Çocuğunuzu Mutlu Edecek 5 Cümle

0
462

1“Bunu düşünmem lazım”.

Anneler genellikle anında tepki refleksinden muzdarip. Birçoğumuz ayaklarımız yere basar bir şekilde düşünmemiz, hemen bir cevap bulmamız ve 4 yaşındaki biriyle uzlaşmaya varmamız gerektiğine inanıyoruz. Fakat aklınıza gelen ilk şeyi hemen söylemeniz hem sizin hem de çocuğunuzun üzülmesine ve pişman olmanıza yol açabilir. “Bunu düşünmem lazım.” cümlesi hem size zaman kazandıracak hem otoritenizi sağlamlaştıracak hem de insanların bir şeyler hakkında düşünüp bulduğu artıları ve eksileri tartarak karar verdiklerini çocuğunuza öğretmenizi sağlayacak. Aynı zamanda çocuğunuzda da bu alışkanlığı oluşturur. Çocuğunuzun sizden hep, “Bunu düşünmek lazım.” cümlesini duyması, kendi kararlarını alırken de kendine zaman ayırmasını sağlayarak uzun vadede yararlı olacaktır. Ortaokul çağına gelince, konuşmadan önce düşünme fikrine alışkın olacak.

2“Bakalım bunda iyi bir şey bulabilir miyiz”.

Çocuğunuzun hayal kırıklığının üstesinden gelmesine yardımcı olmak için acele etmemesini ve kendisini kötü hissetmemesini söylemek çözüm değildir. Bunun yerine, üzgün olmasına izin vererek sorunlarla baş etme becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Tabii ki, çocuğunuzun yaşadığı hayal kırıklığı yüzünden sızlanmasına ve üzülmesine dayanmak kolay değil. Bunu çözmek için onun yanına oturup “Bakalım bunda iyi bir şey bulabilir miyiz” deyin. Geri itilmeye hazır olun. Sonuçta, yaşadığı hayal kırıklığında hemen iyi bir şey görmesi mümkün değil. Ancak ondan olumlu olanı düşünmesini ısrarla talep edin, can sıkıcı şeyler olsa bile neyin hâlâ iyi gittiğini birlikte düşünün. Çocuğunuza sahip olduğu şeylerle mutlu olması gerektiğini öğretin.

3“Vücuduna kulak ver.”

Çoğu anne çocuğunun vücuduyla kendi vücuduyla ilgilenmesinden daha çok ilgilenir. Ne kadar uyuduklarını, en son ne zaman yediklerini ve neşelendiklerini biliyoruz. Bununla birlikte uzmanlar, otomatikman çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarını karşılıyorsanız, çocuğun kendisinin hayatını düzenlemeyi öğrenemeyeceğini söylüyor. Çocuğunuz bir şikayette bulunduğunda doğrudan ona çözümünüzü iletmeyin. Bunun yerine olası sebeplerin ne olabileceği hakkında düşünmesi için ona yardımcı olun. Sonunda, vücudunu dinlemeyi öğrendiyse, karnındaki kelebeklerin açlık ağrılarından farklı olduğunu fark edecektir. Çocuğunuz vücudunda neler olup bittiğini belirleyebildiğinde, uygun şekilde davranacaktır. Oyun oynamayı bırakıp tuvalete ne zaman çıkması gerektiğini ya da ne zaman doyduğunu bilecektir.

4“Önce bir nefes al.”

Hepimizin arada yavaşlamaya ihtiyacı var, ancak otobüs, futbol antrenmanı veya doktor randevuları için acele ederken, bunu unutuyoruz. Bu nedenle bu cümleyi söylemek, pek çok çocuğun aktiviteler arasındaki geçiş anlarında hissettiği aciliyeti sona erdirir ve size de bir nefes almanız gerektiğini hatırlatır. Oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza takmalısınız. Çocuklar ruh halinizi anlar ve taklit eder ve nefes almak için ara verdiğinizde çocuğunuza stresli durumlarla nasıl başa çıkabileceğini öğretirsiniz. Sözlerinizin sakinleştirici bir etkiye sahip olduğundan emin olmanın en iyi yolu, çocuğunuzun göz seviyesine kadar eğilip ellerini tutup birkaç derin nefes almaktır.

5“Bu harika bir fikir.”

Çocuğunuzun büyük ve küçük fikirleri için onu desteklemeniz, kendi sorunlarını etkili bir şekilde çözebileceğinin farkına varmasına yardımcı olacaktır. İster 2 yaşındaki çocuğun ne giymek istediğini söylemesi, ister 6 yaşındaki çocuğun öğleden sonrasını nasıl geçirmek istediğine karar vermesi ister de 8 yaşındaki çocuğun hangi hikayeyi yazacağına dair fikir belirtmesi… “Bu harika bir fikir!” dediğinizde verdiği karar ne olursa olsun bunu başarabileceğine dair ona cesaret vermiş olursunuz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız