Çocuğunun en iyi eğitimi almasını ve  bu durumun iyi seçimler yaratmasını isteyen anne ve babaları montessori eğitimi ile tanıştıralım. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz montessori, çocuğun ilgi alanlarına uygun eğitim almasını amaçlayan, müfredatını tamamen buna odaklayan bir eğitim sistemi. Çocuğun kişiliğine ve yeteneklerine göre özgürce kendini yönlendirmesini sağlayan bu eğitim sistemini daha yakından tanıyabiliriz.

Montessori Nedir?

Montessori bir eğitim sistemidir deyip geçemeyeceğimiz kadar faydaya odaklanan, akıllı bir fikir. Bunun için konuyu en başından ele alalım. İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori her çocuğun özel olduğunu düşündü ve eğitimin çocuğun karakterine uyumlu olarak geliştirilmesi gerektiğini savunarak montessori eğitimini yarattı.

Teoriden çok pratiği önemseyen montessori’ye göre, eğitimde metot değil insan kişiliği göz önüne alınmalı. Çocukların özelinde kurgulanmayan ve genel çerçevede ilerleyen bir eğitim sistemindense, çocuğun kendini, yeteneklerini keşfetmesi ve buna göre hareket etmesini sağlayan bu sistem, özgürlük hissini de sunar.

Montessori Nasıl Uygulanır?

Montessori okullarında çocuklar istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar. Böylece çocuk, özgür bir ortamda farklı materyal seçimleriyle ilgilerini belirler ve kendine özgü çalışmalar yapar. Çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede, kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımayı amaçlayan bu sistem şu şekilde uygulanır:

 • Çocuklara sunulan çok sayıda montessori materyalleri içinden çocuklar bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçimler yaparlar.
 • Montessori okullarında zaman ve mekan kısıtlaması yoktur. Çocuklar istedikleri yerde istedikleri sürede çalışabilirler ve çocuklar diledikleri kadar tekrar etme şansına sahip olurlar.
 • Çalışmada her çocuğun özel bir öğrenme ritmi vardır. Erken öğrenen çocuk yeni bir çalışmaya geçebilirken, daha yavaş bir öğrenme varsa sınırsız tekrar özgürlüğü vardır.
 • Çocuklar çalışmalarındaki hataları kendileri görür ve düzeltir. Bir otorite onlara bu konuda emirler vermez. Bir onaya ya da düzenlemeye ihtiyaç duymayan çocuk, çalışmasının sorumluluğunu taşır ve bu çalışmayı tamamen kendi yeteneklerine göre belirler.
 • Montessori yönteminde hayali oyunlara yer verilmez. Çocuğa gerçek deneyimler sunulması amacıyla gerçek eşyalar kullanılır. Oyuncak bir tamir seti değil de gerçek bir tamir seti ve bozuk bir eşya ile çocuğa deneyim yaşatılabilir.

Evde Montessori Eğitimi

Montessori okullarının yanında okul öncesi çocuğunuzun evde de montessori’den yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistemin zaman mekan özgürlüğü sağladığını düşünürsek, bunun için evde montessori eğitimine odaklanmak da mümkün olur. Yeter ki bunun için montessori materyalleriniz ve oluşturduğunuz ortam hazır bulunsun. Eğitimin kurucusu Maria Montessori de bu durumu şöyle özetliyor: “Çocuğun eline koyamadığınız şeyi, aklına koyamazsınız.”

Peki montessori ortamını nasıl oluşturursunuz?

 • Hemen her şey bir montessori materyali olabilir. Yeter ki eşya, çocuğunuzun bir şeyler yaratmasına zemin hazırlasın. Minik düğmeler, gazoz kapakları, boş şişeler, kırtasiye malzemeleri, hareketli harfler, irili ufaklı küpler, renkli boyalar, fırçalar, kutular…
 • Bu metaryelleri düzenli bir şekilde gruplandırmanız çok önemli. Mesela düğmeleri bir kutuya, harfleri ve yapıştırıcıları diğer kutulara koyarak raflara yerleştirmelisiniz.
 • Montessori eğitiminde çocuk her şeye özgürce ulaşmalı. Bunun için rafların yüksekliğini onun boyuna göre ayarlamalısınız.
 • Odayı çok fazla eşyayla doldurmamalısınız ve ona hareket alanı sağlamalısınız.

Montessori Etkinlikleri

Montessori etkinlikleri çocuğun yeteneklerine odaklı olduğu için farklı seçenekler sunar. Etkinlik yapmak istediğiniz zaman çocuğunuzu özgür bırakarak materyalleri kullanmasını ve etkinliği tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

 • Pipetlerden boya üfleyerek resim yapma
 • Su ile cama çiçek yapıştırma
 • Fıs fıslar ile gemi yüzdürme
 • Bir kutunun içinde küçük ve farklı nesneleri gruplama
 • Renkli harflerle kelime oluşturma

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız