Çocuğunuzla Yapabileceğiz Eğlenceli Kış Aktiviteleri

0
687

Yazın gidilen tatiller, parkta geçirilen eğlenceli zamanlar geride kalmış olsa bile çocuğunuzla her mevsim paylaşacağınız şeyler var. Çünkü onun gelişme çağında sizin ona göstereceğiniz ilgi, paylaşacağınız şeyler çok önemli. Kişiliğini oluşturduğu bu dönemde geçireceğiniz nitelikli zamanlar, pozitif psikolojik etkilere de zemin hazırlayacaktır. Anne babanın çocuğuyla zaman geçirmemesi ilgi çekme krizlerine, içe kapanma eğilimine ya da yalnızlık hissine sebebiyet verebilir.

Birlikte güzel anlar yaşayarak hem hayatının sonraki dönemlerinde hatırlayacağı anılar biriktirmek hem de anı güzelleştirmek için kışın yapabileceğiniz şeyler var. Bilgisayar ekranına takılıp kalma eğiliminde olan dijital zaman çocuklarıyla kış mevsiminde yapılabilecek aktivitelere bir göz atın.

Kartopu Savaşı!

Kış denilince ilk akla gelen şey kardan adam ve kartopu savaşları oluyor. Her çocuk karı çok sever. Burnunda havuç, boynunda atkısıyla bir kardan adam yapımı ve sizi nefes nefese bırakacak bir kartopu savaşı kışın vazgeçilmez anlarından olabilir.

Yaşadığınız coğrafyada kar yağmıyor da olabilir. O halde kar topu savaşını eve taşıyın. İç içe geçirip topak şekline getireceğiniz beyaz veya renkli çoraplarla ailecek kartopu savaşı yapın. Bu şekilde unutulmayacak eğlenceli anlara imza atabilirsiniz.

Alışveriş Zamanı!

Bir alışveriş tutkunu olun demiyoruz fakat ara ara alışverişlerinize çocuğunuz da eşlik etsin. Kıyafetlerini seçerken ondan fikirler alın. Fakat reyonlarda fazla zaman geçirmemeye dikkat edin. Bu onu sıkacağı için bir zaman sonra etkinliğiniz alışveriş krizine dönüşmesin.

Birlikte Mutfak Hünerlerinizi Gösterin

Çocuğunuza yemek yemeyi sevdirmek ve motor becerilerini geliştirmek için mutfak etkinlikleri birebir. Üstelik çocuklar mutfak gereçlerini her zaman ilginç bulur. Bunları kullanarak bir şeyler yapmak onu çok mutlu edecek. Yemeğin hazırlanma aşamasında onun yardımını istemek ve onu sürece dahil etmek onun da bir şeyler yapabileceğini hissetmesini sağlar. Sizin kontrolünüzde yemeği karıştırmasını, birlikte yemek malzemeleri hazırlamayı, hamur açmayı, tatlınızı çikolata soslarıyla süslemeyi teklif edebilirsiniz. Üstelik yemek yaparken pek çok oyun da yaratabilirsiniz. Meyve kabuklarıyla hayvan figürleri yapma, hamur şekillendirme, farklı renklerdeki drajelerle kurabiye süsleme onun hem eğlenmesini sağlayacak hem de hayal gücünü geliştirecek.

Etkinlikleri Değerlendirin

Kışın evde tıkılıp kalmanıza hiç gerek yok. Biraz temiz hava şart. Bunun için dışarı çıkıp birlikte bir şeyler yapabileceğiniz eğlence mekanlarını değerlendirebilirsiniz. Son zamanlarda her şehirde bulunan dev akvaryumları ziyaret ederek hayvanları tanımasını ve çok eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Alışveriş ve oyun merkezlerinde bulunan ve gerçek karla yapılan kar merkezleri ve buz pateni pistlerini değerlendirebilirsiniz. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız veya İstanbul’a yolunuz düşerse Oyuncak Müzesi’ne bir uğrayın deriz.

Film Saatleri Düzenleyin

Çocukların eğitimi için öğretici bir sürü belgesel ve filmler var. Tek başına bu filmleri izlemek ona sıkıcı gelebilir fakat ailecek mısır eşliğinde izleyeceğiniz filmler onun dikkatini çekecektir. Tabii birlikte sinemaya gidip çocuk vizyon filmleri izlemek de güzel bir seçenek.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız