Çocuğumun Hayali Arkadaşının Olması Normal Mi?

0
206

Endişelenmeyin, çocuğunuzun hayali arkadaşı varsa sadece normal değil aynı zamanda çok yaratıcıdır. Büyüyen hayal gücü, dünyayı keşfederken ona eşlik eder ve ilerleyen yaşlarda yaratıcılığını besler.

Hayali arkadaşlar çocukların iyiyi ve kötüyü nasıl ayırt edeceklerini öğrenmelerinin bir yoludur. Örneğin, çocuğunuz “Sütü arkadaşım döktü.” ya da “Kitaplarımı raflardan arkadaşım düşürdü.” diyerek arkadaşını herhangi bir hatası için suçlayabilir. Sorumluluklarını bu şekilde üzerinden atmaya çalıştığını fark ederseniz açıklama yaparak bunu konuyu masaya yatırın ve ev kurallarını ona nazikçe hatırlatın. Kendisinin veya arkadaşının bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini söyleyin.

Hayali arkadaşından bahsedince çok fazla şey söylememeye ve fikrini değiştirmemeye çalışın. Yani ona aksini iddia etmeyin ya da bu durumla ilgili onu sorguya çekmeyin. Onun görünmez dostuyla tanışmış ya da konuşmuş gibi yaparak da olayı büyüteceğinizi düşünmeyim. Orada olmayan biri ile konuşurken kendinizi komik bir duruma düşüreceğinizi de düşünmeyin. Öte yandan, onun hayali arkadaşını dünyanıza dahil etmek için her şeyi yaparsanız, sevecenliğiniz onu mutlu eder ve sanki arkadaşını gerçekten sevmişsiniz gibi hisseder.

Bir başka deyişle, onun bu arkadaşlıktan keyif almasına izin verin. Muhtemelen bu hayali arkadaşlık dönemini 5 yaşlarındayken atlatacaktır. Ve kendinize bunu yaratıcı pek çok çocuğun yaptığını hatırlatarak onun mental sağlığından endişe duymayın.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız