Çocuğun Vurma Alışkanlığı Nasıl Engellenir?

0
822

Bazen annelerden, “Çocuğum bana vuruyor.” ya da “Çocuğum okul arkadaşlarına vuruyor.” gibi cümleler duyarız. Ortada bir gerginlik varsa ve buna anlam verilemiyorsa bunun üzerine biraz daha düşünmek gerekiyor. Öfkeli çocuğu sakinleştirmek, öfkesini anlamak, size ya da arkadaşlarına vurmasını engellemek için önce siz sakin olmalı ve bunun çözüm yollarını bilinçli bir şekilde aramalısınız. 

Anneye Vuran Çocuk

Biliyoruz, bu can sıkıcı bir durum. İlk adımı, ilk sözcükleri, şen kahkahalarıyla sizi dünyanın en mutlu insanı yapıveren çocuğunuz oldukça gergin. İsteklerini, duygularını hatta heyecanını bile şiddetle ifade ediyor. Annesine vuran çocuk sadece bir genelleme. Bu şiddeti gösteren çocuk aynı durumu babaya ve ailenin diğer bireylerini de yapabilir. Bu konuda sizin tepkileriniz çok önemli. “Annesine vuran çocuğa nasıl davranılır?” konusunda biraz düşünelim.

  • Çocuğunuz size vurduğunda sakin kalın fakat bunu görmezden gelmeyin. Evinizde şiddete yer olmadığını bilmesi için sakin tepkiler verin. Sizin buna kızmadığınızı fakat çok üzüldüğünüzü idrak etmesi gerekiyor.
  • Çocuğunuz size vurduğunda siz de ona vurmayın ya da bağırarak karşılık vermeyin. Sinirlendiğinizde takındığınız tavırları o da rol model olarak alacaktır.
  • Böyle hareketlerin yasak olduğunu bilmesi için öfke anı sonrasında yani sakinleştiğinde onunla konuşun. Öfkesini anladığınızı, birlikte öfkelendiği şeyleri aşabileceğinizi fakat anneye-babaya ya da kardeşe vurmanın yasak olduğunu kararlı bir ifadeyle belirtin ve sonraki vurma durumlarında bu kararlılığınızdan taviz vermeyin.
  • Ebeveynler bu durumda ortak hareket etmeli. Çocuk anneye vurduğunda gülen bir baba ya da tam aksi durum tabloda kesinlikle olmamalı. Ebeveynlerin bu konuda farklı tavırlar takınması onun kafasını karıştıracaktır. Bu hareketine gülünmesi, görmezden gelinmesi, istediği şeyin yapılmasını ödül olarak algılayabilir.
  • Tepkilerinizi verirken kontrollü ve kararlı olun. Onun gerginliği ve heyecanı karşısında siz tepkilerinizi sakin verirseniz heyecanı karşılık bulmadığı için o da kendini bir zaman sonra sakinleştirecektir.
  • Sinir nöbeti esnasında “Neden böyle yapıyorsun? Neden vuruyorsun?” gibi sorular sormayın. Bunu o anda açıklaması imkansız. Sorularınızı erteleyin çünkü bu tür sorular onu daha da hırslandıracaktır.
  • Size vuracağını hissettiğinizde, hemen engelleyin ve nazikçe kolundan tutun. Onu azarlamayın ve eline vurmayın. Buna izin veremem deyin, onu sakinleştirin ve yanında kalın.
  • Çocuklar bu hareketleri dikkat çekmek, öğrendiği şeyi göstermek, kendilerini kanıtlamak için veya korktukları esnada yaparlar. Size vurduğu anda değil, bu zamanlar dışında ona ilgi ve sevginizi mutlaka hissettirin. Onunla zaman geçirmeniz, nedensiz sarılmanız, gülümseyerek konuşmanız bir meditasyon değerinde.

Arkadaşlarına Şiddet Gösteren Çocuk

“Çocuğum arkadaşlarına vuruyor.” durumuyla karşı karşıya gelen birçok anne var. Sizin çocuğunuz bu konuda tek değil. Bu konuda rahatlayın ama asla çözümünü ertelemeyin. Okulda arkadaşlarına vurma sebebi değişkenlik gösterebilir. Önce bunun sebeplerini önlemek gerekir. Evdeki iletişimin şiddete eğilimli olması, şiddet içerikli yayınları-oyunları takip etmesi ya da anne baba izlerken buna maruz kalması çocuklarda şiddet eğilimi oluşturabilir. Hemen bunların önüne geçin ve onun sinir anında yaptığı şeylere karşı tepkinizi belirleyin.

Çocuğun arkadaşlarına vurduğunu öğrendikten sonra, mahrum bırakma yöntemini kullanabilirsiniz. Mahrum bırakma yöntemi, onu çok sevdiği bir şeyden mahrum bırakmaktır. Örneğin; arkadaşlarıyla oyun oynarken arkadaşına vuran çocuğu oyun alanından alın ve onun aslında keyif aldığı ortamdan uzaklaştırdıktan sonra bunu neden yaptığınızı ona açıklayın. “Arkadaşına vurduğun için şimdi buradan gidiyoruz.” deyip bir daha bunu yapmaması gerektiğini söylemelisiniz. Bu uygulamadan sonra çocuğunuz öfkesinin dozunu arttırarak ağlayabilir ya da size de vurabilir. Sakin olun ve eve giderek kararlılığınızı gösterin. Sizin sınırlarınızı benimsedikten sonra bu hareketinden vazgeçecektir. Öfke nöbetleri esnasında istediği bir şeyi yapmanız, ona istediklerini şiddet göstererek yaptırabilme düşüncesi verir.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız