Bebeğinizin Ne Kadar Mamaya İhtiyacı Var?

0
605

Bebeğinize ne kadar mama vermeniz gerektiğini bulmak zor olabilir. Çok mu yiyor, az mı yiyor? Ne kadar mama yeterli? Yanıtlar çoğunlukla bebeğinizin ağırlığına ve nasıl büyüdüğüne bağlıdır.

Bebeğinize ne miktarda mama vermelisiniz?

Genel olarak, bebekler aç olduklarında yer, doyduklarında da yemeyi bırakırlar. Fakat mama ile beslenen bebekler emzirilen bebeklerden daha ağır olma eğilimindedir. Ayrıca bebeklerde iştah farklılık gösterir ve her bebeğin beslenme gereksinimi gün geçtikçe ve aydan aya değişir.

Kulağa karışık gelebilir, ancak aşağıdaki temel talimatları izlerseniz ve doktora düzenli olarak bebeğinizi kontrol ettirirseniz, büyük olasılıkla endişelenecek bir şey olmaz.

Talimatlar ilk dört ila altı ay boyunca sadece mamayla, 1 yaşına kadar mama ve katı besin kombinasyonuyla beslenen bebekler için hazırlanmıştır.

Bir günde, bebeğinize 900 gramdan fazla mama vermeyin ve katı besin yemeye başladığında, mama miktarını azaltın. Doktor, bebeğinizin büyüme evresine bakarak doğru evrede olup olmadığını kontrol edebilir ve bebeğin düzenli olarak büyüdüğünden ve sağlıklı oranda mama yediğinden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Not: Bebeğiniz anne sütü ve mama kombinasyonunu alıyorsa, daha detaylı tavsiye için doktorla konuşun.

Bebeğinizin kilosuna göre mama miktarını nasıl belirlersiniz?

Bebeğiniz katı madde yemediği ilk dört ile altı ay için basit kural şöyledir: Her gün kilo başına 140 gram mama verin.

Örneğin, bebeğiniz 6 kilo ağırlığındaysa, 24 saatlik bir süre içinde ona yaklaşık 840 gramlık mama vermelisiniz. Eğer 10 kilo ise, 24 saatlik bir dönemde 1400 gram mama vermelisiniz.

Bu rakamlar değişmez kurallar değillerdir. Bu sayılar bebeğinize gereken mama miktarı hakkında genel bir ortalama verir. Günlük beslenmesi bireysel ihtiyaçlarına göre değişir – diğer bir deyişle, bazı günlerde biraz daha fazla, bazı günlerde ise biraz daha az mama isteyebilir.

Açlık halinde ne kadar mama verilmeli?

Bebeğinizin aç olduğuna dair ipuçlarını anlamak, bebeğinizi ne zaman ve ne kadar beslemeniz hakkında size yardımcı olacaktır.

Yeni doğan bebek: Yeni doğan bebek aç ise ağlar. Ama ağlamak geç kalmış bir açlık işaretidir. Aç olduğunu anlamak için izlemeniz gereken başka işaretler vardır: Dudakları şapırdatmak veya emmek, aranma refleksi (yanağını sevdiğinizde kafasını elinize doğru çevirmesi) ve elleri ağıza koymak gibi.

İştah değişikliği: Bebeğiniz büyüme sırasında bazen normalden daha aç olabilir. Bunlar tipik olarak doğumdan sonra 10 ile 14 gün içinde, ayrıca 3. ve 6. hafta; 3. ay ve 6. ayda ortaya çıkar. Ek olarak, eğer bebeğiniz kendini iyi hissetmiyorsa, normalden daha az iştahı olabilir.

Daha fazlasını istemek: Bebeğiniz beslenme işlemini hızlı tamamladığında daha fazla yemek isteyebilir. İlk biberonu bitirdikten sonra hala aç gözüküyorsa, bir seferde 30 ml mama hazırlamayı deneyin. Eğer daha büyük bir miktar yaparsanız, bitiremeyebilir ve kalan mama ziyan olabilir.

Çok fazla yemek: Beslenmeden sonra kusma, bebeğinizin fazla yediğini gösteren bir işaret olabilir. (Tükürmesi normaldir, ama kusması değildir. Farkı nasıl anlayacağınızı öğrenmelisiniz.) Beslemeden sonra karın ağrısı yaşaması da aşırı beslenmenin bir işareti olabilir. Bebeğiniz bacaklarını geriyor veya karnı gergin görünüyorsa, acı çekiyor olabilir.

Huysuzluğu her zaman açlık yüzünden değildir: Bebeğinizin her huysuzluğuna biberon ile cevap vermeyin. Özellikle bebeğinizi yakın zamanda beslediyseniz, belki de bezi ıslak olduğu ya da gazı olduğu için ağlıyordur, hatta sadece size yakın olmak istiyor bile olabilir. Diğer olasılıkları göz ardı etmeyin.

Bebeğinizin yaşına göre ne kadar mama vermelisiniz?

İlk hafta yeni doğan bebekler talep üzerine mama ile beslenebilir. Daha sonra, bebeğin aşırı beslenmemesi çok önemlidir, böylece sağlıklı bir kiloda kalır.

Yeni doğan bebeklerin çoğu birkaç saatte bir yemek isterler. İlk hafta, her seferinde 40 ila 60 ml arası mama ile başlayın ve her 3-4 saatte 60-120 ml’ye kadar çıkın.

Bebeğiniz büyüdükçe daha az seferde daha çok mama yemeye başlayacaktır. Örneğin, ilk 1 ayda, her 24 saatte 120 ml’lik beş ya da altı şişe tüketirler. Daha sonraki 6 ay boyunca, günde 170-240 ml’lik dört veya beş biberon bitirirler. Günde bir bardak inek sütü, üç katı besin ve iki ara öğün düzenine geçmeden hemen önce yaklaşık ilk doğum gününe kadar muhtemelen bu tempoyu koruyacaktır.

 

Bebeğinizin doğru miktarda mama almış olduğuna dair işaretler:

Aşağıdakiler bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besini aldığının işaretleridir:

  • Sabit ağırlık artışı.

İlk iki haftasından sonra kilo almayı sürdürür ve ilk yılındaki büyüme modelini korur. (Çoğu bebek doğduktan sonra doğum kilolarının yüzde 10’unu kaybeder ve yaklaşık 2 haftalık olduğunda tekrar geri almaya başlarlar.)

  • Mutlu Bebek.

Beslenmeden sonra rahat ve memnun görünür.

Bebeğinizin çok fazla veya çok az mama yediğine dair endişeler

Bebeğinizin çok az miktarda veya fazla miktarda mama aldığından endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Doktor, bebeğinizin ağırlığını ve büyümesini kontrol edebilir, bebeğinizin beslenme alışkanlıklarının kilosu ve yaşı için uygun olup olmadığını size söyleyebilir ve yapmanız gereken ayarlamaları size anlatabilir.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız