Çocuğunuzun Okulda Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

0
436

Tabi ki çocuğunuzun direk size gelip okulda mutsuz olduğunu söylemesi güzel bir şeydir ama bir yandan da buna güvenemezsiniz. Çocuğunuz sizinle duygularını paylaşmakta kendisini rahat hissetmiyor olabilir özellikle okuldan veya öğretmeninden korktuğu takdirde.

Eğer çocuğunuz gün içinde neler olduğunu detaylı bir şekilde anlatmıyorsa, Onun okulda mutlu olup olmadığını anlamak için şu yollara göz atalım.

Çocuğunuzun okul hakkında ne düşündüğünü nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzla okul hakkında sık sık konuşun. Okul hakkında konuşmak için düzenli bir zaman ayarlayın: yatağa gitmeden önce, banyo yaparken, vs. Daha önce size bahsederken dikkatinizi çeken konular hakkında sorular sorun.

Çocuğunuz okul hakkında kötü haberleri paylaşmak istemiyor olabilir, özellikle cezalar hakkındaki konuları. Sakince dinleyerek, çocuğunuzu gelecekte olabilecek kötü haberler konusunda dürüst olması için cesaretlendirebilirsiniz. Cevap vereceğiniz zaman da, çocuğunuza değil davranışa odaklarının ve beraber bunu nasıl çözebileceğiniz hakkında konuşun.

Detaylı sorular sorun. Sadece “Bugün okul nasıldı?” diye diye sorup “İyi” cevabına alışmayın. Bir çocuğun bu soruya verdiği cevaba güvenemezsiniz. Cevabı bir kelimeden daha fazla olacak sorular sormalısınız.

Çocuğunuza hangi dersi en çok sevdiğini ve hangi dersin en zor olduğunu sorun. Öğretmeni hakkında en çok sevdiği şeyi öğrenin. Diğer güzel sorular ise: “Günün hangi zamanı senin favorindi?” ve “Ders aralarında hangi arkadaşlarınla takılıyorsun?”.

Sınıf için gönüllü olun. Çocuğunuzun sınıfında ayda bir saat geçirmek size onun okul hakkındaki fikirleri hakkında bilgi verir. Ayrıca öğretmenin sınıfı nasıl idare ettiğini de görmüş olursunuz ve size yardım için en iyi yolu göstermekten de mutlu olacaktır.

Öğretmenle iletişim halinde olun. Öğretmen çocuklarınızla haftada 5 gün harcıyor. Eğer çocuğunuz mutsuz görünürse veya arkadaşlarıyla problem yaşarsa öğretmen bu konu hakkında sizden daha fazla bilgi sahibi olabilir.

Çocuğunuzun okulda mutsuz olduğunun işaretleri

Okuldan önce karın ağrısı ve ishal.  Nadiren geliştiğinde olağandışı değildir ama sürekli tekrar ediyorsa çocuğunuz okuldaki bir şey hakkında endişeleniyor olabilir.

Tedirginlik. Çocuğunuz tırnak yeme, baş parmak emme, saç çekme ya da yatağını ıslatmak gibi olağan dışı davranışlar gösterebilir.

Sessizlik. Çocuğunuz okula hakkında konuşmayı bırakır ve öğretmen, ev ödevi ya da okulu hatırlatacak bir şey getirdiğiniz zaman gerginleşebilir.

Can sıkıntısı. Çocuğunuz okul işleriyle ve ev ödevleriyle ilgisiz görünebilir ya da ödevini eve getirmeyebilir. Eğer notları iyiyse ve öğrenme problemi olduğu hakkında bir şüpheniz yoksa, çocuğunuz her şeyi okulda bitiriyor ve yapacak daha üst düzey işlere ihtiyaç duyuyor demektir.

Yaz tatilinden sonra okula dönme korkusu. Çocuklar yaz tatiline bayılır ama çoğu tatilden sonra Ağustos veya Eylül ayı içinde okula dönmeye hazırdır. Eğer sizin çocuğunuz değilse nedenini öğrenin.

ÇOCUĞUMUN SINIFINDA ÇOK ÖĞRENCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSAM NE YAPMALIYIM?

Çoğu eğitimci, öğrencilerin 15’den az öğrenciyle derslerde en iyi sonucu verdiğine inanmaktadır. Sınıf ne kadar küçük olursa, öğretim o kadar kişiselleşir ve çocuğunuz kendini daha iyi geliştirir.

Çocuğunuzun kalabalık sınıfta sıkıntı yaşayacağından endişe duyuyorsanız, sınıfını ve derslerini uzaktan kontrol edin. Böylece kalabalığın kötü etkileyip etkilemediğini anlamış olursunuz. Çoğu öğretmen sınıf kalabalık olsa bile öğrencilerin dikkatini toplamayı başarabiliyor.

Eğer çocuğunuzun kalabalıkta dikkatinin dağıldığını düşünüyorsanız:

  • Öğretmene projeler için sınıfta gönüllü olup olamayacağınızı veya ekstra yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun.
  • Öğretmenle, sınıfa yardım etmeye gönüllü bir ebeveyn ekibi kurma olanağı hakkında konuşun.
  • Okul yönetimine, yardımcı bir öğretmen ya da sınıf annesi fikrini sunun. Yardımcı öğretmen sınıfa çok yardımcı olabilir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız