Çocuğunuzla Nasıl Daha Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz ?

0
387

Ebeveynlik Meditasyonunu Uygulama

Sorumluluklarınızla boğulduktan sonra, çocuklarınızla birlikte otomatik pilot uygulamasına geçmek kolaydır. Fakat eğer zihniniz çok çalıştığınız için değerli anlarda başka yerlerde ise, çocuklarınızın çocukluklarını yaşamamış ve onlarla hiç vakit harcamamış gibi hissediyorsanız kesin şekilde kaybettiniz demektir. Bunun yerine, çocuklarınızı görmeye, onları dinlemeye, onları anlamaya ve yarattığınız şeye olan hayranlığınıza odaklanan bir “ebeveynlik meditasyonu” ile o anın içinde kalmaya çalışın.

Pijama Yürüyüşleri

Yatmadan önceki bir saat, küçük çocuklar için kaotik olabilir. Sakin olmasına yardımcı olmak için en sevilen etkinliklerden biri akşam pijama yürüyüşüdür. Sadece çocuklarınıza rahatlatıcı zaman kazandırmak yerine aynı zamanda TV’de kaybolmak yerine onlara hatırlayacakları özel anlar da verecektir.

Pijama yürüyüşünün anahtarı pijamadır. Çocukları yatmaya hazır hale getirin, dişleri fırçalayın ve pijamaları giyin. Ardından onları pusetlere veya üç tekerlekli bisikletlerine oturtun veya spor ayakkabılarını giydirin ve çevrede yavaşça dolaşın. Yolda atıştırmalık bir şeyler yemek yok çünkü dişlerinizi zaten fırçaladınız. Yolda top oynamayın, aksiyonlu ve hareketli sohbetleri yarına erteleyin. Birkaç tur atmak yeterli olacaktır. Eve geri döndüğünüzde çocuklarınız ciğerlerini temiz hava ile doldurmuşlardır ve artık yatmaya hazırlardır.

Özel yemek akşamları yapın

Özel akşam yemeği geceleri çocuklarınızın sizinle birlikte yemek pişirmeye katılımını artırmak için eşsiz bir fırsattır. Akşam yemeği için tekrar eden temalar olduğunda, yemekleri masaya koymada daha büyük rol oynayabilirler çünkü son seferden itibaren rutini hatırlayacaklardır. Ekmeği istiflerken sebzeleri yıkarken, salçayı karıştırırken, peyniri ızgarada tutarken, okulda olup bitenler hakkında sizlerle konuşabilirler. Sabahları evden ayrılacakları zaman, “Bu gece köfte gecesi!” diyerek bütün gün sabırsızlıkla bekleyeceklerdir.

Birlikte düzeltin

Asla sızdıran bir musluğu onarmayı, lastiği değiştirmeyi, çit boyamayı veya fırın filtresini değiştirmeyi çocuklarınız olmadan yapmayın. Evde yapılan iyileştirmeler, araç gereçleri ve yaşam hakkında bilgileri aynı anda öğretmekle birlikte onlarla zaman geçirmek için mükemmel bir yoldur. Tavan arası, bodrum ve oturma odası, işlerin nasıl yürüdüğünü ve işleri güvenle nasıl düzelteceğinizi öğreteceğiniz sınıflardır. Onlara bir el feneri verin ve o anda yaptığınız iş ile ilgili konuşun. Onlar büyüdüğünde siz onlara el feneri tutun. Kırılan şeyleri korkutmak yerine, yeni fayansları, yen rafları ve boya işlerini çocuğunuzla geçirebileceğiniz fazladan zaman olarak görün.

Her yere arabayla gitmeyin

Çocuklarımızı mahalle parkına veya bir arkadaşınızın evine olan kısa bir mesafede araba  sürerek “zamandan tasarruf ” için gereken dakikalar aslında kolaylık adına kaybettiğimiz paha biçilmez anlardır. Yakınınızda bir yere çocuğunuzu götürmeniz gerektiğinde, oraya yürüyerek gitmeye çalışın. Çocuklarınızla birlikte yürümek, hayatınızın hızını yavaşlatmak ve onlarla birlikte daha iyi anılacak anlar yaratmak için harika bir yoldur. Nereye gittiğiniz, ne düşündüğünüz, ne düşündükleri, yolda gördükleri ve bugün okulda kimin kime ne dediği hakkında konuşun. Çocuklar, henüz bunun için fazla büyük değillerse, ellerini tutun. Onları bir yere (bir oyun buluşmasına, bir piyano dersine, karate sınıfına) bırakıyor ve normalde eve dönüp tekrar onu almak için geri geliyorsanız, bir sırt çantasıyla birlikte çıkın ve çocuğunuzun işi bitene kadar kitap okuyabileceğiniz veya işlerinizi yapabileceğiniz sessiz bir yer bulun. Yalnızca bir kafede veya bir ağaç gölgesinde bir iki saat yalnız başınıza zaman geçirmek sakinleşmenize ve aklınızı başınızda tutma konusunda size yardımcı olacaktır. Sonra çocuğunuzu alıp birlikte eve yürüyebilirsiniz.

Onların oyunlarını oynayın

Evinize video oyunları almaya karar verirseniz, onları gözlemlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve hatta çocuklarınızın dünyasının bu bölümünü yaşayabilmeniz için bunları nasıl oynayacağınızı öğrenin. Bu, onları kazanmalarına asla izin vermenizin gerekmediği bir etkinliktir ve çocukların zaman zaman ebeveynlerini insan ve karşı cins olarak görmeleri için iyi bir şeydir. İkincisi, becerinizin eksikliğinin kanıtı olacaktır.

Eğlenceli yemekler için özel gelenekler oluşturun. Çok sık olmamalı, çünkü daha ender olurlarsa daha özel olurlar. Sıcak bir yaz günü öğleden sonra şekerlemesi, ya da soğuk kış akşamında sıcak kakaolu TV gecesi ya da patlamış mısır ve büyük maç günü. Renkli şekerler dondurmayı özel yapar ve kucaklaşma kakao ile harika gider.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız