Bebeklerde Pişik ve Çözüm Yolları

0
1908

Bildiğiniz üzere bebeklerin cildi çok hassas. Bez kullanan bebeklerin hassas ciltleri bazen bu duruma tepki verebilir ve pişik oluşumuna zemin hazırlar. Eğer bebeğinizin bez bölgesinde kızarıklık ve pütürlü bir görünüm varsa bu, bebeğinizin pişik olduğunun habercisidir. Bebeklerde pişik, bebeklerin huzursuz olmasına neden olur ve ileriki safhalarda acı dahi verebilir. Bunun için bebeklerde pişiği geçirme yolları ve konu hakkında diğer ayrıntıları mutlaka bilmelisiniz.

Bebeklerde Pişik Nedenleri

  • Uzun süre idrar ve kakanın bezde kalması, bebeğin cildini tahriş eder.
  • İdrarda bulunan maddeler, dışkıda bulunan bazı enzimler, cildin üst katmanına zarar verir ve pişiğe neden olur.
  • Bebek bezinde hava almayan nemli ortam cildi tahriş eder.Bu da mantar oluşumu ve pişiğin önünü açar.
  • Sık kaka yapan bebekte pişik daha fazla görülür. Bu nedenle ishali de bir pişik sebebi olarak görebiliriz.
  • Alt temizliğinin yeteri kadar hijyenik yapılmaması da pişik sebebidir.
  • Bebek, anne sütü ile besleniyorsa annenin antibiyotik kullanması halinde pişik oluşabilir.
  • Dar bebek bezleri ve kıyafetler sürtünme ile tahrişe neden olur.

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

“Bebeklerde pişik nasıl geçer?” sorusundan önce mutlaka pişik oluşumunu engellemenin yoluna bakılmalı. Doğru bebek bezi seçimi, pişiği önlemenin en iyi yollarından biridir. Hava almayı sağlayan ve bebeğinizi sıkmayan bebek bezlerini tercih etmelisiniz. Bezin bebeğin bacaklarını sıkmadığından ve göbek çevresini tam sardığından emin olmalısınız.

Bebeğin bezi ıslandıktan sonra bezini hemen değiştirmeniz de önemli. Bu bölgede meydana gelen idrar ve pişikte bulunan asitlere bebeğinizi maruz bırakmayın. Bebeğinize banyo yaptırmadan ya da yeni bezini takmadan önce birkaç dakika çıplak bırakın ve bölgenin hava almasını sağlayın.

Bebeğinizin altını değiştirdikten ya da banyodan sonra bölgeyi iyice temizleyip kurutmalı ve pişik önleyici kremi sürmelisiniz. Pişik kremini ince bir sıvı halinde sürmelisiniz. Çinko oksit içeren kremler bu konuda bebeğinize yardımcı olacaktır.

Cilt temizleme ürünlerinin pH 5.5 olmasına dikkat edin. Cilt, pH 5.5 seviyesinde stabilize edildiğinde, doğal bariyer fonksiyonu desteklenir.

 Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeğinizin pişik sorunu varsa yukarıda değindiğimiz pişiği önleme yollarını mutlaka uygulamalısınız. Bebeğinizin altı ıslandıktan sonra mutlaka kısa sürede altını değiştirin. Poposunu iyice kurutun ve pişik kremini uygulayın.

Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse onun, anne sütü ile besleniyorsa kendi beslenme programınızı gözden geçirin ve pişiğe neden olan besinleri programınızdan çıkarın.

Birkaç gün içinde isilik kaybolmazsa veya pişikte irin dolu iltihaplar görünürse mutlaka doktorunuza danışın.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız