Bebekler 1 yaşından sonra, yaptıkları eylemlerin nedenlerini ve etkilerini görmeye ve çevresiyle etkileşime geçmeye başlıyor. Onların yapabileceklerini görmelerine, sonuçlarını idrak etmelerine bağlı olarak beyin gelişimlerine de oyunlar yardımcı oluyor. Yani çocukların beyin ve sosyal gelişimi için oyun ve oyuncak seçimleri çok önemli.

Tabii artık onun çıngıraklı oyuncak zamanının geçtiğini siz de biliyorsunuz. Onu harekete geçirecek oyuncakların yanında onunla oynayacağınız oyun ve aktiviteler de öne çıkıyor. Henüz bir oyun kurma konusunda acemi olan bebeğinize destek olmak ve onunla bağ kurmak için bu yolu denemelisiniz. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ve “Çocuklarla nasıl oynanır?” diyorsanız, bizim 1 yaş zeka gelişimini sağlayacak oyun ve eğlenceli aktivite önerilerimiz var. İşte 1 yaş etkinlik önerileri ve eğlenceli aktiviteler.

1 Yaş Oyuncakları Nasıl Olmalı?

1 yaş oyun ve oyuncak seçiminde dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor. Mesela onun yaş ve dönemine göre ona faydalı olacak oyuncaklara öncelik vermelisiniz.

  • Oyuncak satın alırken, üzerinde CE işareti olan ürünleri seçmelisiniz. Bu ibare, ürünün sağlık, güvenlik ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösterir.
  • Görsel zekayı geliştirmek için renkli karton sayfalı, hayvan figürlü kitaplar.
  • İşitsel zekasını geliştirecek müzikli oyuncaklar.
  • 1 yaş bebeği hareketli oyuncaklara bayılır. Toplar, birbirine geçen ve çevrilen halkalar onun favorisi olabilir.
  • Tüylü oyuncaklar, oyun hamurları ve sivri uçlu oyuncaklar hala ona uygun değildir.

1 Yaş Oyunları Nasıl Oynanır?

Küçük Davulcu

Gerekli malzemeler: Çıngırak, kaşık, kepçe, tencere-tava.

Vurmalı çalgıları kullanmak için profesyonel bir davulcu olmaya gerek yok. Bebeğiniz bu dönemde özellikle kendi çıkarabildiği seslere karşı duyarlıdır. Bir tencere alın ve elinizde bulunan çıngırak, kaşık gibi malzemelerle eğlenceli bir ritim oluşturun. Daha sonra onun da bir ritim oluşturmasına yardımcı olun. Onunla birlikte oynamanın yanında bebeğinizi ritim oluşturma konusunda teşvik etmek için bu 1 yaş oyun önerisi favoriniz olacak.

Öğrenilen beceriler: Koordinasyon, dinleme becerileri ve müzikal keşif.

Ne, Nerede?

Bebeğiniz eğer yürümeye başladıysa ona evin farklı yerlerinde görevler verin. Kendi ayakkabılarını size getirmesini, odasındaki kırmızı topu isteyebilirsiniz. Çorabını çıkartıp başına koymasını istemek gibi mizahi bir şeyler de isteyebilirsiniz. İlk zamanlar sizi anlamayabilir ona görevler verdikten sonra görevi yerine getirmesine bir süre yardımcı olursunuz. Bu aktivite aslında onun sizi ne kadar anladığını, dil becerisinin gelişimini gösterecek. Bu oyunu 1 yaş sonunda denemenizde fayda var. 

Öğrenilen beceriler: Yönleri anlama, hafıza becerileri.

Telefon Çağrısı

Gerekli malzemeler: Oyuncak telefon veya eski telefon.

Çocuğunuza bir telefon verin ve kendiniz için de bir telefon alın. Telefonunuz çalıyor gibi davranın ve telefonla biriyle konuşuyormuş gibi yapın. Bu konuşmalarda abartılı mimikler, komik suratlar ve değişik ses tonları kullanmalısınız. Sizden gözlerini ayırmadığını, kahkahalar attığını ve bir zaman sonra sizi taklit ettiğini göreceksiniz.

Öğrenilen beceriler: Dil ve sosyal gelişim.

Haydi Yuva Kuralım

Gerekli Malzemeler: Renkli yastık ve minderler, minik oyuncaklar

Bebekler anne karnı güveni psikolojisiyle dar alanlara, kutu içlerine, çadırlara bayılırlar. İşte, onunla birlikte yastık ve minderlerden ona bir yuva yapabileceğiniz 1 yaş oyun önerisi karşınızda! Bu yuvayı bozarak tekrar yapmak onu ok eğlendirir. Fakat onu en çok eğlendiren şey minderden yuvanızda oyun oynamak olur. Oyuncaklarınızı alın ve bu yuvada biraz zaman geçirin.

Öğrenilen Becerileriler: İnce motor gelişimi becerisi, bütünsel düşünce.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız