Çocuğunuz Çok Utangaç Mı?

0
95

Sözlük anlamında utanma ‘onursuz sayılacak ya da gülünç olacak bir duruma düşme nedeniyle bundan üzüntü duymak, utanç duyumsamak’ olarak açıklanmaktadır. Her insanda bulunan bu duygu kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bu duyguyu yoğun yaşayan kişiler hayatlarını bu duygu çerçevesinde şekillendirebilir ve toplumsal davranışlarını bu duyguya göre düzenleyebilir. Ancak bu utanma duygusu zaman zaman toplumdan soyutlanmayı da beraberinde getirir.

Eğer çocuğunuz utanma duygusunu abartıyorsa neler yapmalısınız?

Sevgili ebeveynler çocuklara erken yaşlarda kazandırılan sosyal beceriler, çocukların aşırı olan utanma duygusunu azaltabilir. Ancak unutmamalısınız ki, utangaçlık duygusu hayat boyu devam eden bir duygudur. Bu sebeple utanma problemi için yapacağımız her türlü tedavi ve sosyal destekleme bu problemi ortadan kaldırmaz ancak şiddetini azaltabilir.

Anne ve baba olarak çocuğunuzun utanma duygusu üzerine yoğunlaşmalısınız. Bu anlamda ona yardımcı olabilecek ilk kişiler sizlersiniz. Çünkü uzman psikologlara göre çocuğun utanma duygusunu azalmadaki en önemli faktör çocuğun yakın çevresinde bulunan ve kendisine model olarak aldığı kişilerdir. Ebeveyn olarak sizlere bu anlamda çok iş düşüyor.

Utanma duygusu karşısında yapılması gerekenler;

  • Çocuğunuzu mutlaka sosyal aktivitelere teşvik edin. Özellikle grup halinde oynanan oyunlar, dans çalışmaları gibi etkinliklerde yaşıtlarıyla sosyal ilişkiye girmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli etken çocuğunuzun da bu aktivitelerde yer almak istemesi. Kesinlikle onu zorlamamalı, kendi isteğiniz doğrultusunda şekillendirmemelisiniz. Çocuğunuzla gittiği aktivite hakkında konuşmalı ve hislerini anlamaya çalışmalısınız.
  • Çocuğunuza utanma duygusunu anlatan kitaplar okumalı ya da okumasını sağlamalısınız. Empati kurabilmesi açısından bu aktivite çok önemlidir. Böylece utandığı durumlarla nasıl başa çıkması gerektiğini sonucunu kendisi anlamlandırabilir. Daha sonra kitap üzerine onunla sohbet etmeyi denemelisiniz.
  • Herhangi bir iş yaparken çocuğunuzdan yardım istemeli ve yardım istemenin yanlış bir şey olmadığını ona hissettirmelisiniz. Özellikle çocuğunuzdan yardım aldıktan sonra teşekkür etmeyi, onu onaylamayı ve takdir etmeyi unutmayın. Böylece çocuğunuz kendisinin ve yardımının ne kadar değerli, önemli olduğunu hissedecektir.
  • Çocuğunuzu drama oynamaya teşvik edin ve siz de ona eşlik edin. Böylece çocuğunuz evcilik ve benzeri oyunlar oynayarak farklı rollere girer. Bu durum da utanma duygusunu önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olur.
  • Çocuğunuzla gerekli sosyal iletişim becerileri hakkında konuşun. Bazen çocuklar nerede nasıl davranmaları gerektiğini bilemeyebilir. Bunu siz öğretmelisiniz.
  • Çocuğunuz okula/kreşe gidiyorsa veya sizin dışınızda bakıcı, anneanne, babaanne gibi birisi onunla ilgileniyorsa çocuğunuzun aşırı utangaçlıkla ilgili mutlaka onları bilgilendirmelisiniz.
  • Çocuğunuzu sosyalleşmesi için asla zorlamamalısınız.
  • Çocuğunuzu başkalarının yanında utandırmamalısınız. Özellikle topluluk içinde utandırılan çocuklar için daha sonra aşırı utangaçlık duygusunu aşmak çok zordur.

Sevgili Annebibak okuyucuları, mutlaka çocuğunuz için her şeyin en iyisini siz bilirsiniz. Ancak kimi zaman aşırı hassas olmanız ve duygularınızı kontrol edemeyişiniz çocuğunuz üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Utanma duygusunu yaşamamak adına çocuğunuz kendisini kısıtlayabilir, sosyal hayata karışamayabilir, herhangi bir etkinlikte yer almak istemeyebilir. Eminiz ki bu durumu sizler de istemezsiniz. Çocuğunuzun en iyi arkadaşı ve en büyük destekçisi siz olmalısınız. Eğer çocuğunuz sizinle yaşadığı her türlü duyguyu paylaşabilirse, olumsuz durumların üstesinden çok daha kolay gelir ve sağlıklı bir birey olarak toplumda yerini alır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız