Çocuğuma Aldığı Hediyeler İçin Teşekkür Etmeyi Nasıl Öğretebilirim?

0
389

Çocuğunuzu daha nazik yetiştirebilmek için yapabileceğiniz en iyi şey ona iyi bir örnek olmaktır. Hediye alındığı zaman teşekkür ettiğinizi ona gösterin. Örneğin, çocuğunuz sizin için bir resim çiziyorsa ya da herhangi bir konu hakkında yardım ediyorsa, ona teşekkür edin veya ikinizin arasında olan bir teşekkür sözcüğü söyleyin. Ona başkalarına da teşekkür etmeyi ve teşekkür notları yazmayı öğretin ve doğru davranmadığı zaman onu düzeltmek yerine güzel davrandığı zaman onu övün. Bir yakınından hediye aldığında ve teşekkür ettiğinde, ona onun bu davranışını çok sevdiğinizi ve onun ne kadar büyüdüğünü söyleyin. Çocuğunuza öğüt vermeyin, bu hiçbir yaşta işe yaramaz. “Sahip olduğun her şey için teşekkür etmelisin. ” gibi sözler çocuğunuzun daha fazla teşekkür etmesini sağlamaz. Çocuklarınıza bir şeyi öğretmek için duyguları genellemek yerine olay odaklı konuşmalısınız.

Çocuğunuzun hediyelerine değer vermesini sağlayan diğer bir yol ise onu şımartmamaktır. Ona oyuncaklar ve maddi hediyeler verilen bir gün yapmaya kalkışabilirsiniz ama aşırı müsamaha gösterme onu mutlu etmez aksine sahip olduğu şeylerden daha az mutlu olmasına sebep olur. Çocuğunuzun doğum günü olduğunda ona çok fazla hediye almak yerine az ama daha prestijli hediyeler alın. Çünkü çocukların ihtiyaç duyduğu ve önem verdiği şey hediye değil ailesiyle beraber güzel vakit geçirmektir.

Eğer çocuğunuz sizden harçlık alıyorsa, o parayla istediği oyuncağı alabilme özgürlüğünü ona verin. O zaman ona ayrılan parasıyla ne alacağı konusunda daha titiz davranmaya başlayacaktır. Ona o parayla ufak bağışlar yapmasını öğretebilirsiniz. Daha sonra bunu neden öğrettiğinizi açıklarsınız. Bu sayede diğer birçok insandan daha şanslı olduğunu anlamış olur ve elinde olan şeylerin değerini anlamaya başlar.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız