Bebek Bakım Çantası Nedir?

0
205

Anne adayı kadınların bebek bakım çantası nedir sorusu sık sık aklına geliyor olabilir. Bebek sahibi olmanın ebeveynlerin dünyasını değiştirdiği bir gerçek, bu değişikliğin başında da annelerin yanından ayırmaması gereken bebek bakım çantası geliyor. Adapte olmanız gereken konular her geçen gün artarken günlük rutininiz de değişiyor. Tabi bu rutinin başında bebek bakım çantası da gelecek. İlk başlarda her şey çok zor gelebilir ancak inanın zamanla yaptıklarınıza siz bile inanamayacaksınız.

Bebeğinizle ilk kez dışarı çıkacaksanız belirli endişelere kapılmanız gayet normal. Ancak hiç merak etmeyin heyecanınızı en aza indirmek için Annebibak ailesi her zaman yanınızda. Her ne kadar tecrübeli bir anne olsanız da günün yoğunluğu bazı unutkanlıkları ve eksiklikleri de beraberinde getiriyor. Eğer bebeğiniz için bir bakım çantası hazırlarsanız eksiksiz olarak evden dışarı çıkışınızı da kolaylaştırabilirsiniz.

Bebek bakım çantasında neler olmalı?

Bebek bakım çantası, bebeğinizle dışarı çıktığınız zaman bebeğinizin her türlü ihtiyacının yer aldığı hatta deyim yerindeyse dünyaları içine sığdırmanız gereken çantalardır. Dışarı çıkmadan önce bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz bazı olmazsa olmazlar vardır. Peki nedir bu gereklilikler derseniz buyurun sizin için madde madde ele aldık.

Bebeğinizle dışarı çıkarken yanınızda olması gerekenler;

Bebeğinizin güne hazır olduğundan emin olmak için günlük bakım kontrol listemizi kullanarak işinizi kolaylaştırmaya hazır mısınız? İşte bebek bakım çantanızda olması gerekenlerin listesi.

Uyku Tulumu

Bebek bakım çantanızda taşıdığınız uyku tulumu ile bebeğinize tanıdık bir koku sunarak evindeki huzurla uyumasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece beşiğinde uyuyormuş hissi yaşatmanız çok kolay olur. Çünkü bebeklerin alışkanlık eşikleri çok yüksektir ve sizin kokunuzu tanıdığı gibi eşyalarının da kokusunu tanır.

Çocuk Bezi, Mendil ve Koruyucu Kremler

Bebeğinizin altının kirli kalmasını istemezsiniz değil mi? Bu yüzden mutlaka bebek bakım çantanızın olmazsa olmazıdır. Bebeğinizin günlük bakımında onun için en uygun olduğunu düşündüğünüz çocuk bezleri, mendiller ve koruyucu kremler mutlaka bebek bakım çantanızda bulunmalı. Özellikle bebeğiniz ek gıdaya başlayana kadar sık sık altını kirletecektir. Kısa süreli olarak bu durumu ertelemeniz dahi cilt tahrişlerine neden olabilir. Hatta bebeğinizin güneşe alerjisi olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurup güneş kreminizi de yanınıza alabilirsiniz. Tabi bebeğinize göstereceğiniz özen bu kadarla da bitmiyor. Artık dünyanın en hassas canlısına sahip olduğunuzu göz önünde bulundurarak hassas ciltler için özel ıslak mendil kullanmalısınız, katkı maddeleri ya da alkollü ıslak mendillere karşı bebeğiniz cilt hassasiyeti gösterebilir.

Emzik

Eğer bebeğinizin emzik gibi bir alışkanlığı varsa bebek bakım çantanızda mutlaka yedek bir emzik bulundurmalısınız. Tabi elinize aldığınız her emziği çantanıza atamazsınız çünkü bebeklerin de yaş aralığına göre özel emzikleri vardır.

Fazla Kıyafet

Bebek bakım çantanızda mutlaka fazladan kıyafet olmalı. Öncelikle bebeğinizin her an ne yapacağının belli olmadığını bilmelisiniz. Eğer yeni doğum yapan bir anneyseniz bebeğinizin sık sık altını kirlettiğini ve kustuğunu biliyorsunuzdur. Ek gıdaya başladıysanız da üzerine yemek dökülme ihtimali her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle yanınızda zıbından tuluma, yelekten çoraba hatta ve hatta yaka önlüğüne kadar her şeyi bulundurmalısınız. Bebeğiniz için yanınıza mevsim kıyafetleri aldığınızdan emin olmalısınız. Soğuk havalarda, eldiven, şapka ve ayakkabı dahil ekstra dış giyim kıyafetlerini de bulundurmalısınız.

Biberon ve Ek Gıda

Her ne kadar bebeğinizi emziriyor olsanız da zaman zaman biberona ihtiyaç duyabilirsiniz. Bebek bakım çantanızın bir kısmını mutlaka bu eşyalara ayırmalısınız. Hatta biberonun içine bebeğiniz için mamayı dahil koyup yanınızda taşıyabilirsiniz, tabi kullanılmayan mamayı değiştirmek şartıyla. Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse, bebeğinize özel bir kaşık ve ek gıda şişesi çantanızda olmalı. Tüm bunların dışında bebeğinizi emzirmekten yanaysanız ve henüz ek gıdaya geçmediyseniz emzirme örtüsünü de unutmamalısınız. Aynı zamanda süt sağma makineleri ile sütünüzü de biberona koyup yanınıza alabilirsiniz.

Tüm bu maddeler stres olmanıza neden olmuş olabilir. Ancak inanın her şey sizin için o kadar rutine girecek ki bebek bakım çantasıyla hayatınızı kolaylaştırdığınızı fark edeceksiniz.

Bebek bakım çantası ile ilgili diğer yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız