Bebek beslenmesinde nelere dikkat etmeli? Sağlıklı bebek beslenmesi nasıl olur? Sağlıklı bebek beslenme programı için neler yapmalıyım? Bu ve buna benzer soruları hep sorarız. Araştırmalarımız ve uzman görüşleri sonucunda bebek beslenme programını oluştururuz. Fakat bebek beslenmesinde yapmamız gerekenler kadar yapmamamız gerekenler de var. Daha önce sık yapılan emzirme hatalarına değinmiştik. Sıra geldi ek gıda döneminde yapılan hatalara.

Ek Gıdaya Geçiş İçin Acele Etmek

Evet, genelde bebekler 6.ayda ek besine geçebilir. Fakat bu genel bir kanıdır ve her bebeğin ek gıdaya geçiş dönemi farklıdır. “Bebeğim ek gıdaya geçmeye hazır mı?” düşüncesiyle bebeğinizi izlemeli ve eğer ek gıdayı kabul etmiyorsa onu zorlamamalı ve anne sütü ile beslenmesine devam etmelisiniz. Bebek ek gıdaya geçişe hazırsa, yemeğinize uzanma, çiğneme hareketleri yapma gibi ipuçları verecektir.

Ek Gıdaya Geçtikten Sonra Anne Sütünü İkinci Plana Atmak

Belki de bebek beslenmesinde yapılan hatalar arasında en yaygın olan madde budur. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü (anne sütü yokluğunda devam sütü) tüketmelidir. Çünkü bebekler ihtiyacı olan içeriklerin tamamını eksiksiz olarak anne sütünde bulurlar. 6.aydan sonra katı gıdaya geçen bebek için anne sütü hala ana yemektir. Ek gıdalar 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebeği desteklemek için vardır. Bu nedenle anne sütünü ana yemek ek besinleri atıştırmalık olarak düşünmelisiniz. Bu beslenme programını bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar uygulamalısınız.

Yemek Yemesi İçin Bebeğe Baskı Yapmak

Bebek eğer aç değilse yemek yemek istemez. Onun yemek yemesi gerektiğini düşündüğünüzde ısrarcı olmanız ona “baskı” hissi uyandırır. Bu nedenle bebek, her yemek saatinde direnir ve bir şeyler yemekten kaçar. Bu durumda bebeğiniz yemek yemek istemiyorsa bir süre önlüğünü çıkarın ve kaşığı bırakın. O sakinleştiğinde farklı bir tatla tekrar yemek yedirmeyi deneyin. Mesela pilavdan sıkılmış olabilir. Ona ısrarla pilav yedirmektense onu sakinleştirmek için arada birkaç kaşık çorba ya da yoğurt verebilirsiniz.

Sürekli Porsiyonları Büyütmek

Bebeğiniz size, “Ben artık tokum anne!” diyemediği için ona bol bol yemek yedirme ihtiyacı duyuyorsanız, yemek hatalarını siz de yapıyorsunuz demektir! Bebekler bir yetişkinin tükettiğinin yarısından daha az yemek tüketirler. Örneğin, 1 yaşındaki bir bebek için günde toplam 4 bebek kavanozu ek besin yeterlidir. Unutmayın, çok yemek çok sağlık demek değildir. Protein, demir, vitamin ve bebeğin sağlıklı gelişiminde faydalı olacak diğer besin değerlerini yeteri kadar alması yeterlidir. Bebeğinize meyve püreleri, sebze çorbaları, minik parçalara bölünmüş beyaz ve kırmızı etlerden lezzetli ve sağlıklı yemekler yapabilirsiniz.

Hangi Gıdanın Hangi Dönemde Tüketileceğini Bilmemek

Bebeklerin sindirim sistemleri zamanla gelişir ve alerjilere karşı çok hassaslardır. Bu nedenle onun ayına göre tüketebileceği gıdaları iyi seçmelisiniz. Mesela bebekler alerjen etkilerinden dolayı ilk yıl yumurta beyazı, bal, kivi, inek sütü tüketemezler. Patlıcan ya da balık türleri hayatlarına sonradan girer. Bebeğinizin beslenme programını bu gibi metrikleri araştırdıktan sonra oluşturmalısınız.

Sadece Yetişkinlerin Yiyebileceği Şeylerden “Bir Isırık” Vermek

Bebeğiniz aşırı şekerli yiyeceğinize uzanıyor ve siz ona kıyamıyor, bir ısırık almasına izin veriyorsunuz. İçtiğiniz gazlı içeceği o da tatmak istiyor ve onu kırmıyorsunuz. Evet tabii ki bir ısırık ya da bir yudum onun sağlığını tamamen bozmayacaktır fakat damak tadı alışkanlıklarını etkileyecektir. Bebeğiniz tabii ki sağlıklı içerikleri reddetme eğilimi içine girip daha fazla tatlı isteyebilir.

Bulamaç Şeklinde Yedirmek

Birden fazla yemeği birleştirip bulamaç yapmak size iyi bir fikir gelebilir. Fakat bebekler yemeklerini bulamaç olarak aldığında damak tatları baskılanmış olur. Üstelik her yemeğin tadını ayrı ayrı alamadıkları için tüm yemekleri reddedebilirler.

Yemekleri Sürekli Püre Haline Getirmek

Evet, bebekler ek gıdaya geçtiğinde hem hazmı ve yemeği tüketmesini kolaylaştırmak hem de onu ek gıdaya alıştırmak için yemekleri püre yapabilirsiniz. Fakat bebekler 8-9 aylıkken pütürlü gıdaya alışmalılar. Unutmayın, bebeğiniz pütürlü gıdaya ne kadar alışırsa ileri zamanlarda katı gıdaları yutmakta o kadar zorlanır. Siz siz olun, yemekleri blenderdan geçirme sürecini fazla uzatmayın.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız