Çocuğun Okul Başarısı Nasıl Arttırılır?

0
869

Çocukların okulda başarılı olabilmesi için ders çalışma, uyku, tekrar etme düzeni gibi ana başlıklar öne çıkar. Fakat çocuklarda okul başarısını arttırmanın yolu bunlarla sınırlı değildir. Onun okul başarısını desteklemek için sizin de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor.

Okul ile İletişiminizi Kesmeyin

Okul başarısızlıklarının en yaygın sebeplerinden biri, okulda çocuğun mutsuz olmasıdır. Bu mutsuzluk çocuğun ders performansından kaynaklanabildiği gibi, öğretmeni ya da arkadaşlarıyla sorunlar yaşamasından dolayı da olabilir. En az evde geçirdiği zaman kadar okulda zaman geçirdiğinden okul çok önemli. Bunun için okul ile iletişiminizi koparmayın. Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışın ve iletişim kurun. Sadece ders başarısı değil, onun davranışları, arkadaşları ile iletişimi ve sınıf ortamı hakkında bilgiler alın. Veli toplantılarını kaçırmayın, okulda yapılan etkinliklere mümkün olduğunca katılın. Bu sayede çocuğunuz okulda da aslında yalnız olmadığını bilir ve istediği huzur ihtiyacının bir kısmını ilginizle alabilir.

Ödevlerine Müdahale Etmeyin Fakat Ona Destek Olun

Ödevini yapmak istemeyen çocuk, kalem ve kağıtlarıyla çocuğun peşinden koşan, bazen sinirlerine hakim olamayıp ona cezalar ya da emirler veren anne-baba… Bu senaryo ne kadar tanıdık değil mi? Çocuklar bu şekilde bir tutumu “baskı” olarak kabul ederler. Çocuğunuza ders çalışmak için özel bir yer ayırarak, ev ödevleri için düzenli bir zaman oluşturarak ve ev ödevi sırasında televizyon, telefon, tablet gibi dikkat dağıtıcı şeyleri bir süre ortadan kaldırarak ona yardımcı olabilirsiniz. Çocuğa Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Okumaya Teşvik Edin

Çocuğunuzun okuyucu olmasına yardımcı olmak, çocuğun okulda ve hayatta başarılı olmasına zemin hazırlamak için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Okumanın önemi asla bir abartı değildir. Okuma, tüm okul derslerinde çocuklara yardım eder. Daha da önemlisi, yaşam boyu öğrenmenin anahtarıdır. Bunun için kitaplarını birlikte seçin, birlikte kitap okuma saatleri düzenleyin hatta aynı kitabı okuyarak onunla kitap hakkında bir şeyler konuşun.

Dijital Aletlerin Kullanımına Dikkat Edin

Dijital aletler, bağımlılık tutkusu yaratacak kadar eğlencelidirler. Bunun için çocuklar dijital oyunlar veya videolar karşında zamanın nasıl geçtiğini anlayamazlar ve derslerine ayırmaları gereken vakitleri kısıtlayabilirler. Ayrıca ekran karşısında pasif kalan çocuk, beyin gelişimi konusunda da zarar görebilir. Çocuklarda tablet ve telefon kullanımı konusunda sınırlamalar getirmelisiniz. Bu sınırlamalar yasaklama şeklinde değil, bir hayat düzeni olmalı. Konu hakkında size buradan yardımcı olalım.

Takdir Edin

Başarısızlıklarında onu yargılamadan çözüm bulmak kadar onu takdir etmek de önemlidir. Fakat bu durum onu aşırı övmek anlamına gelmesin. Başarılı olduğunda başarıya giden yolu takip ettiğinizi gösterin ve doğru hamlelerini takdir edin. Mesela bir “aferin”den daha önemlisi, “Matematik sınavını çok sıkı çalışıyordun, çok iyi iş çıkardın.” gibi ifadeler daha etkili olabilir.

Okul Hakkında Konuşmaya Zaman Ayırın

Çocuklarla sınıfta neler olup bittiği ve okuldaki en son haberler hakkında konuşmak genellikle kolaydır. Çocuğunuzun hangi kitapları okuduğunu veya sınav zamanlarını muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak ebeveynler, biraz meşgul olabilir ve çocukların okuldaki başarısını etkileyebilecek basit sorular sormayı unutabilirler. Ne kadar meşgul olursanız olun, onunla okul hakkında konuşmayı ve spesifik sorular sormayı unutmayın. Böylece çocuk, okulun sizin için de önemli olduğunu bilir ve bu konuyu ciddiye alırlar.

Onu dikkatle dinlemek, göz teması kurmak ve konuştuğunuz sırada çoklu görev yapmaktan kaçınmak önemlidir. “Evet” veya “hayır” yanıtlarının ötesine geçen sorular sorduğunuzdan emin olmalısınız. Aile yemeklerinin yanı sıra konuşmak için araba gezilerini, yürüyüşleri, yemek hazırlama zamanlarını veya bir mağazada kasa sırası beklemeyi değerlendirebilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız