Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
1215

Hepimiz iyi bir anne ve baba olmak istiyoruz. Bebeğimizin sağlığı ve mutluluğu için elimizden geleni yaparken, bazen bu konuda hatalarımız da oluyor. Bebek bakımında yaygın olan yanlışlar, doğru olarak kabul edilse de bu konuda hassas olmalısınız.

Bebek Sıkı Sıkı Giydirilirse Hasta Olmaz

Ebeveynler, bebeklerin çok üşüdüğünü düşünüp onları haddinden fazla giyindirme eğilimindedir. Çocuğun hasta olması sadece bu nedene dayandırılamaz. Bebeğin bağışıklık sistemi zayıftır ve zamanla gelişir. Uyku düzeni, hijyen ve beslenme bağışıklık sistemini güçlendirir. Tabii ki bebeğin üşümemesi için onun sağlam giyindirilmesi şarttır ama bu abartıldığında durum tersine döner. Bebek ne kadar giydirilirse o kadar hastalıklara davetiye çıkarır. Hava alamayan çocuğun deri solunumu kısmen engellenir, vücut normal ısısını muhafaza edemez, terleyen çocuğun üşümesi kolaylaşır.

Şekerli Su Yararlıdır

Emziren anne bazen bebeğinin doymadığını, susadığını düşünebilir bu nedenle bebeğe şekerli su verilir. Şeker, yapay bir madde olduğu için bebeğe verilmemelidir. Bunun yanında ilk 6 ay bebeklerin su içmesi önerilmez. Bebek, ilk 6 ay tüm sıvı ve şeker ihtiyacını anne sütü ile karşılar. Bebeğe şekerli su vermek şekerin zararlı etkilerinin vücutta yaşatmasına, bu suya alışarak anne sütünü reddetmesine neden olabilir.

Şişman Bebek Sağlıklıdır

Anne ve babalar genelde bebeklerinin tombul olması gerektiğini, çok yiyince sağlıklı ve güçlü bir bebek olacağını düşünürler. Fakat bebeğe çok yedirmekten önemlisi, değerli besin içeriklerin doğru bir şekilde almasıdır. Bebek 6 aya kadar sadece anne sütü ile beslenir. 6. aydan sonra anne sütü ağırlıklı olarak ek besinlerden destek alınır. Ek besine geçiş aşamasında, bebeğin ayına göre beslenmesi ve sağlıklı besinleri tüketmesi yeterlidir. Unutmayın, bebeğiniz 12. ayından sonra hızlı kilo verebilir çünkü boyu uzar ve yürümeye başlamasıyla fiziki aktiviteleri artar.

Yenidoğan Bebeği Beslemek Yerine Uyutmak

Yeni doğan bebekler günün çok büyük kısmını uyuyarak geçirir. Anneler onun uyumak istediğini düşünüp uyandırmazlar. Fakat bebek henüz yemek talep edemediği için uzun uzun uyur ve anne sütünden eksik kalır. Bunun için bebeğiniz uyuyor olsa dahi 2-3 saatte bir onu uyandırıp emzirmelisiniz. Memede uyuduğunda da ona emmesi gerektiğini hatırlatmalısınız.

Emziğin Temizlenmesi

Emzik, bebeği sakinleştirmek için bir can kurtarandır fakat bir süre sonra emziğin bırakılmaması farklı sorunlara yol açar. Bebek en geç 2 yaşını doldurduğunda emziği bırakmalıdır. Bunun için emzik bıraktırma yöntemlerinden yardım alabilirsiniz.

Emzik temizleme konusunda anne ve babaların yaptığı hatalardan en yaygını, emzik düştükten sonra emziği ağzına alarak temizleme durumudur. Emzik ılık ve bol suyla temizlenir. Emziği ağzınızla temizlemek, onun dezenfekte olmasına imkan vermez.

Bebek Tuzlanırsa Ter Kokmaz

Bebek bakımında yapılan yanlışlardan en öne çıkan maddelerden biri budur. Bebek doğduktan sonra onu tuzlu suda yıkamak ya da bekletmek geleneğiyle bebeğin terinin kokmayacağı düşünülür. Bu durum aksine bebek için oldukça zararlıdır. Vücuda temas eden yoğun tuz, bebeğin hassas cildinin tahriş olmasına neden olur ve sıvı kaybını tetikler.

Bebek Kırk Güne Kadar Sokağa Çıkamaz

Yenidoğanın kırkından önce sokağa çıkarılması büyük bir kesim tarafından tehlikeli görülür. Yenidoğan bebek 4. haftadan sonra dışarı çıkabilir çünkü onun güneş enerjisine, temiz havaya ve hayata adapte olmaya ihtiyacı vardır. Fakat bebek bakımında dikkat etmeniz gereken diğer maddeyi atlamamalısınız. Bebeğinizi çok kalabalık ve hijyeninden şüphe duyduğunuz bir ortama sokmamalısınız.

Yeşil Kaka Yapan Bebek Üşüyor Demektir

Bebeğiniz üşüttüğü için kakasının renginin yeşil olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat yeşil kaka üşütmenin değil, bebeğin çok emdiğinin habercisidir. Bağırsaklarda işlenemeyen süt, kakanın yeşil bir hal almasını sağlar. Yeşil kakayı gördüğünüzde bebeğinizin süt emme miktarını gözden geçirmelisiniz.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız