Bebeğinize İsim Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
2877

Anne-baba olmaya karar verdiğiniz anda, diğer kararların da kapıları açıldı. Artık bebeğinizin hangi hastanede doğacağını, bebek odasını nasıl hazırlayacağınızı, hangi beşiği alacağınızı düşünmeli ve karar vermelisiniz. Bunlar detay düşünceler. Bebeğinizi ömür boyu temsil edecek ve onun için çok önemli temel bir mesele var: isim koymak!

Bebeğe isim koymak çok önemli. Çünkü bebek isimleri sahiplerini hayat boyu temsil ederler, onunla özdeşleşirler. Bunun için bebek isimleri konusunda hassas olmalı ve onun için en iyisini bulmalısınız. Ona en iyi ismi bulma fikrinde hemfikiriz değil mi?  O halde bebeklere isim koyarken neleri göz önünde bulunduracağınıza bir göz atalım.

İsim Konusunda Eşinizle Aynı Fikirde Değilseniz…

O ikinizin de bebeği ve siz de dahil onunla iletişim kuracak herkes bebeğinizi sizin kurduğunuz isimle anacak. Bu nedenle eşinizle birlikte koyacağınız isimde ortaklaşa hareket etmelisiniz. İkinizin de onun için istediği bebek isimleri farklı olabilir. Bir kararsızlık varsa bebeğinize iki isim koyabilirsiniz. Bebeğiniz ileride hangi ismi kullanmak istiyorsa onu kullanır, böylece demokrasi kazanır.

Şu Birkaç İsim Mevzusu

Hazır konu çoklu isimden açılmışken, bebeğinize 2 isimden fazlasını koymayın. Çünkü bu onun için seçimleri zorlaştıracak, ileride karşısına çıkan insanların hitap etme zorluğuna neden olacaktır. Soy isminiz de uzun ise bu durum hepten içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bebeğinizin ileride uzun bir satırı kaplayacak isim kombinasyonuna sahip olmaması, ileride bu nedenle yaşanacak zorluklarla karşılaşmaması için, koyacağınız isim sayısını ve soy isimi de göz önünde bulundurmalısınız.

Cinsiyeti Saklayan Uniseks İsimlerin Yanına Bir İsim Daha

Uniseks isimleri olanlar bilir, iş hayatında sizinle tanışmadan mail atan birinden kadın olduğunuz halde “Merhaba x Bey” şeklinde bir mail alabilirsiniz. Telefonda sizin sesinizi duymadan erkek olmanıza rağmen size hanım diye hitap edilebilir. Bu durum günlük hayatta sıkça yaşadığımız, hem söyleyeni mahcup eden hem duyanı çoğu zaman kızdıran bir durumdur. Bu durumun sık sık başınıza gelmesi sizin de sinirinizi de yıpratırdı değil mi? Bunun için bebeğinize uniseks isim koyacaksanız, bu tür karışıklıkları önlemek için isminin yanına cinsiyeti belli eden bir isim daha koyabilirsiniz.

Koyduğunuz İsimlerin Anlamlarını Bilin

Duyar duymaz hayran kaldığınız ismin anlamının hiç de hoş bir anlama gelmediğini, hatta ileride çocuğunuza sorun yaşatacağını, ismi koyduktan sonra öğrenmek istemezsiniz değil mi? İsmin çocuğun psikolojisinde ve kişilik oluşturmasında etkili olduğunu da göz önüne alıp mutlaka bebek isimlerinin anlamlarına dikkat etmelisiniz.

Onu Ön Yargılardan Uzak Tutun

Bir siyaset insanını ya da toplumda öne çıkan bir ismi çok seviyor olabilirsiniz. Dünya görüşünüze ait bir şeyi çocuğunuzun taşıması da sizin için anlamlı olabilir. Fakat bunu bir kez daha düşünün. Bazı isimler çok keskindir ve o isim söylenince akla belli bir karakter gelebilir.  Bu durum çocuğunuzun okul ya da iş hayatında, yaşam tarzı ve dünya görüşü hakkında yargılara neden olabilir. Üstelik bu durum onun dünya görüşü oluşturma çabasını da zayıflatacaktır.

Kardeşi ile İsimleri Karışabilir Dikkat!

Bebeğinizden önce doğan çocuklarınızın ismiyle bebeğinizin uygun isimleri kullanmasını istiyor olabilirsiniz. Kafiye uyumları genelde sorun olmaz fakat isimlerin birbirine çok benzemesi (Ayşe-ayşen, taha-talha, Nurgül-Gülnur…) iki kardeşin isminin sürekli karıştırılmasına neden olacaktır. Bu tür karışıklıklardan asla hoşlanmayacaklarına eminiz.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız