Bebekler Ne Zaman Oturabilir?

0
5929

Gün geçtikçe hareketlerini belirginleştiren, gelişimine adım adım şahit olduğunuz bebeğinizin desteksiz oturma heyecanına da tanık olmanın sabırsızlığını yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için acele etmemelisiniz çünkü bebeklerin oturma aşamaları ile ilgili yolları aşmaları, gerekirse oturma egzersizlerini yapmaları gerek. Bu süreçte tabii ki onların en önemli yardımcıları sizsiniz. Bunun için bebeklerde oturma süreci hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Bebeklerde Oturma Aşamaları

Bebeklerin oturabilmesi için boyunlarını tutabilmeleri, dengelerini sağlayabilmeleri ve gövde kaslarını kullanabilmeleri gerekir. Bu yetkinlikleri ise belli bir dönemden sonra kazanabilirler. Bebekler, 4 ay ila 9 ay arasında oturma aşamalarından geçerler. Bu dönemler bebekten bebeğe değişim gösterebilir.

Bebekler oturmaya hazır olduklarının sinyallerini yavaş yavaş size verirler. Sırtüstü yattığında size doğru kaykılması, yattığı yerden iki bacağını veya boynunu kaldırması bu kasların geliştiğini gösterir ve bebeğiniz size, “Artık oturma egzersizlerine başlayalım.” mesajı verir.

Oturma Egzersizlerine Hazır mısınız?

Onu bu süreçte yalnız bırakabilirsiniz. O doğal gelişimi sayesinde zamanla tek başına oturacaktır. Fakat süreci hızlandırmak ve ona yardımcı olmak için yapmanız gerekenlerin olduğunu bilmelisiniz. İlk aşama onun boynunu tutma yeteneğini geliştirmekle başlar. Zamanla gelişen boyun kasları, dengeyi sağlamak açısından önemlidir. Bunu karın üstü pozisyon egzersizleriyle kolaylaştırabilirsiniz. Karnının üzerinde dengesini sağlayan bebek boyun, kol, göbek ve bacak kaslarını geliştirebilir.

Bu süreçten sonra bebeğinizi bir yastıkla destekleyerek hafif oturur pozisyona getirin. Ellerini tutun ve boynunu yönetmesine yardımcı olun. Eğer boynunu tutabiliyorsa, bir koltuğa ya da yumuşak bir mindere oturtup çevresine yastıklar dizerek dengede oturmasını sağlayabilirsiniz. Kendi kendine oturduğunu fark eden bebek, duruma çabuk alışacak ve çok mutlu olacaktır.

Çevresine yastıklar dizdiğinizde onun dimdik oturmasını beklemeyin. Bebeğiniz zaman zaman yana devrilebilir ya da bu pozisyonu sevmeyebilir. Fakat zaman geçtikçe daha uzun süre oturabildiğini hatta bunu yapabilmesi için yastıklara bile gerek kalmadığını göreceksiniz.

Ve Bebeğim Oturuyor!

Artık yastıkları çektiğinizde de bebeğinizin oturduğunu görebiliyorsanız müjde, sürecin sonundasınız! Buradan sonra önemli olan onun güvenliği. Bebeğiniz oturma becerisine sahip olsa bile kendini kontrol altına alamayabilir. Bunun için onun yüksek sandalyelerde tek başına oturtmayın ya da zeminin yumuşak olduğundan emin olun. Çocuk ya da mama sandalyeleriyle onu kolayca oturmaya alıştırabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız