Çocuğumun Bana Adımla Seslenmesi Normal Mi?

0
259

Evet. Çoğu çocuk bu küçük numarayı denemek ister. Eğer taklit gerçekten içten bir şekilde ise çok gurur duymalısınız. Uzmanlar, “Çocuklar, anne babalarını ve diğer yetişkinlerin birbirlerini ilk adlarıyla çağırmalarını taklit etmek istiyor.” diyor.

Çocuğunuz bu davranışı sergilerken ‘’yetişkincilik’’ oynamaya çalışır. Adınızı kullandığı zaman güldüğünü dahi görebilirsiniz çünkü bu, işlerin genellikle yapılma biçiminden farklı olduğunu düşündürür tıpkı diş fırçasını saç fırçası yaptığı zaman güldüğündeki gibi.

Çocuğunuzu “Ayşe, lütfen şuradan çekil” diye seslenirken duymak biraz endişe verici olabilir. Ancak, diğer sorunlarla karşılaştırıldığında bunun nispeten küçük bir sorun olduğunu unutmayın.

Sizi çok fazla rahatsız etmezse, uzmanlar her şeyi önemsemeyip çocuğunuza normalde yaptığınız gibi tepki gösterinceye kadar yanıt vermenizi öneriyor. Bu davranış sizi rahatsız etse bile, çocuğunuzun önünde bu konuda üzülmemeye çalışın çünkü büyük bir tepki alması, onun bunu yapmaya devam etmesine teşvik edebilir.

Öte yandan, çocuğunuza göre “Ayşe” olmaktan hoşnut değilseniz ya da bu hoşunuza gidebileceğinden daha uzun bir süre devam ediyorsa çocuğunuza size “Anne” demesi gerektiğini veya ne demesini tercih ettiğinizi ona söyleyin.

‘’Ailede özel isimle seslenilmesinden hoşlanmadığınızı açıklayın. Ve bu istediğinizi yapabilecek olan kişilerin sadece çocuklarınızın olmasını açıklayın.

Ayrıca, bu fırsatı kullanarak çocuğunuzla yetişkinlerle nasıl hitap edeceği konusunda konuşabilirsiniz. Hayatındaki yetişkinler için sahip olduğu farklı isimleri ve bu isimlerin ve unvanların neden farklı insanlar için farklı olduğunu tartışması eğlenceli olabilir.

Ve endişelenmeyin. Sonunda, size ilk adıyla seslenme sorunu geçecek ve çocuğunuz yepyeni bir davranışsal zorluk çıkaracak.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız