Uzmanlar genel olarak sağlıklı bir hamilelikte kilo alımını 10-12 kg olarak belirler. Yalnız annenin vücut kitle indeksine göre bu ideal kilo alma oranı değişim gösterir. Hamilelikte kilo almak bu sürecin en doğal sonucudur. Önemli olan doğumdan sonra kilo vermek ve sağlıklı bir ağırlığa kavuşmak.

Anne adayları aldıkları kiloları bebek ağırlığı olarak düşünse de yağ alımlarına da dikkat etmek gibi bir gerçek vardır. Önerilen ağırlığın fazlasını alan hamileler, sadece fit bir vücuda veda etmiş olmaz. Doğumda verilmeyen fazla kilolar 2. doğumda daha fazla komplikasyon riski, kalp rahatsızlıkları ve diyabetle karşı karşıya gelebilirler. Bu nedenle doğumdan sonra kilo vermek önemlidir. Yenidoğan bakımı, yeni bir rutine uyum sağlamak, doğum sonrası vücudu toparlamak ve lohusa psikolojisi bu durumu daha zor hale getirebilir. Bizim doğum sonrası kilo verme konusunda işleri kolaylaştıracak birkaç fikrimiz var.

Düşük Kalorili Diyetlerle Mucize Yaratmaya Çalışmayın

Mümkün olan en kısa sürede yüksek miktarda kilo vermenizi amaçlayan, çok düşük kalorili diyetler sık sık karşınıza çıkacak. Tamamen aradığınız şeyin bu olduğunu biliyoruz fakat doğum sonrası vücudunuzun kendine gelmesi, emziriyorsanız sütünüzün kalite ve miktarının artması, enerji depolamanız için hızlı kilo verdiren diyetlere değil, sağlıklı diyetlere ihtiyacınız var. Düşük kalorili bir diyetin, önemli besin değerleri konusunda eksik olması muhtemeldir. Bu nedenle doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için kalori alımı ya da kaybınızı kontrol etmelisiniz.

Kalorilerinizi Sayın

Emziren bir anneyseniz kalori alma ihtiyacınız var ama bu kalori alımının da bir sınırı bulunuyor. Eğer emziren bir anne değilseniz kalori verme konusunda daha cömert olabilirsiniz fakat her türlü kalorilerinizi saymalısınız. Hangi öğünde kaç kalori aldığınızı, ne yediğinizi, ne kadar kalori vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Gün boyunca ne yediğinizi izlemenizi sağlayan birçok mobil uygulama var. Manuel kalori sayımından çok teknolojiyi kullanmak daha yararlı olacaktır. Unutmayın, kalorilerinizi takip etmek, porsiyon boyutlarınızı küçültmenize ve daha sağlıklı yiyecekler seçmenize yardımcı olabilir.

Lifli Gıdaları ve Proteini Unutmayın

Doğum sonrası lifli gıdalar her zaman beslenme programınızda bulunmadı. Lifli gıdalar kan şekerini dengeleme ve kolesterol sorununu çözmenin yanında kilo verme sürecinde de size yardımcı olur. Doygunluk hissi vererek uzun süre yemek yeme isteğini bastıran lifli gıdaların çiğneme süresi uzun olduğu için beyne tokluk sinyalleri de gönderir.

Protein ise metabolizmayı hızlandırır, dolgunluk hissini artırır, iştahı azaltarak kilo kaybınızı destekler.

Emzirebiliyorsanız Bu Fırsatı Kaçırmayın

Bebekler için en üstün beslenme seçeneği anne sütüdür. Emzirmenin bebeğin sağlıklı gelişimine faydası olduğu kadar anneye de faydası vardır. Araştırmalar, emziren kadınların kilo verdiğini gösterir. NCBI araştırmalarına göre, emziren katılımcıların doğumdan altı ay sonra emzirmeyen kadınlardan ortalama 1.68 kg daha fazla kilo kaybettiğini buldu. Yalnız ilk 3 ay emziren anne kilo veremeyebilir. Bu durum, hem annenin sütünün artması için kalori alımı ihtiyacından dolayı hem de emzirirken fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasından kaynaklanır. Sonraki 3 ay emziren anne yavaş yavaş kilo verebilir.

Bunlardan Kaçının

  • Şeker ve rafine edilmiş karbonhidratların kalorileri yüksektir ve genellikle besin değerleri düşüktür. Şekerli içecekler, işlem görmüş meyve suyu, beyaz un, kekler, bisküviler, hamur işleri ve diğer unlu mamuller bir süre hayatınızda olmasın.
  • İşlenmiş yiyeceklerden kaçınarak beslenme programınızı sebzeler, baklagiller, meyveler, et, balık, yumurta, fındık ve yoğurt gibi gıdalarla oluşturabilirsiniz.
  • İşlenmiş gıdalar; sağlıksız yağlar, tuz ve kaloriler bakımından yüksektir, bunların tümü kilo verme çabalarınızı azaltabilir.
  • Kesinlikle alkole veda edin. Bu hem eğer emziriyorsanız bebeğiniz için zararlıdır hem de kilo alımınızı hızlandırabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız