Özellikle okul öncesi çocuklar, benmerkezcidir. Şimdiye kadar ilginin tamamen kendi üzerinde olduğunu bilen çocuklar, yeni kardeş fikrine alışamazlar ve bu durum da kardeş kıskançlığını doğurur. Çocuğunuzun aklında, “Ben şimdi ne olacağım?” sorusunun oluşmaması ve kardeş kıskançlığını önlemek için bebek doğmadan önce ona bu durumu açıklamalısınız. Fakat bu iş sandığınız kadar kolay olmayabilir. Çocuğa kardeşi açıklamak konusunda hassas olmalısınız.

Çocuğa Kardeşi Olacağı Ne Zaman Söylenmeli?

Çocuğunuz kardeşini doğum ya da doğumdan sonra öğreniyorsa, haklı olarak bu durumu kötü bir sürpriz olarak karşılayabilir. Bunun için ona hamileyken kardeş müjdesini vermelisiniz. Hamileliğin ilk 3 ayı riskli bir dönemdir. Bu riskli dönemi atlattığınızda yani 2. trimester döneminde çocuğunuza kardeşi olacağını söyleyebilirsiniz.

Kardeş Haberini Vermenin Yolları

Çocuğunuza kardeşi olacağını söylerken kullandığınız dil ve tavır çok önemli. Tavrınız bu olayın olağan olduğunu mutlaka ona yansıtmalı. Çocuğunuz eğer çok küçükse bu olayı gözünde canlandıramayacağı için hikayeleştirme yapabilirsiniz. Ailenize bir bebeğin geleceğini, onun abisi/ablası olacağını, hep beraber çok mutlu yaşayacağınızı ayrıntılı bir şekilde ona anlatmanız gerekiyor. Çocuğa kardeşi olacağını söylemekle iş bitmiyor. Bu konudaki ayrıntılar da bulunuyor.

Tüm Sorularını Yanıtlayın

İlk defa böyle bir durumla karşılaşan bebeğinizin aklında soru işaretleri olacaktır. O size kaygılarını ve meraklarını sorduğu sorular halinde paylaşabilir. Onun sorularını ciddiye almanız önemli. Sorularını açıklamak için çevrenizde kardeşi olan çocuklar üzerinden örnek verip açıklama yapabilir, varsa kendi kardeşlerinizi anlatabilirsiniz. Ona verdiğiniz her doğru cevap bu sürece ilgisini hatta hevesini arttıracaktır.

Ona Yeni Kardeşini Anlatın

Yeni bir bebeğin nasıl olacağını, neler yapabileceğini önceden ona söylemenizde fayda var. Kardeşinin çok küçük olacağını, tıpkı önceden olduğu gibi kardeşinin de tek başına yemek yiyemeyeceğini, konuşarak derdini anlatamayacağı için bazen ağlayacağını, yürüyemediğini ona anlatın. Kardeşinin bu özellikleri onda şefkat uyandıracak ve onu çok merak ederek kavuşmak için sabırsızlanacaktır. “Seni onun kadar seveceğiz.” ya da “Seni daha çok seveceğiz.” gibi cümleler rekabet algısı oluşturacağından, bu gibi söylemlerden uzak durun.

Onu da Sürece Dahil Edin

Beklemek heyecanı arttırır. Doğum yaklaştığında ona da sorumluluklar verin. Mesela bebek alışverişine onunla çıkın, bebek odasının rengi hakkında ondan fikir alın, bebeğinize isim koymak konusunda ondan yardım isteyin. Dahil olduğu süreci en başından benimseyecek ve sonuç için sabırsızlanacaktır.

Doğumdan Sonra Yapmanız Gerekenler

  • Hastaneden çıkarken çocuğunuz da yanınızda olsun ve hep birlikte eve gidin. Aksi halde evde olan çocuk, annenin bebeği bir yerden getirdiğini hissine kapılabilir ve sürece alışması zaman alabilir.
  • Doğum yaptığınız ilk günler ev kalabalık olacak ve tüm ilgi bebekte toplanacak. Bunun için üzülen çocuğunuza, “Ev çok kalabalık ve çok yoruldun değil mi?” şeklinde onu anladığınızı düşündürecek cümleler kurabilirsiniz.
  • Kardeşine “bebek” olarak değil de ismiyle hitap etmesini öğretin. Böylece onun bir nesne değil, canlı ve ailesinden bir birey olduğunu daha rahat kavrar.
  • Çocuğunuz kıskanıyor diye yenidoğan bebeğinizi çocuğunuza kötülemeyin. “Çok ağlıyor ne yaramaz, sen daha güzelsin.” gibi cümlelerden kardeşinin sevilmemesi gerektiğini anlayabilir.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız