Çocuğunuzu İyi Bir Dinleyici Olarak Nasıl Yetiştirebilirsiniz?

0
569

İyi bir dinleyici olmak çocuğunuzun okuldaki başarısı için ciddi önem taşır. Eğer komutları takip edemezse, hem oyun alanında hem de sınıfta, öğrenmesi zorlaşacaktır. Dahası iyi birer dinleyici olan çocukların sosyal hayatta da üstünlüğü olur çünkü diğer insanlarla iyi arkadaş olma eğilimi gösterirler.

Çocuğunuzun daha iyi bir dinleyici olmasına yardımcı olabileceğiniz yedi yolu aşağıda görebilirsiniz:

Kendiniz iyi bir dinleyici olun.

Çocuğunuz size bir şey anlattığında onun sözünü kesmeyin. O konuşurken ilginizin hepsini ona verin. Bir şeyler okumayın veya o sırada başka biriyle iletişim kurmayın. Çocuğunuz bir şeyler söylerken ya da gösterirken dikkatinizi ona çevirin. Eğer onun sizi dinlemesini istiyorsanız, sizin de onu dinleyeceğinizi görmesi gerekir. Çocuklar gördüğü saygıya karşılık verir ve çoğu zaman dinlenen çocukların kendileri de iyi birer dinleyici haline gelir.

Ayrıca, konuşma üslubunuzu gözden geçirin. Farkında olmayabilirsiniz ancak sizin iletişim tarzınız ebeveynlerinizin kullandığına çok benziyor olabilir. Ne söylediğinize dikkat edin ve değiştirmek isteyebileceğiniz bazı alışkanlıklar var mı diye bir bakın.

Günlük görevler için anlaşılır ve basit yönlendirmeler yapın.

Çocuğunuza basit talimatlar verme akışkanlığı edinin. Onunla göz teması kurun ve “Lütfen odana git ve yatağını topla. Sonra çantanı hazırla ve benimle merdivenin başında buluş.” Daha iyi bir dinleyiciye dönüştüğünde, bir iki görev daha ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, sadece çocuğunuza söz dinlemeyi değil aynı zamanda bağımsız olmayı öğretiyorsunuz.

Dinlemeyi övün.

Çocuğunuza “Böylesine iyi bir dinleyici olduğun için teşekkürler.” demek onun dinleme arzusunu güçlendirir. İlk defa talimatlara uyduğunda onu övdüğünüzden emin olun.

Kast ettiğiniz şeyi söyleyin.

Eğer çocuğunuza iki tane daha kurabiye alabileceğini söylerseniz ona iki tane verin üç ya da dört değil. Aksi halde çocuğunuz sözünüze sadık kalmadığınızı anladığında sizi dikkate almayı bırakacaktır.

Sonuçlarla tutarlı olun.

Çocuğunuza oyuncak dükkanından ayrılacağınızı söylerseniz ve o sızlanmayı bırakmazsa ona başka bir şans vermeden bunu yapın. Çocuğunuz, eylemlerinin açık, uygulanabilir sonuçlara sahip olduğunu anladığında ondan istenen şeyleri yapmaya daha eğilimli olacaktır.

Her gün, birlikte yüksek sesle okuyun.

Birlikte okuduğunuz vakit dinlemek ve öğrenmek için paha biçilemezdir. Başlamadan önce çocuğunuzdan bir gece önce okuduğunuz kısmı özetlemesini isteyin. Tamamladığınızda, şimdiye kadar duyduğu şeylere dayanarak daha sonra neler olabileceğini tahmin etmesini isteyin.

Dinleme oyunları oynayın.

Dinlemeyi eğlenceli hale getirmenin yollarını bulun. Bir şarkı açın ve Buz-Ateş oynayın böylece çocuğunuz şarkının durduğu noktayı daha dikkatli dinlemek zorunda kalacaktır.

Birbirinize sırayla röportaj yapın. Çocuğunuz size röportaj yaptıktan sonra, ona söylediklerini hayali bir kitleye söylemesini isteyin.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız