Bebeklerde Göbek Fıtığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
1214

Yenidoğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan ve bebeğin göbek deliğinden dışarı doğru çıkan yumuşak çıkıntının oluşmasına göbek fıtığı deniyor. Halk arasında bu durum göbek deliğinin dışarı çıkması olarak da tanımlanıyor. Bebekte göbek fıtığı ilk bakışta belli olmaz. Daha çok bebek ağladığı, hapşırdığı veya gerindiği zaman ortaya çıkıyor. Sık görülen bir yenidoğan vakası olarak bilinen bu durum çok ciddi olmasa da takibi önemli bir konudur. Eğer bebeğinizde göbek fıtığı varsa veya bundan şüpheleniyorsanız, anlatacaklarımızı dinlemelisiniz.

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Anne karnında oluşan göbek bağına yer açabilmek için bölgedeki kaslar ve göbek bağı arasında bir boşluk bulunur. Göbekte oluşan bu boşluk doğumdan sonra kapanır. Fakat bu boşluğun kapanmaması durumunda, bölgeden bağırsak ya da yağ dokusu fırlayarak dışarı çıkar. Göbeğin etrafında yumuşak bir yumru oluşur. Biz de bu duruma göbek fıtığı deriz.

Göbek Fıtığı Belirtileri

İlk bakışta anlaşılmayan göbek fıtığının öncelikle çok ciddi bir sağlık sorunu olmadığını fakat bundan şüphelendiğinizde belirtileri izlemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

  • Göbek deliği etrafında oluşan şişlik.
  • Bebek ağladığında, gerindiğinde, öksürdüğünde veya hapşırdığında bu şişkinliğin ortaya çıkması, normalde bu şişkinliğin görülmemesi.
  • Parmakla dokunulduğunda şişkin olan göbek yumrusunun içeri girebilmesi.
  • Zaman zaman göbek etrafındaki şişkinliğe dokunulduğunda bağırsaklardan ses gelmesi.

Göbek Fıtığı Nasıl Geçer

Görüntü bakımından göbek fıtığı anne babaları biraz telaşlandırabilir. Ancak bu durum eğer boşluk küçükse birkaç ay içerisinde, boşluk büyükse 1-3 yaş arasından kendiliğinden geçer. Halk arasında göbek fıtığına para koymak gibi çözümlerin hiçbir tıbbi gerçerliliği yoktur. Göbek bandı, göbek korsesi gibi şeylerin kullanımı da bu duruma yararlı olmayacaktır. Zaman içinde kendiliğinden geçen bu durumda bazen doktor muayenesi gerekli olabilir. Göbek fıtığı tedavisi için sık görülmese de doktor ameliyat yoluna gidebilir. Şu durumlarla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışmalısınız:

  • Fıtığı parmağınızla içeri ittiğinizde içeri girmiyorsa,
  • Her geçen gün büyüyorsa,
  • Bebeğin kusmasına sebep oluyorsa.

Eğer doktorunuz göbek fıtığı ameliyat kararı verdiyse sakin olun. Göbek fıtığı ameliyatı gayet kısa süren, kolay bir operasyondur. Hatta bebek aynı gün içinde taburcu bile edilebilir. Ameliyattan sonra göbek pansumanını düzenli yapmanız ve göbek çevresini temiz tutmanız yeterli.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız