Çocuğunuzun Süt Dişlerini Nasıl Korursunuz?

0
73

Annebibak okuyucuları, çocukların süt dişlerine dair pek çok araştırma bulunmaktadır. Dünya genelinde önemli bir sorun olan bu durum için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak asıl görev burada sizlere düşüyor. Çocuğunuzu diş doktoruna götürmek için herhangi bir sorun olmasını beklememelisiniz. Bebeğinizin ilk dişi ile beraber artık diş sağlığı kontrolleri de yavaş yavaş başlamalı. Çocuğunuzun süt dişlerinin kendiliğinden düşmesini bekliyor olabilirsiniz. Ama bilmelisiniz ki sağlıksız bir şekilde düşen süt dişleri arkasından gelecek olan dişler için de tehlike oluşturur.

İşte bilmeniz gereken 6 önemli bilgi

  • Öncelikle çocuğunuzu çok erken yaşlarda dil doktoru ile tanıştırmalısınız. Süt dişlerinin ne zaman düşeceğini merak etmek yerine süt dişlerinin çürük olup olmadığını önemsemelisiniz. Çünkü diş çürüğü bulaşıcı bir enfeksiyon gibi diğer dişlere de bulaşabilir. Çocuğunuz emzik ve biberon alışkanlığını uzun süre bırakamadıysa bu durum da çürüklere neden olur. Özellikle uyku esnasında kullanılmaya devam eden emzik ve biberonun olumsuz etkisi oldukça yüksektir.
  • Süt dişlerinin değişimiyle ilgili acele etmemelisiniz. Genel bilginin aksine çocuğunuz 6-7 yaşına gelene kadar süt dişlerinin tamamını düşürmez. Çocuğunuz yaklaşık 12 yaşına kadar süt dişi değişimi yaşayabilir.
  • Sevgili Annebibak ebeveynleri çocuğunuz en azından 8 yaşına gelene kadar diş fırçalarken yanında olmalı ve doğru diş fırçalama tekniklerini öğretmelisiniz. Her ne kadar çocuğunuz kendisi yapabildiğini söylese de tüm dişlerini, diş etlerini temizlediğinden emin olmalısınız. 6 ay – 2 yaş aralığında çocuğunuzun diş fırçasına eser miktarda diş macunu sürmelisiniz. 2 yaş – 4 yaş aralığında ise yarım leblebi büyüklüğünde diş macunu sürmelisiniz. 4 yaş – 6 yaş aralığında leblebi büyüklüğünde diş macunu kullanabilirsiniz. Ancak burada bilmeniz gereken önemli nokta çocuğunuzun diş macunu 6 yaşına kadar florür içermemeli. 6 yaşından sonra ise artık bir yetişkin gibi florürlü diş macunu kullanabilir.
  • Sevgili ebeveynler çocuklarınız sizleri örnek alır. Bu nedenle kendi diş sağlığınıza da çok dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzu uyanınca ya da yatmadan önce dişlerini fırçalaması konusunda uyarıyorsanız sizler de bu kurallara uymalısınız.
  • Eğer çocuğunuz biberon kullanıyorsa ya da emzik emmeye devam ediyorsa bu eşyalar yere düştüğünde kesinlikle ağzına geri vermemeli, temizlemek için kendi ağzınıza sokmamalısınız. Bakterilerin çok daha hızlı yayılmasına sebep olursunuz. Eğer sizin dişlerinizde de sorun varsa yaptığınız bu hareket çocuğunuzun dişlerine de zarar verir.
  • Hazır gıdalar ve şekerlemeler bildiğiniz gibi dişler için çok zararlıdır. Ancak bilmelisiniz ki en az aşırı tuzlu gıdalarda şekerlemeler kadar zararlıdır. Çocuğunuz çok sevse dahi aşırı çikolata, cips tüketiminden kaçınmalısınız. Bunun yerine çocuğunuzun kuruyemiş, yoğurt gibi gıdalara yönelmesine yardımcı olmalısınız.

Bebeklerde Diş Bakımı başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız