Çocuğunuzun İlk Yılındaki Zihinsel Gelişimi İçin Aktiviteler

0
466

Bu etkili aktiviteler bebeğinize duyularını öğretir. Ne kadar çok bir şeyleri öğrenir ve keşfederse, bilişsel becerileri o kadar gelişir.

Sesleri keşfetmesini sağlayın

Bebeğinize çan, davul, çıngırak ve zil gibi farklı sesler çıkartan nesneler verip yeni sesler keşfetmesini sağlayın.

Onun duyularını uyarın

Bebeğinizi farklı kumaşlardan veya farklı desenlerden yapılmış bir yorgan üzerine koyun. O,  farkı dokunarak kavrayabilecek.

Oyuncak kutusu yapın

Metal, plastik ve ahşap gibi farklı malzemelerden yapılmış nesnelerle bir kutuyu doldurun. Bebeğinizin kutuyu istediği zaman dökmesine izin verip içindeki şeyleri keşfetmesini sağlayın. Materyaller arasındaki farkı anlar ve onları birbirine vurarak farklı sesleri de keşfeder.

Sebep ve sonucu öğretin

Bir kabın nesnelerle, suyla ya da kumla doldurulması ve daha sonra boşaltılması ya da legolarla bir şey inşa edilmesi ve sökülebilmesi gibi neden-sonuç ilişkisi olan oyunları oynatın. Bu tarz oyunları çocuklar uzun bir süre bıkmadan oynayabilirler.

Saklanmış bir şeyi bulma oyunu oynayın

Evdeki herhangi bir nesneyi bir şeylerin altına saklayın ve bebeğinizden onu bulmasını isteyin. Bu yaştaki çocuklar aradıkları o nesnenin bir kısmını bile bulup gördüklerinde diğer kısımlarını kafalarında canlandırabiliyorlar.

Farklı dokularda şeyler verin

Bebeğinize farklı dokularda olan çarşaflar ve giysiler verin. Örneğin; yumuşak pamuklu bir çarşafla kaba ve sert pamuklu bir havlu ya da bez bir sandaletle kauçuk ayakkabı verip onun bunların arasındaki farklı dokuyu dokunarak anlamasını sağlayın.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız