Bebekler Ne Zaman Yuvarlanmaya Başlar

0
486

Bebeğinizin hareketliliğe doğru attığı ilk adım aslında yuvarlanmak. Peki hangi yaşta bebekler yuvarlanmaya başlar? Şimdi ufaklığınız yuvarlanmaya başladığındaki fiziksel gelişimleri ve beklentilerinizin neler olması gerektiğini inceleyelim.

Muhtemelen bebeğinizin ilk adımını dört gözle bekliyorsunuz fakat bundan önce gelecek daha büyük bir ”adım ” var. Takla atmak. Evet bebeğiniz henüz kendi başına parende atabilecek kadar gelişmedi ( ona bir kaç yıl verin) fakat kendi başına ayağa kalkmaya çalışması takla atması ve kendi perspektifinden dünyayı görmeye çalışması onun için gerçekten büyük bir gelişme.

Geliştirme Türü: Brüt Motor Becerileri

Küçük yuvarlak vücudunu yuvarlamak, bebeğiniz için büyük bir bedensel başarıdır. Uzmanlar bunun için boyun ve kol kasının yanı sıra iyi bir baş kontrolü gerektiğin söylüyor. Karnı üzerinde uzanmak bebeğinizin kıvrılmaya hazırlanmasına yardımcı olabilir. Bebekler karnı üzerinde vakit geçirirken kafasını kaldırır ve kollarını kullanarak kendisini iter. Uzmanlar bu mini şınavların boyun, omuz, gövde ve kollardaki kasların gelişmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Bebeğiniz güçlenirken, tekmeleyecek, kollarını sanki yüzüyormuş gibi sallayacak ve yuvarlanmaya her seferinde en baştan yeniden başlayacaktır.

 

Ne zamandan itibaren bebeğin yuvarlanmasını beklemeliyiz ?

Uzmanlar “Bazı bebekler 3-4 ay gibi erken bir zamanda yuvarlanmayı öğrenir ancak çoğu bebek ancak 6. veya 7. ayda yuvarlanmayı öğreniyor.” diyor. Genellikle bebekler önce karnından arkaya dönmeyi ve daha fazla koordinasyon ve kas kuvveti gerektirdiği için yaklaşık bir ay sonra sırtından karnına yuvarlanmayı öğrenirler. İlk yuvarlanmanın zamanlaması bir sürpriz olabilir, bu nedenle bebeğiniz alt değiştirme sehpasındayken veya başka bir yükseltilmiş yüzeyde iken her zaman elinizin bebeğinizin üzerinde olmasında fayda var.

 

Ebeveynler hangi gelişmeleri beklemeli

Bebeğiniz, yuvarlandığı ilk anda resmen alarma geçecektir ve muhtemelen ağlamaya başlayacaktır. Daha önce bu hareketi hiç yaşamamış olduğu için, hızlı bir pozisyon değişikliği korkutucu olabilir. Ama kısa süre sonra, bu yeni numaranın aslında oldukça havalı olduğunu fark edecektir. Bir oyuncak kapmak için oyuncağın yeterince yakınını hareket ettirmek için yuvarlanma becerilerini kullanır, biraz uyumak istendiği zaman size döner ve hatta bebek bezi değişikliğinden kurtulmaya çalışabilir. Küçük jimnastikçiniz nasıl bir tam yuvarlanma yapacağını öğrendikten sonra, tekrar tekrar dönmek için sık sık denemeler yapabilir. Bazı bebekler, kendilerini oradan da oraya taşıyan bir ulaşma biçimi olarak yuvarlama yöntemini kullanırlar. Etrafınızda ilerliyorsa ve her şeye burnunu sokuyorsa şaşırmayın. Bebekler yuvarlanma mesafesindeki bazı cisimlere çarpabilir. Bu nedenle, bebeklerinize yönelik kontrol listesini gözden geçirmek en iyisi.

Dikkatle Alınacak önemli noktalar

Bebeğiniz yaklaşık 7 ayda yuvarlanmaya başlamamışsa ve oturmuyorsa (bazı bebekler tamamen yuvarlanmayı atlıyorlar), çocuk doktoruyla bu konuda konuşun.

Aksi halde, bebeğinizin yuvarlanması ile ilgili iki şeyden endişelenebilirsiniz. Yüksek bir alana yuvarlanıyor veya beşikte uyurken karnında yuvarlanıyorsa onu gün boyunca korumanın en iyi yolu, ona yuvarlanmak için güvenli bir yer vermektir. Kalın bir battaniye, oyun matı veya kilim iyi bir seçim olabilir. Her zaman yüksek bir yüzeydeyken gözetim altında tutulmalıdır. Uyku konusunda ise, endişelenmeyin. Her saatte bebeğinizi kontrol etmeye ya da bebek monitörünü takip etmeye ve hareket ettiği her seferinde acele etmeye gerek yoktur. Onu sırt üstü uyuttuğunuzdan uyku ortamının güvenli olduğundan emin olun. Bu da beşik destekleri, yastıklar, doldurulmuş hayvanlar, gevşek battaniyeler ve gevşek giysilerin bebeğinizin yanında olmaması gerektiği anlamına geliyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız