Bebeklerde Hijyen ve Günlük Bakım Nasıl Olmalıdır?

0
51

Yenidoğan bebekler her ne kadar hareketsiz olsa da dış etkilere çok fazla açıktırlar. Bu durum da çok daha hassas davranılması gerekliliğini ortaya çıkarır. Bebeğinizi temizlemeye başlamadan önce daima ellerinizi yıkayın. Bunun için özel olarak tasarlanmış hijyen ürünleri kullanmayı alışkanlık edin. Bu durumu günlük bakım rutini haline getirebilirsiniz.

Gözler

Bir parça pamuk veya gazlı bezle bebeğin göz kapaklarını ve gözlerinin etrafını nazikçe silin. Diğer gözde aynı malzemeleri kullanmayın, mutlaka değiştirin. Hijyen açısından aynı malzemeyi kullanmanız sakıncalıdır. Çünkü bir gözünde oluşan mikrobu farkında olmadan diğer gözüne de bulaştırabilirsiniz. Dikkat!

Kulaklar

Bir parça pamuk ile kulağın dış kısmını temizleyerek balmumu oluşumunu önleyin. Bebeğin kulaklarını tahriş edebilecek ve hatta zarar verebilecek malzemeler kullanmaktan kaçının. Mümkün olduğunca yalnızca su kullanın.

Burun

Küçük bir parça pamuğu nemlendirin, daha sonra nazikçe bir burun deliğine yerleştirin. Diğer burun deliğini yıkamak için başka bir parça pamuk parçası kullanın. Hijyen açısından bu değişim önemlidir.

Yüz

Bebeğin yüzünü gün boyunca sadece gerektiği kadar yıkayın ve kir birikme oranı yüksek olan kulakların arkasını yıkamayı ihmal etmeyin. Hijyen açısındna bebeğinizin cildini sürekli silmeniz bir süre sonra cildinin tahriş olmasına neden olabilir.

Saç

Bebeğinizin saçını fırçalamak için olabildiğince yumuşak bir fırça kullanın. Sevgili ebeveynler her markanın hijyen ürününü bebeğiniz için kullanmamalısınız. Özellikle dikkat etmeniz gereken kimyasal değerler vardır. Bebek Şampuanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

Tırnaklar

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için en az bir ay bekleyin. Bebeğin sakin olduğu bir zaman seçin. Elini ya da ayağını mutlaka sıkıca tutun ve sakin kalması için onunla konuşun. Enfeksiyon oluşumunu önlemek için çok kısa kesmemeye özen gösterin. Yüzünü ve diğer yerleri çizmesini önlemek için bebeğinizin tırnaklarını düzenli olarak düzeltin. Tırnağı kestikten sonra pürüzlü bir kenarı varsa, bebekler için yapılmış bir tırnak törpüsü kullanın. Banyodan sonra bebeğinizin tırnaklarını kesmek daha kolaydır çünkü banyo suyu tırnakları yumuşatır. Ayrıca bebeğinizin tırnaklarını kesmek uykudayken daha kolay olabilir. Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

Alt Temizliği

Islaklık tahrişe yol açabilir. Bebeğinizin cildini bezini değiştirmeden önce hafifçe kurulayın. Gerekli hijyeni sağlamak için almanız gereken başka önlemler de vardır. Bebek Bezi Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Göbek Kordonu

Doğumdan sonraki bir hafta 10 güne kadar kendi kendine düşen göbek kordonuna dikkat etmeniz gerekir. Herhangi bir enfeksiyon riskini önlemek için her gün bir antiseptik ile nemlendirilmiş steril bezle dezenfekte edin. Ardından dikkatlice temiz bir bez ile kurulayın. Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eller

Bebeğinizin ellerini temizlemek için yanınızda daima bebeklere uygun mendil bulundurun. Islak bir havlu ile de sık sık silerek hijyen sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz ellerini ağzına götüreceğinden dolayı kimyasal malzemelerle hijyen sağlamaya çalışmamalısınız. Bu anlamda en büyük yardımcınız bebekler için özel hijyen havlularıdır.

Banyo ve Cilt Bakımı

Bir bebeğe banyo yaptırmak, özellikle yeni bir ebeveyni zorlayabilir. Sakin ve hazırlıklı olursanız rahat edersiniz. Yeni doğan bebekler haftada sadece 1 ya da 2 kez yıkanmalıdır. Bebeğinizi bundan daha fazla yıkamak, cildinin kurumasına neden olabilir. Göbek kordonu düşene kadar bebekler banyoda su içine konmamalıdır. Göbek kordonu kaybolana kadar, vücudunu yumuşak bir bez ve sabun kullanarak silin. Banyo sırasında bebeğinizi birkaç saniye için bile asla yalnız bırakmayın.

Banyo yaptırmaya başlamadan önce tüm banyo malzemelerini elinizin altında bulundurun. Bebek Yıkama Teknikleri ve Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Temizlik Adımları

  • Yüzünü ılık suyla yıkayarak başlayın.
  • Sadece su kullanarak gözleri temizleyin ve her göz için temiz bir parça kullanın.
  • Kulakları ve burnu temizlerken, yalnızca kulakların ve burnun yüzeyini temizleyin. Temizlemek için kulak ya da burun deliklerine pamuklu çubuk sokmayın.
  • Bebeğin vücudunu hafif sabunla yıkayın. Parfümlü sabun kullanmayı Ilık su ile durulayın.
  • Alt bölgesini en sonda bırakarak, güzelce yıkadığınızdan emin olun. Durulamadan sonra bebeği temiz bir havluyla kurulayın.
  • Bebeğinizi kolunuzda tutarken saçlarını şampuanlayın. Bu ona güven verecek ve huysuzlanmasına engel olacaktır. Saçlarını kurulayın ve yumuşak bir fırça ile fırçalayın.
  • Bebeğinizde kesinlikle yağ veya losyon kullanmayın; cildinde döküntülere neden olabilirler. Çoğu yağ ve losyon bebeğinizin hassas cildine çok zararlıdır. Bebekler için uygun yağları kullanmanız çok önemlidir. Bebeğinzi için gerekli hijyeni oluşturmak isterken kimyasal oranı yüksek malzemelerle zarar da veriyor olabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız