Çocuğum Saçları Kesilirken Ağlıyor, Ne Yapabilirim?

0
454

Çoğu çocuk yaklaşık 14 aylıkken (bazen 5 ya da 6 yaşına kadar) saç kesimini kesinlikle dayanılmaz buluyor. Belki de savunmasız hissettikleri şey onlara çok yakın olan büyük parlak bir makas olmasıdır.  Örneğin, ilk saç kestirmesine giden küçük bir çocuğun, “Bunlar benim kulaklarım!” diye bağırdığına şahit olunabilir.

Çocuğunuzu zorla götürmenin işleri daha da kötüleştirdiğini düşünmekte haklısınız. Hatta, yumuşak kulakların kaybolmadan kalması için hala onu tutmaya çalıştığına şaşırırsınız. Böyle bir durumda, gördüğü yanlış bir resim ile sadece saç kesimi düşüncesi bir çocuk için feci derecede korkutucu olabilir. Çocuğunuzun korkması gerçekte yakın gelecekte bir saç kesimi etrafında yoğunlaşmış olsa da, korkunun en kötü yanı baş gösteren makas değil, korku hissi korkusudur. Bu nedenle, bir çocuğa onu daha da korkutarak korkmamalarını öğretemezsiniz. Gerçekten de, yürümeye başlayan çocuğunuzu korku içinde oturmaya zorlarsanız, durumu büyümeye başlarsınız. Gerçekten ona korkutacak bir şey olmadığını ikna edecek tek saç kesimi, onu korkutmayan saç kesimidir. Bununla birlikte, bu adımların saç kesimlerini çevreleyen travmayı azaltmasına yardımcı olacağı belirtiliyor:

Bazı çocuklar için, berber salonuna gidişin formalitesi korkutucu bir şey:

Tuhaf, komik kokulu bir çevreye girmek, büyük, tuhaf görünümlü bir teçhizata tırmanmak ve ıslatılıp plastik giysiler içine sarılmak. Bunun olabileceğinden kuşkulanıyorsanız, yürümeye başlayan çocuğunuzun saçlarını yerde otururken kesmeye çalışın ve kendi gergin yüzünün dışındaki bir ayna görüntüsünü seyretmesini sağlayın bu belki de en sevdiği video veya ayarladığınız basit bir bulmaca olabilir. Bunlar onun dikkatini dağıtacaktır. Korkusu gerçekten bu makaslara odaklanmışsa onun yerine uzun saplı bir ustura ile çalışmayı deneyin. Yakınında bir arkadaş veya kardeş bulundurmanız da, yürümeye başlayan çocuğunuzun rahat olmasına yardımcı olabilir.

Saç kesimi yapmak için elinizden geldiğinden daha hoşnut olursanız, çocuğunuz onun tarafında olduğunuzu düşünür. Bir gün kendini kontrol ederek sizi şaşırtabilir. Ancak, ağladığında da gözyaşını silmek için paniklemeyin. Dahası, çocuğunuz bugün saç kesimi makası karşısında cesareti ile gurur duyuyorsa, birkaç hafta boyunca tekrar kullanmanıza izin verme ihtimali çok daha yüksektir.

Yaptığınız hiçbir şey çocuğunuzun sakin olmasını sağlamadıysa onu orada uzunca bir süre tutmak kaygısını gidermek için mantıklı olabilir. Ya da sonuç olarak uzun saçlar, çocuğunuzla edeceğiniz kavgaya tercih edilebilir.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız