • Fazla kilolu olan çocuklar kalp damar hastalıkları, kemik ve eklem problemleri, uyku apnesi, özgüven eksikliği ve uzun vadeli sağlık sorunları açısından risk altındadır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız