Çocuklara Cinsel İstismarı Anlatma Eğitimi Nasıl Verilir?

0
130

Çoculara Vücut Hak İhlalini Öğretme

Günümüzde maalesef çocukların beden bütünlüğünü tehdit eden cinsel istismar ve şiddet her geçen gün artmaktadır. Aile içinde de benzer vakalara rastlanmasının yanı sıra dış etkenler de bulunmaktadır. Bu talihsiz durum her yaştan, ırktan, sosyal sınıftan, dinden çocuğun başına gelebilmektedir. Olayın faili ise, çoğunlukla çocuğun tanıdığı ve güvendiği kimseler oluyor. Bu durumu yaşamamak adına çocuğunuza erken yaştan itibaren bedenine yalnızca kendisinin dokunabileceğini öğretmeniz gerekiyor. Çocuğunuzla kuracağınız iyi bir iletişim, onu dinlemeniz, söylediklerini önemsemeniz istismarı engellemenin en önemli anahtarıdır. Açık, dostça ve kararlı davranmanız çocuğunuz üzerinde anlattığınız konuyu önemseme anlamında olumlu etki yaratacaktır.

İstismar Vakalarında İletişim Çok Önemli

Çocuğunuzla istismar üzerine iletişim kurarken ilk önce genel sorularla ilerleyebilirsiniz. Her çocuk henüz öğretilmemiş olsa da vücudunun belirli bölgeleriyle ilgili konuşmak istemeyebilir. Eğer çocuğunuzla bu konu hakkında konuşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız şöyle düşünmelisiniz; bir çocuğun başına gelebilecek cinsel istismar hakkında konuşmak zorunda kalması, bir yetişkinin çocuğuna bu kuralı öğretmesinden çok daha güçtür. Eğer çocuğunuzun cinsel istismara uğradığında şüphe duyuyorsanız, ilk olarak onunla konuşmalısınız. Ne zaman olduğunu, ne olduğu ve kiminle olduğunu sorabilirsiniz ancak neden olduğunu sormamalısınız. Ayrıca durum karşısında çok üzgün olduğunuzu belli etmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü çocuklar bu yüzden kolaylıkla kendilerini suçlu hissedebilirler.  Mümkün olduğunca az soru sorarak, mutlak bilgilere ulaşmaya çalışmalısınız.

Çocuğunuzun yaşadığı olayın istismar olduğunu düşündüğünüz an psikolojik destek alma eylemini de hayata geçirmelisiniz. Unutmayın bu durum sizin için zor olduğu kadar çocuğunuz için çok daha zor. Eğer panik olur ve daha çok detay öğrenmek için çocuğunuzun üzerine giderseniz bir süre anlatmaktan vazgeçer ya da yaşadıklarını hafifleterek anlatmaya başlar. Olayın faili her kim olursa olsun mutlaka polis ile iletişime geçmelisiniz. Kendinize, nasıl böyle bir şey olabilir, ben bu durumu nasıl fark edemedim gibi sorular sormayın. Kendinizi suçlamanız size yardımcı olmayacaktır. Yapılması gereken ilk şey psikolojik bir danışman eşliğinde polise gidilmesidir.

Çocuğunuzu Vücudu Hakkında Bilgilendirin

Çocuğunuza mutlaka öğretmeniz gerekenlerin başında vücudunun ona ait olduğu ve izin vermediği sürece hiç kimsenin dokunamayacağıdır. Ancak burada da dikkat etmeniz gereken bir konu var. Çocuğunuz bu cümleden izin verdiğim kişiler dokunabilir anlamı çıkarmamalıdır. Bu nedenle anlatmak istediklerini net ve sınırlar içinde belirtmelisiniz. Çocuklarla cinsellik ve vücudun özel kısımları hakkında konuşurken, cinsel organların ve diğer kısımların gerçek isimleri ile anlatılması önemlidir. Erken yaşta çocukla iletişim kurmak çocuğun neye izin verip vermemesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur. Çocuk sevdiği ve tanıdığı bir insan olsa bile öpücüğü veya teması reddedebilir, bu durum karşısında çocuğunuzu zorlamamalısınız. Zorlamanız yaşadığı olayları size anlatmasını engeller. İstismar olarak değerlendireceği durumlarda akıl karışıklığı yaşamasına neden olur.

İyi ve Kötü Sırlar

İyi bedensel temas ve kötü bedensel temas arasındaki ayrımı anlatmalısınız. Çocuklar uygun olan ve olmayan bedensel temasları her zaman ayırt edemeyebilirler. Çocuğa başka birilerinin çocuğun vücudunun özel kısımlarına bakmasının, dokunmasının ve bunu istemesinin doğru olmadığını öğretmelisiniz.

İyi sırlar ve kötü sırlar arasında fark olduğunu anlatmalısınız. Cinsel istismar yapan kişilerin en sık başvurduğu taktik gizliliktir. Bu yüzden çocuklara iyi sırlar ve kötü sırlar öğretilmelidir. Çocuğu üzen, korkutan, rahatsız eden tüm sırlar kötü sırlardır ve bu sırlar saklanmamalı, aksine hemen anneye, babaya, öğretmene yani güvenilir bir kişiye anlatılmalıdır.

Cinsel istismarı önlemek ve korumak yetişkinlerin sorumluluğudur.

Çocuklar bir şeylerin doğru olmadığını hissedebilirler. İstismar yaşadıklarında, korku, utanç, suçluluk gibi duygular hissederler. Bu yüzden büyükler cinselliği bir tabu olarak çocuğa yansıtmamalıdır.

Çocuklara onlar için bir güvenlik ağı oluşturabilecek büyüklerin kimler olacağı öğretilmelidir. Çocuk bu güvenlik ağındaki kişileri kendi seçmeye teşvik edilmelidir. Çocuklar bu güvenlik ağındaki kişilerden yardım isteyebileceklerinin bilincinde olmalıdır.

Birçok durumda fail çocuğun tanıdığı bir kişidir. Bu kişiler çocuğun güvenini kazanmak için ona oyuncaklar alma gibi hazırlık süreci uygularlar. Çocuklara, onlarla yalnız vakit geçirmek isteyen, çeşitli sırlar saklamasını isteyen, ona oyuncaklar alan kişileri ailelerine anlatmaları gerektiği açıklanmalıdır. Tanınmayan failler için ise, çocuklara yabancılardan hediye almaması, yardımını kabul etmemesi, konuşmaması vb. gibi kurallar öğretilmelidir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız