Çocuğum Ne Zaman Kendi Giyinebilir?

0
455

Bebeğiniz yaklaşık 12 aylıkken, muhtemelen bir kolunu ya da bacağını uzatarak ona giydirmenize yardım etmeye başlayacaktır. Ancak yaklaşık 4 yaşına kadar tek başına tamamen giyinemeyecektir. Tek başına giyinmek için ihtiyaç duyduğu becerileri öğrenmek pratik gerektirir.

Belki giyinmeyi değil ama öncelikle çıkartmayı öğrenebilir.  18 aylık olduğunda ayakkabılarını, çoraplarını ve giysilerini çıkarmayı sevdiğini görebilirsiniz. İyi tarafı ise, soyunabilmesi tuvalet eğitimi için de çok kullanışlı bir yetenektir.

Ona eğer isterse, giyinmeye çalışması için şans verin. İşlemi nispeten kolay giysilerle başlayarak daha sorunsuz bir süreç haline getirin. Düğmeler, fermuarlar ya da onu sinirlendirmek için çıtçıtlar bulundurmayan gevşek giysileri seçin. Giysilerini yanlış veya ters giydiğinde kızmayın, doğrusunu göstermeye veya öğretmeye çalışırken ılımlı bir tutum sergilemeniz, diğer denemelerinde daha istekli olmasını sağlar.

Ve eğer kendi giymeye hazır değilse, şimdilik hazırlık aşamasında aktif bir rol oynayabilir. Örneğin, mavi ve kırmızı kazak arasında seçim yaptıktan sonra, kıyafetini yatağa veya yere sermesini sağlayın. Bu şekilde, hâlâ yardım ediyor gibi hissedecektir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız