Çocuğunuzla Tatilde Neler Yapabilirsiniz?

0
85

Çocuklarınızı yaz tatili boyunca oyalamak için bazı fikirlere mi ihtiyacınız var?

Tatil, çocuklarınızla iletişim kurmak için iyi bir zaman olabilir ve belki de çocuğunuzun bol bol oynaması için zaman verebilir. Ancak çocukların boşluk ve sıkıntıdan dolayı aşırı yaramazlık yapabilecekleri stresli bir zaman da olabilir. Bunun için yaz tatili için çok iyi bir planlama yapmalı ve çocuğunuza yardımcı olmalısınız. Yaz tatillerinde biraz gelişmiş bir planlama yapmak ve küçükleri yaramazlıktan uzak tutmak için çeşitli aktiviteler hazırlamak en iyisidir.

Her haftaya, önceden planlama yaparak başlayın. Çocuklar, heyecanla bekleyecekleri şeyler olduğunu bilirlerse, bu onların  mutlu olmasını sağlar. Ayrıca çocukları mutlaka planlamaya dahil edin. Karar vermede yer alırlarsa şikayet etme ihtimalleri daha da düşük olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler bulun.

İşte bunun için işinize yarayacak fikirler

Kendi oyunlarını kendin yap.

Renkli kartlar, küçük hobi makasları ve tutkal, eğlenceli oyunlar yapmak ideal malzemelerdir. Yaz tatili boyunca her güne farklı bir plan yaparak değerlendirebilirsiniz.

Yemek pişirme.

Haftada bir kez aşçılık günü planlayın. Çocukları bu sürece en baştan dahil edin. Sizinle beraber malzeme ve tarifler arasından seçim yapmalarını sağlayın. Okuyabiliyorsa, tarifi okumasını sağlayın. Adım adım, talimatları uygulamasına yardımcı olun. Sürece çok fazla müdahil olmayın.

Bir yarış parkuru yapın.

Eski tahta parçaları, kutular, kovalar, bahçe sandalyeleri; üstüne veya altına atlanabilecek herhangi bir şey. Çocuklara rota etrafında birbirlerine zaman vermelerini söyleyin. Tabii bir bisiklet, scooter, kaykay  veya sadece koşarak tamamlanma üzerine kurulabilir. Böylece keyifli bir yaz tatili için birlikte harekete geçmiş olursunuz.

Bir bahçe inşa edin.

Mümkünse bahçedeki küçük bir bölümü çocuklara ayırın. Çiçek ve mevsim sebzeleri gibi çabucak büyüyen ve onlara bir şey üretme memnuniyetini veren herhangi bir tohum seçmesini sağlayın. Çocuklarınız küçükse, onlara sadece bir kürek verin, eski kıyafetlerini giydirin ve oynasınlar. Yaz tatili çocuklar için eğlence zamanı demektir, bunu unutmayın.

Kamp yapmak.

Battaniye ve çarşaflarla uygun bir alanda bir çadır kurun. Çadır bittiğinde misafirlik yapın. Birlikte piknik planlayın.

Pikniğe gidin.

Piknik yapmak için çok uzağa gitmenize gerek yok. Yiyecekler uygun bir kaba konulduktan ve çimlerin üzerinde hatta balkonda bir battaniyenin üstüne yenildiğinde, açık hava duygusunun en sıkıcı yemeği bile ne kadar çekici kıldığını görünce şaşıracaksınız.

Bir hazine avı hazırlayın.

Bahçede  ya da evde bir yere sakladığınız küçük hazineyi bulmak için hazine haritası oluşturun. Pahalı veya büyük olmak zorunda değildir. Bulunduğunda çok heyecan verici olacaktır.

Bir yaz tatili günlüğü oluşturun.

Onları bir yaz günlüğü veya not defteri tutmaya teşvik edin. Özel günlerin fotoğraflarını çekebilir ve onlar hakkında notlar yazabilirler. Bu gelecekte onlar için güzel bir anı defteri olacaktır.

Film yapmak.

Günümüz teknolojisinde bu artık çok kolaydır. Oluşturmaya karar verdiklerinde daha sonra düzenlemek için bilgisayardaki montaj programını kullanacaklardır. Yaratıcı bir eğlenceye dönüşebilir.

Boyama.

Yaratıcılığı ifade etmenin en güzel yollarından biri de boya kullanmaktır. Büyük ebatta kağıt ve çok sayıda boya alın. (elbette zemini korumak için naylon örtü!) Çılgıncasına ellerini ve ayaklarını kullanmasına izin verin. Bu özgürleştiricidir.

Takı yapımına katılın.

Farklı yaş grupları için uygun farklı boyutlarda boncuk aldığınızdan emin olun. Çocuklar kendi yaptıkları takılarla görülmekten çok hoşlanacaklardır.

Karakalemle eskiz.

Eskiz defteri ve uygun eskiz kalemi tedarik edin. Yaratıcılığını arttırarak eğlenmesini sağlıyacaktır.

Yüzmeye gitmek.

Deniz, çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve suda harcanan enerji eve döndüklerinde sakin olacakları anlamına gelir. Denize uzaksanız,  yüzme havuzuna da gidebilirsiniz. Yaz tatili planları içinde yüzme olmazsa olmaz değil mi? 🙂

Doğa yürüyüşlerine çıkın.

Bir amaç için doğa yürüyüşleri düzenleyin. Sahilde heykeller yapmak için kabukları ve taşları toplayın. Ormanda, farklı böcek, bitki ya da ağaç türleri aramaya teşvik edin. Alternatif olarak, rotayı belirlemek için onlara bir harita verin. Kontrolü onlara vererek sıkılmamalarını garanti edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de öğretici bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

Kitapevlerini ziyaret edin.

Yakınınızdaki kitapevini düzenli olarak kullanın. Çoğu kitapevinde kitaplardan daha fazlasını (Film ve müzik cd’si) alabilirsiniz. Bunu için bir gün ayırın. Bazı kitaplar almak ve eve gitmek yerine, oradayken biraz kitap okuması yapın. Çocuğunuza kitap sevgisi aşılayın. Bu onlara verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir.

Bir rahatlama günü düzenleyin.

Planlanan tüm bu faaliyetlerde çocuklar da biraz zamana ihtiyaç duyacaklardır. Sadece birkaç film izleyeceğiniz, kitap okuyabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz bir gün planlayın. Yaz tatili ders çalışmak için değildir. Bu uyarıyı kendinize sık sık hatırlatın. Çocuklarınızın da hiçbir şey yapmak zorunda olmadığı anlara ihtiyaçı olacaktır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız