Çocuğunuzla Evlat Edinmeyle İlgili Konuşmak

0
321

Çocuklara kişisel geçmişlerindeki zorlukları anlatmak, ebeveynlerin yapmakta tereddüt ettiği şeylerdendir. Ebeveynler doğal olarak çocuklarını korumak isterler ve çocuklar tarafından bilinmeyen şeyler onlara zarar veremez, öyle değil mi? Yanlış. Çoğu sır eninde sonunda ortaya çıkar. Ve onlardan sakladıklarımız, sır olarak kaldığı için çocuğa utanması gerektiğini düşündürtür. Evlat edinilen çocuklar, hayatlarının yalnızca iyi kısımlarını değil, tümünü bilmelidirler. Peki ne zaman anlatılması güç olan bu gerçekleri onunla ne zaman paylaşmalısınız?

Doğru yaş

Çoğu ebeveyn gerçekleri anlatmayı çocuk ergenlik çağına girene kadar ertelemektedir. Fakat ergenlik, çoğu genç için yeterince zordur ve muhtemelen çocukların aile geçmişleri hakkında gerçekleri öğrenmeleri için olası en kötü gelişme aşamalardan biridir. Her ne kadar gençler onlara yapılan açıklamaları anlayabiliyorlarsa da “Eğer biyolojik ailem böyleyse o zaman ben de onlar gibiyimdir.” diye düşünmeye eğilimliler. Bu tarz içselleştirmeler kişinin kendini tahrip eden düşünce ve davranışlara yönelmesine neden olur, özellikle ergenlik çağındaki çocuğunuz sizden çok biyolojik ailesine benzediğine karar verirse. 8 yaş çocuk hakkındaki gerçekleri ona anlatmak için çok iyi bir yaştır. Bu, çocuğun zor şeyleri atlatabilmesi için birkaç yıl sağlar ve bir kuşağın yaptığı yanlış seçimlerin genetik olarak tekrarlanmasının önüne geçer.

 Nasıl söylenir?

Söylemek kolay olmayacaktır ve bu nedenle bu süreçte bir psikolog veya sosyal hizmet görevlisine danışmak isteyebilirsiniz. Anlatılması zor bir kişisel bilgiyi çocukla paylaştığınızda aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Gerçekleri kontrol edin. Çocuğunuza rahatsız verebilecek bilgileri vermeden önce, bunun doğru olduğundan emin olun. Bazen evlat edinme kayıtlarında yer alan yaşamsal bilgiler aslında varsayım, ima, veya yorum olabiliyorlar.
  • Kaynağı kontrol edin. Kanıt var mıydı? Kaydedilen bilgilerin yanlış veya çarpık olduğuna inanıyorsanız bile, bunu paylaşmanız gerekir; çünkü çocuğunuz nihayetinde evlat edinme kayıtları üzerinden bunları öğrenebilir.
  • Çocuğunuzun mevcut durumunu değerlendirin. Bazı zamanlar anlatılması zor bilgileri paylaşmak için daha iyidir. Çocuğunuz hali hazırda olumsuz benlik imgesi, öfke, keder veya bağlanma sorunları ile uğraşıyorsa, çocuğunuza yeni bir zorluk yaratmadan önce bu zorluklarla baş etmeniz gerekir. Bu durumda yine profesyonel danışmanlık gerekli olabilir. Çocuğunuzun kendisini iyi hissetmesini beklemek de bir yanlış olabilir. Çocuğunuz ne yaparsa yapsın bir şekilde içten içe kendisi hakkında kötü hissedebilir. Nötr bir zaman seçin.
  • Ne söyleyeceğinizi planlayın. Hedef, açık, dürüst ve sevecen olmaktır. Bilgileri mümkün olduğunca az önyargıyla iletin. Düşüncelerinizi ve kullanmak istediğiniz kelimeleri yazın. Çocuğunuz bilgi yoluyla çalışmak için zaman ve desteğe ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzun duygularını doğrulayın. Çocuğunuzun duygularını rahatça ifade edebildiği yetişkinlerle konuşmasına izin verin. Eğer bunalmış hissederseniz kendinize de benzer destek arayabilirsiniz. Bu zor zamanlar, sonunda siz ve çocuğunuz arasında yakın bir bağa dönüşecektir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız