Çocuğunuz Bağırmaya Başladığında Ne Yapmalısınız?

0
386

Bazı çocuklar, ebeveynlerinin dikkatini çekmek istedikleri zaman bağırırlar. Bu, onların, ‘’Hey, bana bakın.’’ demesinin bir yoludur. Bazen de isteyip sahip olamadıkları şeyler için bağırırlar. O durumlarda da kendi yöntemleriyle ’’ Onu bana hemen ver.’’ demek isterler.

Ancak bazen çocuğunuzun sesini yükseltmesinin sebebi sizi kızdırmak değildir. Çocuklar seslerinin gücünü keşfetmeyi ve bunu kullanmayı denemeyi severler.

Ne yapabilirsiniz

Yürümeye başlayan çocuklarda bu ses size hakimiyetin kimde olduğunu gösterir. Çığlık atmaya başlayan çocukların dikkatini başka yöne çekmek veya yürümeye özendirmek en iyi yapılacaklardandır.

Bazı İpuçları:

Günlük işleri onun planına göre yapın. Bu her zaman çocuğunuzla mümkün olmayabilir ancak evden çıkmadan önce iyi dinlenmiş ve beslenmiş olduğundan emin olun.

Gürültülü restoranlara gidin. Çocuğunuz korumanız altındayken, öğle yemeği için kalabalık yerlerde sessizlikten biraz uzak kalın. Çocuğunuzla kapalı, sessiz, samimi yerlerde bulunmaktansa diğer ailelerin gittiği yerlere gidin. Böyle yerlerde bu tür davranışlarına cesaret gösterme olasılığı azalır ve yüksek sesli restoranlarda çığlık attığında mahcup olur.

Kapalı alanlarda daha kısık sesle konuşmasını söyleyin. Eğer çocuğunuz mutlu olduğu için bağırıyorsa, yorum yapmamayı deneyin. Eğer hala sürdürüyorsa, ona tekrar kısık tonla konuşmasını söyleyin ve siz de sesinizi alçaltın, o da sizi duyabilmek için sesini alçaltacaktır.

Bunun dışında bir oyun yapın. “Mümkün olduğunca yüksek sesle bağıralım.’’ diyerek ona yüksek seste konuşma arzusunda eşlik edin. Daha sonra sesini kısmak için onu ikna edin ve “Şimdi en iyi kim fısıldar oynayalım.” deyin. Oyunlarla birlikte ona çığlık atabileceğinden daha eğlenceli şeyler yapılabileceğini gösterin.

Tabi ki, oyunlar en iyi dışarıda oynanır. Eğer toplu bir alanın dışındaysanız, daha sessiz bir oyun oynamayı deneyin. Örneğin; ‘’Sesin aslan gibi çıkıyor, kedi sesi çıkartabilir misin?’’ gibi. Eğer bu oyunu oynamak için kandırabilirseniz, diğer sesli hayvanları taklit etmesini de isteyebilirsiniz.

Duygularını kabul edin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz gerçekten rahatsız veya boğulmuş hissettiği için dikkatinizi çekmek isteyebileceğini kendinize sorun. Örneğin eğer insanlarla dolu büyük bir süpermarket iseniz çevrede çok fazla insan olabilir, onu çok az dükkanda bırakmayı deneyebilirsiniz. Onun biraz sıkılmış veya huysuz olduğunu düşünüyorsanız, duygularını kabul edin. Sakince “Eve gitmek istiyorum, ama bizim işimiz birkaç dakika kadar daha olacak” deyin. Bu ona kelimelerle duygunuzu aktarmanızı sağlayacak ve ona nasıl hissettiğini anladığınızı göstererek teselli edecek. Çocuklar bağırdığında ona her şeyi vereceğinizi düşünür, buna teslim olmayın.Bunun yerine, sakince “Ben Kurabiye istediğini biliyorum, ama biz ilk önce işimizi bitirelim, daha sonra kurabiye alabiliriz.” deyin.

Bir etkinliği ona çekici hale getirerek çocuğunuz için ayak işlerini daha eğlenceli yapabilirsiniz. Ona çevrenizde neler olup bittiği anlatın, yakınlarda kimlerin olduğundan bahsedin ve onunla konuşun. Ayrıca süpermarkette raflardan şeyler alırken ona ne yaptığınızla ilgili bir şeyler anlatabilir ve şarkı söyleyebilirsiniz. Ya da siz alışveriş yaparken onu meşgul edecek bir oyuncak vermeyi deneyin.

Çoğu anneye göre, bağırmayı seven ve başka insanların bakışlarını önemsemeyen çocukla uğraşmak, en zorudur. Sadece bunun pek çok çocukta görüldüğünü ve herkesin kendi sorunu olduğunu hatırlayın.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız