Çocuklar İçin Verimli Ders Çalışma İpuçları

0
562

Sevgili Annebibak ebeveynleri çocuğunuza eğitim hayatında yardımcı olabileceğiniz ders metotlarını sizler için derledik. Aşağıdaki başlıkları çocuğunuzun hayatına entegre etmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Etkili çalışmada herkes için aynı yöntem yaklaşımları yoktur. Eğitim yöntemleri her öğrenciye göre farklılık gösterir. Herkesin öğrenme düzeyi değişiktir ve her bireyin farklı yetenekleri vardır. Bu yüzden yöntem konusunda neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını belirlemek önemlidir. Çalışmanın en iyi yolunu bulmak belli bir süreç içerisinde mümkündür. Sınavdan hemen öncesine bırakılacak kadar basit değildir. Neyin işe yarayıp yaramadığını görmek için çalışma yöntemlerinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz.

Doğru çalışma yöntemini öğrenmek, bir sonraki sınav yapıldığında panikten ve olası sıkıntılardan uzaklaşmaya yardımcı olur. Elinizdeki verileri uygun bir şekilde incelemek ve uygulamak için yeterli zamanınız olacağından, sınavdan önce daha çok pratik yapmak strese girme olasılığınızı azaltacaktır. Etkili çalışma alışkanlığı edinmek yalnızca öğrenmeyi kolaylaştırmayacak aynı zamanda okuduğunuz okul ve sonraki eğitim hayatınızda daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Nasıl Etkili Çalışılır?

Organize Olmakla Başlayın

Her zaman ev ödevlerinizi planladığınız bir çizelge bulundurun. Böylece ev ödevleri, projeler ve testleri daha kolay takip edecek unutulmadıklarından emin olacaksınız.

Derslerde Odaklanma

Öğretmen konuşurken iyi dinlemek ve dikkati dağıtacak şeylerden kaçınmak önemlidir. Anlatılanlara odaklanarak ve kendi tarzınızla not alarak doğru dinleme alışkanlığı edinin. Bu durum sınıfta öğretileni daha iyi duymanıza ve anlamanıza yardımcı olacaktır.

Dikkatinizi Dağıtıcak Şeylerden Uzak Durun

Özellikle cep telefonunuzdan uzak durmaya özen gösterin. Cep telefonunuzu kapatmak, daha iyi ders dinlemenize yardımcı yardımcı olacaktır. Sizi sınıfta neyin rahatsız edebileceğinin farkındaysanız bu dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durma yöntemleri geliştirin. Arkadaşlarınızın ders içindeki tutumu da önemlidir. Dikkatinizi dağıtacaksa, yakın arkadaşlarınızın yanında oturmamaya özen gösterin.

Notlarinızın Eksiksiz Olmasına Özen Gösterin

Sınıfta anlayabileceğiniz şekilde eksiksiz not almak, öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmenize yardımcı olacaktır. Bu notlar ayrıca sınav öncesi gözden geçirilebilecek olan çalışma notlarınızdır. Notlarınızın tam ve doğru olduğundan emin olmak için kontrollü olmalısınız. Kaçırdığınız bir ders varsa arkadaşlarınızdan veya öğretmeninizden destek alın.

Notlarınızı Üst Başlıklarla Yeniden Yazın

Çoğu kişi standart bir çizelgeye uymanın bilgiyi en temel bileşenlerine indirgemeye yardımcı olduğunu bilir. Bir taslak size özel olduğunda iyi bir öğrenme aracı olduğu anlamına gelir. Her insan benzer bilgileri nasıl bir araya getirdiği konusunda farklıdır. Bu nedenle başkalarının notlarını ana hatlarını kendinizce yazdığınızdan emin olun. Bunu yapmamak, hatırlamada sıkıntı yaratacaktır ve yanılgılara neden olacaktır. Not almak ilk anda işe yarar, bilgiyi anladığınız şekilde düzenlemenize ve hatırlatmaya yarar. Önemli bir sınavdan önce notları kopyalarken yüksek sesle tekrarlamak, hatırlamayı güçlendirebilir.

Soru Sorun

Bir şeyi anlamadığınızda mutlaka sorun. Bunu herkesin önünde sormaktan rahatsızlık duyuyorsanız, daha sonra öğretmenle konuşmak için kendinize bir not yazın.

Mutlaka Bir Çalışma Programi / Çizelgesi Hazırlayın

Bir çalışma programı/çizelgesi hazırlarken planlamayı doğru yapın. Önceliğin ne de olması gerektiğini düşünün. Sınavlarda kullanılacak soruları ve öncelikle ele alınacak konuları belirleyin. Bu neye odaklanmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

Her Akşam Aldığınız Ders Notlarinı İnceleyin

Okuldan sonra mutlaka notlarınızı inceleyin ve genişletin. Notları gözden geçirmek akılda kalıcığını arttıracaktır.

Destek Almaktan Çekinmeyin

Öğretmeninizle konuşun ve sınavdan önce ihtiyaç duyduğunuz açıklama veya ek açıklamalar için yardım isteyin. Yardım istemek, öğretmenlerle diyalog kurarak daha uzun bir mesafe kaydetmenin en yollarından biridir.

Kendi Çalışma Alaninızı Belirleyin

Pek çok insan, gerçekten elverişli olmayan bir ortamda ders çalışmakla hata eder. Dikkat dağıtıcı şeylerle dolu olan bir yer, çalışma alanınızı zayıflatır. Örneğin yurt odasındaysanız, bilgisayar, TV veya oda arkadaşınızla ilgilenmeyi ders çalışmaktan daha ilginç bulabilirsiniz. En iyi çalışma yeri olabildiğince sessiz ve iyi aydınlatılmış olmalıdır. Trafik gürültüsünden de uzak olmalıdır. Çalışmak için kişisel bir alanınız olmasını sağlayın. Herkesin ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle sizin için uygun bir yer bulmanız önemlidir. Kütüphane veya çalışma salonundaki bir köşe veya sakin bir kafeterya, daha uygun bir ortam olabilir. Bu yerlerde sessiz bölgeler seçtiğinizden emin olun, kalabalık alanları değil. Kampüs içi ve kampüs dışında birçok yeri araştırın. İdeal bir çalışma yeri önemlidir.

Yanınızda Sadece İhtiyaç Duyacağınız Şeyler Olsun

Ne yazık ki, çalışmak için ideal bir yer bulduğunda bazen insanlar ihtiyaç duymadıkları şeyleri taşırlar. Dizüstü bilgisayarınıza daha sonra tekrar başvurabilmek için notlar yazmak ideal gibi görünse de, birçok insan için güçlü bir dikkat dağıtıcıdırlar. Oyun oynamak, mesajlaşmak veya video izlemek, ders çalışmaya engel olabilecek şeylerdir. Not almak için dizüstü bilgisayarınıza gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını deftere ya da kâğıtlara not almanın daha iyi olup olmayacağını düşünün. Dikkatinizi dağıtmaması için telefonunuzu çantanızda tutun. Çalışma sürecinde odaklandığınız sınav veya ödev için okumanız gerekenleri unutmayın. Gözden geçirmeniz gereken önemli bir kitabı veya başka bir kaynağı unutursunuz. Çok sevdiğiniz bir müzik ile çalışıyorsanız, parçaları değiştirirken telefonunuzla etkileşimi sınırlayın. Bu potansiyel bir zaman kaybıdır ve konsantrasyonun en büyük düşmanlarından biridir.

Kısa Aralıklarla Çalışın

Çalışacağınız her 30 dakika için 10-15 dakikalık bir ara verin. Kısa çalışma süreleri daha etkilidir ve performansınızı olabilecek en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Grup Çalışması

Arkadaşlarınızla çalışmak daha verimli ve teşvik edici bir ortam sağlar. Bilginizi başkalarıyla sınama, içerik üzerinden birbirinizi test etme ve güveni artırmaya yardımcı olma açısından önemlidir.

Aklı Hafife Almadan, Özgüvenle Çalış

Etkili çalışma yöntemleri geliştirmek yaşam boyu faydasını göreceğiniz bir beceridir. Bunu sağlamak zaman ve sabır gerektirir. Bu ipuçlarını izlerseniz, hangi tür çalışmanın sizin için en uygun olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Etkili çalışma alışkanlığı edinmek yani aslında daha akıllıca çalışmak, okuduklarınızdan anladıklarınızı muhafaza etme yeteneğinizi geliştirmek için önemlidir. Bu alışkanlıklar, doğru çalışma yaklaşımı, doğru ortam seçimi, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirgemek, gerçekçi bir program hazırlama ve hafıza oyunlarını kullanmayı içerir. Başarılı olmak için daha etkili çalışma alışkanlıklarına ihtiyacınız olacaktır. Etkili çalışmanın anahtarı bilgi yığmak ya da uzun sürelerle çalışmak değil, akılcı çalışmadır.

Hatırlamanızı Kolaylaştıracak Hafıza Teknikleri Kullanın

Hafıza teknikleri veya anımsatıcılar, basit ortak sözcükler birleşimleriyle hatırlamak için kullanılan yöntemlerdir.

Mola Verin ve Kendinizi Ödüllendirin

Birçok insan ders çalışmayı bir görev olarak görür. Ancak yaptığınız şeyi pekiştirmeye yardımcı olacak ödüllendirmeler bulursanız, kendinizi de rahatlatacak ve çalışmaya olan bakış açınızı değiştirmiş olacaksınız. Ödüller, çalışma zamanını yönetilebilir bölümlere ayırmak ile başlar. Çalışma zamanınızı sizin için anlamlı ve işe yarayan bölümlere ayırın. Kitap okuma bölümünün tamamını sindirmek zorundaysanız her seferinde bir bölüm hakkında not alın. Kendinizi ödüllendirin. Önemli olan küçük ama gerçek bir ödül bulmak ve buna bağlı kalmaktır.

Sağlıklı ve Dengeli Olmak Güç Getirecek

Ne kadar denge kurarsanız, yaşamınız o kadar kolaylaşır. Tüm zamanınızı bir tek şeye odaklanarak harcarsanız, dengenin ne kadar kolay bozulduğunu göreceksiniz. Denge bozulduğunuzda, odaklanmadığınız şeyler -ders çalışmak gibi- çok daha zor hale gelir.  Tüm zamanınızı dersle geçirmemeniz de önemlidir. Elbette arkadaşlarınız olsun, ailenizle iletişimde kalın ve okul dışında da ilgi alanları bulun.

Pozitif Düşünmekten Vazgeçmeyin

Okurken pozitif düşünmeye odaklanın ve becerilerinizi, yeteneklerinizi kendinize hatırlatın. Negatif düşüncelerden kaçının. Kendinize “Bu sınav için asla yeterli zamanım olmayacak, istediğim kadar çalışmak için biraz geç kalabilirim ama şimdi çalışıyorum ve çoğunu halledeceğim” telkininde bulunun. Olumsuz, kötü düşünmekten kaçının. Her zaman mahvettiğinizi düşünmek yerine, daha nesnel bakın. “Tamam, yapamadım ama geliştirmek için ne yapabilirim?” Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçının. Kendiniz hakkında kötü hissetmek zorunda kalırsınız. Becerileriniz ve yetenekleriniz özeldir ve tek başına eşsizdir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız