Bebeklerde Kucak Alışkanlığı Nasıl Çözülür?

0
2043

Bebeğiniz doğduğundan beri kucağınızda dünyayı keşfediyor. Anne kucağında kendini güvenli hisseden çocuk aynı zamanda ihtiyacının karşılanması için de kucağa alınıyor. Anne-baba ve bebek ilişkisinin gelişimi, bebeğin huzuru ve gerekliliklerden doğan bu ihtiyaç oldukça özel bir şey. Fakat bazı durumlarda kucak alışkanlığı sorun olabiliyor. Kucaktan iner inmez ağlayan, sürekli kucağa atılan bebekler, bazen sıkıntılı durumların yaşanmasına neden olabiliyor.

Bebeğinizi kucağınıza almaktan ve ona sevgi göstermekten kaçınmamalısınız fakat bu gibi durumlarda ne yapabileceğinizi de mutlaka bilmelisiniz. Bebeği kucağa alıştırmak doğru mu? Kucak alışkanlığı ve huzursuzluğa karşı neler yapabilirsiniz? Bebek ve kucak alışkanlığını bir değerlendirelim.

Bebekler Neden Kucak İster?

Dünyayı henüz keşfetme aşamasında olan bebek için en güvenilir şey annedir. Anneyle fiziksel temasta bulunmak her zaman onu rahatlatır. Bebek anne kucağına geldiğinde oksitosin denilen hormonu yükselir ve anne kucağında sakinleşir. Bebek büyüdükçe annesinin onun her ihtiyacı olduğunda yanında olacağını bilir ve yavaş yavaş kucağa alınma isteği zayıflar. Fakat bazen bebekler, kucaktan çok zor kopar, annesinin kucağında yaşamak ister ve bu durum kucak alışkanlığı sendromu adıyla anılabilir. Anne bu gibi durumlarda kucak alışkanlığını bıraktırmak için çaba harcar. Çünkü bu annenin sırt, bel ve kas sistemine zarar verirken günlük hayatını olumsuz etkileyebilir.

Bebekler Ne Zaman Kucağa Alınmalı

O konuşamadığı için size duygularını ağlayarak ifade eder. Her ağlama “Beni kucağına al.” anlamına gelmez. Fakat onun ne zaman kucağa ihtiyacı olduğunu tespit ettiğiniz an bunun ayrımına varabilirsiniz.

  • Yorulduğunda
  • Yüksek bir yerlerdeki bir şeyleri merak edip görmek istediğinde
  • Oyun oynarken
  • Korktuğunda
  • Ona sarılmak istediğinizde onu kucağınız almalısınız.

Fakat unutmayın. Bebeği kucağa almak onu şımartmaz. O sizin ilginize, güven duygusuna ve şefkate ihtiyaç duyar. Her zaman onu kucağınıza alabilirsiniz. Fakat kucak alışkanlığının çok fazla öne çıktığı durumlarda minik önlemler alabilirsiniz.

Bebeklerde Kucak Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır?

Yürümeye başlayan çocuğa güvenli alanlar yaratın ve özgürce yürümesini sağlayın. Tehlikeli bir yöne gittiğinde onu hemen kucağınıza almak yerine elinden tutun ya da ona seslenin.

Yatağına yatırıldığında alıyorsa onu kucağınızda sakinleştirip tekrar yatırın. Onu kucağınızda uyutmayın. Ağlamakta ısrar ediyorsa başını ya da sırtını okşayın ve yanında olduğunuzu, onunla ilgilendiğinizi gösterin.

Yatağında bulunacak müzikli oyuncaklar onun dikkatini çeker. Yatağında oyalanması kucak isteğini erteleyebilir.

Onu kucağınıza zaman zaman tabii ki alabilirsiniz fakat her ağladığında onu kucağınıza almayın. Önce neden ağladığını tespit edin ve çözümler üretin.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız