Bebeğinizin Biberona Alışmasına Yardım Etme

0
303

Mama ile beslenmeye yeni başlayan çocuğunuz için, daha önce emzirilirken takviye mama almaya başlaması veya anne sütünden mamaya geçiyor olması fark etmez. Mamaya alışma süreci her şekilde biraz zaman alacaktır. İlk beslenmeye başladığı zamanlar biraz sıkıntılı geçebilir, ama endişelenmeyin. Yakın zamanda nasıl yapılacağını kavrayacaktır. Biberon kullanımına sorunsuz bir şekilde alışabilmesi için araştırmaya devam edin.

Çocuğumu Biberonla Beslemenin En İyi Yolu Nedir?

Emzirmede de olduğu gibi,  uzmanların çoğu mama kullanımının ilk haftalarında sıkı bir program uygulamanız gerekmediğini söylüyor. Ama bir iki ay içerisinde beslenme konusunda aşağı yukarı bir model oluşturabilirsiniz. Ona biberonu 2-3 saatte bir ya da acıktığında isteyip istemediğini sorun.

Ayrıca, bir bebeğin mamayı şişeden emme biçiminin göğüste emme biçiminden çok farklı olduğunu unutmayın çünkü bir şişedeki sütü emmek daha kolaydır. (Bu yüzden bazı bebekler şişeyi tercih ederler.)

Yemeğe hazır olduğunda onu daha fazla zorlamayın. Bebeğiniz 4,5 kilo olana kadar muhtemelen öğün başına 400-900 gram alacaktır. Bebeğinizin doktoru, bebeğiniz büyüdükçe alması gereken uygun miktarları size söyleyecektir.

Biberonla besleme tıpkı emzirme gibi olacaktır, bu yüzden onu sıkıca sarın. Bazı bebekler, biberonla beslendiği esnada emzirme pozisyonunda tutulmayı sever, ancak bazıları da bunu rahatsız edici buluyor. Hangi pozisyonda olursanız olun, bebeğinizle göz teması kurmaya çalışın ve sırt üstü yatarken onu beslemeyin, boğulabilir.

Bebeğim Biberon Kullanma Konusunda Direniyorsa Ne Yapmalıyım?

Hangi tekniği kullanmaya karar verirseniz verin, tutarlı olun ve başlarda denemeyi bırakmayın. İşte sizin için birkaç ipucu:

Bebeğiniz çok acıkmadan önce ona biberonu isteyip istemediğini sorun. Onun yiyecekle ilgilenmesini istiyorsunuz, ama bazen soğuk biberon ucu onu sinirlendirip yemek istememesine sebep olabilir. Soğuk kauçuk bazen iştah açıcı olmayabilir.

Bebeğinizin biberonun ucuyla oynamasına izin verin. Eğer ucunu çiğnemek istiyorsa, şimdilik izin verin. Bu sayede bebeğiniz biberona alışıp emmeye başlayacaktır.

Onu farklı bir pozisyonda tutun. Onu yarı yatar şekilde bebek arabasına koyun ve göz temasını kesmeden onu biberonla besleyin. Ya da sırtını göğsünüze dayayarak kucağınızda beslemeyi deneyin. Şişeyi almaya alıştıkça, onu sadece tutmaya başlayabilirsiniz.

 

Farklı sıcaklıkları deneyin. Bebeğiniz sütü sizin verdiğiniz sıcaklıktan daha sıcak veya daha soğuk seviyor olabilir. Neyi tercih ettiğini anlamak için farklı sıcaklıklar denemelisiniz. Asla bir şişeyi ısıtmak için mikrodalga kullanmayın, mikrodalga eşit derecede ısınır ve yanıklara yol açan sıcaklıklar oluşturabilir ve mamadaki  besin maddelerinin parçalanmasına neden olabilir.

Biberonla başka birisi de tanıtabilir. Emzirme sürecini tamamladıysanız, eşiniz veya bakıcınız da ilk biberonu verebilir. Bebeğiniz kokunuzu tanıyor ve biberonu emzirmeyle ilişkilendiriyor.

Biberonu değişik zamanlarda isteyip istemediğini sorun. Eğer bebeğiniz gün içerisinde biberonu reddediyorsa ona biberonu akşamları teklif edin.

Hangi tekniği kullanırsanız kullanın, bebeğinizin yeni duyumlara alışmak için zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın, farklı bir şey denemeden önce bir süre aynı biberon, biberon başı ve besleme tekniğine bağlı kalın.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız