İletişimi güçlü, sosyal zekası yüksek neşeli mi neşeli bir çocuk anne-babaların hayali. Hayallerinizdeki çocuk, doğup büyüdüğü anda sizi bulmuyor. Onun kişiliğini bu yönde geliştirmek için sizin de çaba harcamanız gerekiyor.

Çocuklar çok soru soruyor, sorular kendini tekrar ediyor değil mi? Hatta çocuğunuz o kadar soru soruyor ki bazen sizinle dalga geçtiğini bile düşünüyorsunuz. İtiraf edin, onun sorularından bir-ikisini de duymazdan geliyorsunuz. Hepsine aynı içtenlik ve çaba ile cevap vermek biraz imkansız. Fakat bunun için üzülmeyin, aksine bundan mutlu olun.

Çocuklar İçin Sorular Neden Önemlidir?

Çocuğun hayatı, yaşananları ya da durumu sorgulaması yeni soruları doğuruyor yani zihin bir şekilde çalışıyor. Sizin verdiğiniz cevaplar ise hem onun zihnini açık tutmasına yarıyor hem de iletişiminizi güçlendiriyor.

“Çocuğumla iletişimimi nasıl güçlendirebilirim?” diyen annelere harika bir cevabımız var: Onlara soru sorun ve size sordukları soruları sabırla yanıtlayın. Sorduğunuz sorular ve onlara verdiğiniz cevaplar onun hayal gücünü kuvvetlendirebilir, kendini ifade etmesini sizden öğrenip pekiştirebilir. Ayrıca sorduğunuz doğru sorular, ortak muhabbet oluşturarak aranızdaki bağı güçlendirebilir.

Hangi Soruları Sormalısınız?

Çocuklar çok soru sormalarına rağmen cevap vermeyi hiç sevmiyor değil mi? Aslında olay pek öyle değil. Sizin kontrol amaçlı sorduğunuz sorular onun bünyesinde bir baskı oluşturuyor ve o da bu baskıdan susarak kurtulmayı amaçlıyor. “Ödevini yaptın mı? Vazoyu sen mi kırdın? Yemeğini yedin mi?” soruları dışında onun kendini ifade edebileceği hatta birlikte bir oyun kuracağınız sorulara da değinmelisiniz.

En Çok Hangi Sesleri Duymaktan Hoşlanıyorsun?

Yeni öğrendikleri her ses çocukların dikkatini çeker ve bazılarını çok severler. Ona en çok neyi duymaktan hoşlandıklarını sorun. Belki bu soru onun sevdiği enstrümanı keşfetmesini sağlayacaktır. Müzik dinlemekten hoşlanması, motor seslerini sevmesi ya da bir kedinin miyavlamasını duyması hakkında bilgi edindikçe onun kişiliğini keşfeder ve bu konuda diyalog kurabilirsiniz. Bu soru onun da kendini sorgulamasına yarayacaktır.

Bir Süper Kahraman Olsan Adın ve Gücün Ne Olurdu?

Ve tam bir hayal gücünü çalıştırma, sohbeti koyulaştırma sorusu geldi! Sorduğunuz sorular çocukların meraklarına ve sevdiklerine değindiğinde daha etkili olur. Böylece onun hayallerini, olmak istediği kişiliği öğrenebilir ve güzel bir sohbet açabilirsiniz.

Bu Yaz Ne Yapmak İstersin?

Çocuklarınızdan fikir almak, onu kendine önemli hissettirecektir. Planlanmış bir tatile gidip gelmektense kendi hayallerine yakın bir tatil onu çok daha mutlu edecektir. Yaz tatili yaklaşıyorken ona hayal kurmayı öğretmek amacıyla bu soruyu mutlaka sormalı ve tatil hakkında birlikte konuşmalısınız.

X Arkadaşını Neden Bu Kadar Çok Seviyorsun?

2 yaşından başlayarak okul öncesi çocuklar arkadaşlarıyla vakit geçirmeye bayılır. Çocuğunuzun arkadaşlarını en az çocuğunuz kadar tanımalı ve onlar hakkında ortak bir sohbet kurmalısınız. Bu sorular ona, hayatına alacağı insanların da kendine uygun kriterde olması gerektiğini öğretir. Ayrıca onun arkadaşlarıyla bağınızı koparmamak ergenlik döneminde çok işinize yarayacak.

Evde Kuralları Sen Koysaydın Kuralların Ne Olurdu?

Evde kuralları anne ve baba koyar. Çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirmek, evde mutsuz olduğu durumları öğrenmek için bu soruları sorabilirsiniz. Size kuraldan çok kuralsızlıktan bahsedebilir. Siz de onun şikayetçi olduğu kurallarda biraz yumuşamaya giderek ortak bir noktada buluşabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız