Bebeğiniz yürümeye başladığı günden beri bağımsızlığı konusunda çok emin. Artık gözlerinizin önünde büyüdüğünü, yavaş yavaş kimlik kazandığını da görebiliyorsunuz. Bebeğin bağımsızlık adımlarının en önemlilerinden biri de beşiğe veda edip artık kendi yatağına geçmesi. Peki, çocuğunuzu beşikten sonra kendi yatağına yatmaya nasıl ikna etmelisiniz? Beşikten bebek yatağına geçiş nasıl olmalı?

Bebekler Ne Zaman Beşikten Yatağa Geçer?

Çocuğun kendi yatağına geçme evresi 2 yaşından sonra başlayabilir. Beşikten yatağa geçiş zamanı 2 yaş-3.5 yaş olarak kabul edilir fakat bu süre biraz uzayabilir. Çocuğun beşikten kendi yatağına geçmesi, gelişiminin tabi bir parçası olacağından bu aşama önemlidir. Bu nedenle onu bu konuda korkutmadan ve güven vererek duruma alıştırmalısınız. Bu konuda acele etmeyin çünkü zaten çocuğunuz artık yavaş yavaş beşikten yatağa geçmesi gerektiğini anlayacak. Bu konuda size hareketleriyle ipuçları da verecek. Çocuğunuzun beşikle vedalaşmasını ve artık yatağına alışmasını sağlamak için ona destek olabilirsiniz. Ama önce bunun ona hazır olup olmadığımı belirlemelisiniz.

  • Sürekli beşiğinden çıkmak istiyor hatta korkuluklardan atlıyorsa,
  • Tuvalet eğitimi tamamlanmışsa ve gece tuvalet eğitimi gerçekleşmişse,
  • Beşiğe artık sığamıyorsa,
  • Yeni bir kardeş aileye katılacaksa, yavaş yavaş onu yatağına alıştırabilirsiniz.

Beşikten Yatağa Geçişi Nasıl Sağlarız?

Bebekler için beşik güvenli bir alandır. O istemedikçe bu alandan ayrılmak, aslında hayatı için büyük bir değişimdir. Bu nedenle yatağa geçiş konusunda hassas davranmanız gereken noktalar bulunuyor.

Acele Etmeyin

Bebeğin beşikten yatağa geçiş evresi araya kaynatılacak bir durum değildir. Ona bu konuda çok ısrar etmeyin. Gerçekten hazır olduğunda bu değişime başlayın. Anne babanın boşanma durumlarında, yeni kardeş geldiğinde, tuvalet eğitimi sırasında, kreşe başladığı ilk günlerde bu duruma biraz uzaktan bakın. Çocuğunuzun hepsine birden alışmasını beklemeyin. Bir kardeş olacaksa, çocuğunuzu 2. doğumunuzdan 3-4 ay önce kendi yatağına alıştırın. Doğumdan hemen sonra yatağa yatırılmak onda “vazgeçilmişlik, itilmişlik” hissi yaratacaktır.

Yeni Yatağın Yeri Beşiğin Yerinde Olsun

Eğer bebeğinizin beşiği yatak odanızda değilse ve o zaten kendi odasındaki beşiğinde uyuyorsa, işiniz kolay. Mümkünse beşiğin bulunduğu yere yatağını yerleştirin. Mekanın değil de yatağının değiştiğini fark edecektir fakat bu durum bile onun yepyeni bir şeye alışmasını engelleyebilir.

Yeni Yatağından Önce Yeni Odasına Alıştırın

Bebeğiniz yatağına alışmadan önce yatak odasına alışmalı. Bunun için yeni odasında birlikte zaman geçirin. Yeni odasında oyunlar oynayın, beşikten yatağa geçmeden önce beşiğini odaya taşıyın. İlk gecelerinde uyumadan önce ona masal okuyun ya da birlikte sohbet edin.

Alıştığı Şeylerden Onu Koparmayın

Uyuduğu yeri değiştirmek zaten onun için radikal bir hareket. Bunu zorlaştırmamak için eski yatağında kullandığı battaniyeyi, yastık kılıflarını ve yatarken yanında olmasını çok sevdiği oyuncaklarını bu yatağa yerleştirin. Çocuğunuz yeni yatağında tanıdık bir şeyler görünce daha kolay adapte olabilir.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız