Bebeğiniz doğdu ve 8 hafta doğumdan önce, 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere (İkiz gebelikte doğum iznine doğumdan önce ve sonra 2 hafta daha eklenir.) doğum izinlerinizi kullandınız. Artık doğum sonrası iş hayatına dönme zamanı geldi. Doğumdan sonra iş yaşamına başlamak sizde bebek bakımıyla ilgili bazı kaygılar uyandırabilir. Çalışan anne bebek bakımı için size birkaç tavsiyemiz var.

Anne Sütünü Bırakmayın

Bebekler için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmek ve 1 yaşına kadar anne sütünün ana yemek olması çok önemli. Anne sütü mükemmel içeriği ile tek başına bebeğin ihtiyacı olan besin değerlerini sunar. Bunun için eğer sütünüz geliyorsa, çalışsanız bile onun anne sütünden yararlanmasını sağlayın. Anne sütünüzü pompalayın ve pompaladığınız sütü saklayın. Bunun için anne sütü saklama poşetleri ya da cam kapları kullanabilirsiniz. Sağdığınız anne sütünü oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz.

İşe gitmeden ve akşam işten döndüğünüzde mutlaka onu emzirin. Bebeğinizin besin değerlerinin yanında sizin sıcaklığınıza da ihtiyacı var. Unutmayın, emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı her zaman kuvvetlendirir. Eğer çalışan anne iseniz ve iş yeriniz evinize yakınsa, İş Kanunu’na göre, bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar günlük olarak 1.5 saat emzirme izniniz olduğunu unutmayın.

Mükemmeliyetçi Olmayın

En steril oda onun olmalı, en leziz yemekleri bebeğiniz yemeli, bebeğinize bakarken siz de bakımlı olmalısınız bir yandan eşinize de zaman ayırmalı ve iş hayatında başarılı olmalısınız. Bebekli bir hayata alışmadan ve hayatınızı düzene sokmadan kendinize aşırı sorumluluk yüklemek, mükemmeliyetçilik algısıyla kusursuz olmaya çalışmak sizi yoracak ve hataların kapısını aralayacaktır. Harika bir eş, çok iyi bir anne ve başarılı bir iş kadını olmak isteğinizden vazgeçin demiyoruz. Fakat kendinize yüklediğiniz ekstrem sorumluluk ve dayattığınız mükemmeliyetçilik algısı yerine kendinizi yormadan anneliğin tadını çıkarmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Unutmayın, bazı şeyler mükemmel olmak zorunda değildir. Bebeğinizin sağlığı, eşiniz ve bebeğinizle olan iletişiminiz yolundaysa stres yapmadan bu süreçte yavaş yavaş ustalaşmak en doğrusu.

Suçluluk Duygusu mu?

Özellikle doğum izni sonrası çalışan anneler, bebeğini evde bir bakıcıya ya da aile büyüğüne öylece bıraktığı için suçluluk duygusu duyabilirler. Bebeğini yalnız bıraktığını ve çocuğunun her anında yanında olamadığını düşünen anne, kendini yetersiz hissedebilir. Bunun için annenin, bebeğine sürekli hediyeler alan, iş yerinde mutsuz ve başarısız olan bir kadına dönüşme ihtimali çok yüksek. Bu duyguya hayatınızda yer vermemeye çalışın. Siz bir suç işlemiyorsunuz ve suçlu değilsiniz. Hayat şartları bunu gerektiriyorsa ve bebeğinizin geleceği için çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız, ona iş saatleri dışında verdiğiniz sevgi, ileride kurduğunuz iletişim sizi rahatlatmak için yeterli olacak. Bu duygu geçici bir süreç. Tercihinizin bir suç değil, gereklilik olduğunu düşünüp bu durumu en iyi şekilde yönetmeniz gerektiğini unutmayın.

Bebeğinizle Zaman Geçirin

İşten çok yorgun geliyor olabilirsiniz fakat bir bebeği en mutlu edecek şey, annenin ilgisidir. İş saatleri içinde sizi göremeyen bebeğiniz de sıcaklığınıza ve ilginize ihtiyaç duyacak. Bunun için işten geldikten sonra yemeğini siz yedirin, banyosunu yaptırın ve onu siz uyutun. Bunun yanında onunla oyunlar oynayarak ikiniz için de bu durumu eğlenceli hale getirin. Bu durumda size çok iş düşüyor olabilir. Tüm bunlar için eşinizden yardım istemeyi unutmayın.

Sürekli Bakıcınızı Değiştirmeyin

Bir aile büyüğünden destek alamadığınız durumlarda, bebeğiniz için bir bakıcıdan yardım alıyor olabilirsiniz. Bebeğiniz kreşe gidecek çağda değilse, bakıcıdan destek almak doğru bir seçim. Bebek için anne her zaman birinci plandadır. Fakat bakıcısıyla fazlaca vakit geçireceğinden ona da alışacaktır. Sürekli yeni yüzler görmek onu mutsuz edebilir ve bebek kendini güvende hissetme hissinden uzaklaşır. Bunun için bakıcı seçiminde dikkatli olun ve çok gerekli olmadıkça sürekli bakıcınızı değiştirmeyin.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız