Bir Yaşından Sonra Emzirme Düzeni

0
1039

Bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslendi. 6.aydan sonra ek gıdalara geçiş yaptınız. Fakat bebeğinizin anne sütünün mucizevi içeriğine hala ihtiyacı olduğunu bildiğiniz için anne sütüne devam ettiniz. Bebeğinizin 1 yaşına yavaş yavaş yaklaştığı bu günlerde onun beslenmesi ve emzirme düzeni ile ilgili merak ettikleriniz olabilir. 1 yaş bebek beslenmesi ve emzirme düzeni hakkında bilmeniz gerekenlere göz atmanızda fayda var. 

Bebekler 1 Yaşından Sonra da Emzirilmeli mi?

Bebeklerin 1 yaşına kadar ana yemeği anne sütüdür. Katı gıdalar beslenmenin destekçileridir. Fakat bu dönemden sonra ek besinlere daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Uzmanlara göre 2 yaşına kadar bebek, her istediğinde anne sütünden faydalanabilir. Eğer yeterli miktarda sütünüz geliyorsa, 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte onun anne sütünden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

1 Yaşından Sonra Bebekler Ne Kadar Emzirilmeli?

Bir yaşından sonra bebeğinizin anne sütüne karşı ilgisi zayıflayabilir. Çünkü o, katı gıdalara alıştı ve onlar arasında da seçim yapıyor. Eğer bebeğinizin 1 yaşından sonra da anne sütünden yararlanmasını istiyorsanız, ek gıda oranını çok fazla abartmamalısınız. “1 yaşındaki bebek kaç öğün yemeli?” sorusunu, 3 öğün ve her öğünde 1 bebek kavanozu kadar ek gıda verebilir, ara öğünlerle de destek alarak emzirmeye devam edebilirsiniz şeklinde cevaplayabiliriz. Onun beslenme programını hafif ek besinlerle oluşturabilir, o her istediği zaman anne sütü verebilirsiniz.

1 Yaşından Sonra Kahvaltı

Hem yetişkinler hem de çocuklar için kahvaltı çok önemli. Özellikle bu dönemde gün içinde ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bir bölümü kahvaltıdan alınabilir. 1 yaş bebek kahvaltısı gibi 1 yaş sonrası bebek kahvaltısında da kalsiyum destekleri öne çıkabilir.

Bebeğinizin kahvaltılıklarını artık karıştırmanıza gerek yok. Karışım olmadan besinleri tek tek alabilir. Onlara güzel omletler ya da haşlama yumurta yapabilirsiniz. Kahvaltılarında mutlaka 1-2 ince dilim tuzsuz peynir ve 1 bardak süt bulunmalı. Birkaç dilim domates, 2-3 zeytin ve ince dilim buğday ekmeği ile güzel bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

1 Yaşından Sonra Ara ve Ana Öğünler

Bebeğiniz 3 öğün yiyebilir fakat siz onun ara öğünlerle de destekleyebilirsiniz. Ara öğünler anne sütü, yoğurt, meyveli kavanoz püreleri ya da meyvelerden oluşabilir. Ana öğünlerde hemen hemen her şeyi yiyebilen bebeğiniz ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli şey, yiyeceklerin tuzsuz (az miktarda tuz) ve zeytinyağı ile yapılmış olması.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız