Çocuklar İçin Ev Güvenliği Sağlama İpuçları

0
36

Ev güvenliği çocuğunuzu denetlemek, güvenli bir ortam yaratmak ve çocuğunuza güvenlik kurallarını öğretmekle ilgilidir. Düşme, yanma, zehirlenme, boğulma gibi tehlikelerden kaçınmak için çok şey yapabilirsiniz. Yetişkinler için normal olan bir evin çocuklar için potansiyel birçok tehlikesi vardır. Çocuğunuz için risk taşıyan şeylerin ne olduğunu bularak ve bazı önlemler alarak onları güvende tutabilirsiniz.

Tüm riskleri ortadan kaldırdığınızı düşünseniz bile çocuklar yine de bazı tehlikeli durumlara düşebilirler. Bu yüzden denetleme, evde çocuk güvenliğinin anahtarlarından biridir. Çocuğunuz büyüdükçe ve bir şeylere tırmanmayı, kapı ve çekmece gibi şeyleri açmayı öğrendikçe, yeni tehlikelere karşı uyanık olmalısınız. Evinizin hâlâ oyun ve keşif için güvenli ve yaratıcı bir yer olduğundan emin olmak için ortamı değiştirmeniz gerekecektir. Denetim güvenli bir ortamın yanı sıra çocuğunuza neyin güvenli olup olmadığını öğretmek ev güvenliği için önemlidir.

Evde düşmelerin önüne geçmek

Düşmeler, her yaş grubunda en sık yaralanma nedenidir. Çocuğunuzun öğrendiği yeni becerileri ve ulaşabileceği yeni yerleri izleyerek ve evinizi buna göre düzenleyerek güvende olmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz etrafı araştırmaya başladığında, merdiven ve balkon girişlerine güvenlik korumaları takın. Pencereleri kilitli tutun, pencere açıklıklarını sınırlandırın veya sıkıca tutturulmuş pencere korumaları takın. Geceleri koridor ya da salona nöbetçi ışık bırakın. Bebekleri masa, kanepe veya yatakta gözetimsiz bırakmayın.

Yanıklar ve haşlanmalardan korunmak

Yanık ve haşlanmaları önlemek için ocak, soba, fırın gibi şeylerden çocuğunuzu uzak tutun. Bu riskleri önlemek için bazı basit ev güvenliği önlemleri alabilirsiniz. Sıcak içecekleri çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Su ısıtıcınızı en fazla 50 ° C de tutun. Küçük çocuklar için evin en tehlikeli kısımlarından biri de mutfaktır. Fırın ​​ve ocak ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bir ocak koruyucusu, çocukların tencere ve tavaları çekmelerini engelleyerek ciddi haşlanma veya yanmalardan koruyabilir. Bir çocuğun sobayı veya fırını açmasını zorlaştırmak için engelleyici aparatlar kullanılabilir.

Ev yangınları

Yangın alarmları, yangın güvenliği için gerekli bir ev güvenliği önlemidir. Evde genel yangın güvenliği için riskli bölgelere duman alarmı kurmalısınız. Her ay yangın dedektörlerini test edin ve gerektiğinde pillerini değiştirin.

Zehirlenme

Zehirlenme, özellikle beş yaş altındaki çocukların önde gelen yaralanma nedenlerinden biridir ve çocuklar genellikle yaygın ev kimyasalları ve ilaçlar tarafından zehirlenirler. Potansiyel zehirleri ortadan kaldırmalı, kimyasalları ve ilaçları kilitli bir yerde saklamalı, fare ve böcek zehirleri bulundurduğunuz dolapların kapılarına emniyet kilidi koymalısınız.

Boğulma

Birçok evde çocuğun boğulmasına neden olabilecek eşyalar bulunur. Bunlar yumuşak oyuncaklar ve yatak takımları, panjurlar, kordon ve ipler ile çantalar, kutular ve kutu ambalajlarıdır. Doldurulmuş oyuncakları, minderleri ve elbise yığınlarını bebek karyolasından ve bebek arabalarından uzakta tutun. Uzatma kablolarını, duvara tutturulmuş kelepçelere, zeminden en az 1.60 m yukarıda sarın.

Su güvenliği

Çocuğunuz herhangi bir su kenarında olduğunda kesinlikle denetim altında olmalıdır. (Havuz, gölet, baraj, nehir, dere, banyo küveti ve su dolu kovalar) Banyo güvenliği için bilhassa beş yaşından küçük çocuklar için tüm dikkatinizi verin.

Elektrik güvenliği

Elektrik çarpmasını önlemek için mutlaka kaçak akım sigortası taktırın. Aşınan elektrikli aletleri ve kabloları değiştirin. Prizlerde çocuk koruma kapakları kullanın.

Mobilya güvenliği

Mobilyadan düşmek veya mobilyanın çocuğun üstüne devrilmesi ağır yaralanmalara neden olabilir. Yaralanmaların önüne geçmek için mobilyalarınızın sağlam olup olmadığını kontrol edin (Çocuğunuzun aşağı çekmemesi veya devirmemesi gerekir) Duvar raflarını ve hafif gardıropları duvara sabitleyin. Televizyonunuzu duvara veya TV ünitesine sabitleyin veya bantlayın. Keskin ve sivri köşeli mobilyaları, çocukların en çok hareket ettiği yerlerden uzağa götürün. Mobilyaları taşıyamayacaksanız, köşelerini köpük veya köşe koruyucuları ile doldurun.

Pencere güvenliği

Çocuklar evde koşarken cam, pencere ve kapılara çarpabilirler. Pencere ve kapı camlarına kırılmaz film yapıştırın. Kapıların açık kalmamasına özen gösterin.

Açık havada güvenlik

Bazı basit önlemler, çocuğunuzu dışarıda güvende tutmanıza yardımcı olabilir. El aletlerini kilitli bir yerde tutun. Çim biçme makinesi, motorlu testere ve diğer keskin aletleri erişemeyecekleri yerlerde saklayın. Aletleri kullanırken çocuğunuzun yakınınızda olmadığından emin olun. Her ara verdiğinizde aletlerin elektriğini mutlaka kesin ve prizden çekin.

Kilitler ve emniyet mandalları

Mutfakta, ecza dolabında tutulan birçok tehlikeli kimyasal ve temizlik ürünleri vardır. Bunların kullanımdan hemen sonra kilitli veya ulaşılamayan bir dolapta 1,5 metreden daha yüksek bir yerde saklandığından emin olun. Dolaplara ve çekmecelere takılabilen çeşitli kilitler, mandallar vardır. Dolaplarınız ve çekmeceleriniz için uygun olanlar sayesinde çocuklarınızı güvende tutabilirsiniz.

Düğme biçimli piller

Düğme biçimli piller, uzaktan kumandalar, hesap makineleri, banyo tartıları, araba anahtarları, oyuncaklar, saatler, konuşan kitaplar / kartlar ve alevsiz mumlar gibi birçok yaygın ev eşyaları içinde bulunur. Madeni para büyüklüğündeki bu piller, çocuklar tarafından yutulursa hayatı tehdit eden ciddi sonuçları olabilir. Çocukları düğme biçimindeki pilleri yutmaktan korumak için adımlar atabilir. Öncelikle içlerinde düğme şeklinde pil olan öğeleri tanımlayın. Bu parçaların pil bölümünü sabitleyin ve güvenliğini sağlayın. Pil içeren öğeleri çocukların erişemeyeceği yerlerde tutun. Pilleri ve bunları içeren öğeleri güvenli bir şekilde atın.

Aşağıdakiler dahil birçok ev güvenliği ürünü bulunmaktadır:

Musluk güvenlik kapakları: Çocukların sıcak su musluğunu açmasını önlemek için tasarlanmıştır ve bir tesisatçı yardımı olmadan kolayca monte edilebilir.

Parmak koruma şeritleri: Çocukların parmaklarını kapı ve kapı menteşesi arasına sıkıştırmasını engeller.

Çocuk koruma kapakları: Prizlere çocukların metal ve parmak sokmalarını engeller.

Kapı koruma mandalları: Çocukların kapı açmasını ve bir odaya girmelerini önler.

Kablo sargıları: Uzun kabloların sarkmasını engelleyerek boğulmaların önün geçmeye yardımcı olur.

Kapı köpükleri:  Çocukların parmaklarının kapılara sıkışmasını önler.

Bebekler Ev Kazalarından Nasıl Korunur başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız