Bebeğiniz Ne Zaman Su İçebilir?

0
346

Genel olarak, bebeğiniz yaklaşık 6 aylık olana kadar su içmemelidir. O zamana kadar, sıcak havalarda bile, anne sütü veya mamadan istediği tüm suyu alır.

Bebeğiniz 6 aylıkken, susadığında ona bir yudum su vermek uygundur. Yine de aşırıya kaçmayın, aksi takdirde bu onda karın ağrısına sebep olabilir ya da karnını yemekten önce çok şişirebilir.

İlk doğum gününden sonra, bebeğiniz katı gıdalar tüketmeye başladığında ve tam yağlı süt içtiğinde, onun istediği kadar su içmesine izin verebilirsiniz.

6 aylık ve daha küçük bebeklere su vermek neden güvensizdir?

6 aylıktan küçük bir bebeğe su verilmesi, vücudunun anne sütündeki veya mamadaki besin maddelerini emme kabiliyetine müdahale edebilir. Aynı zamanda karnı doymaya başlar ve bu da beslenme arzusunu kısıtlar.

Nadiren de olsa, fazla su içen bir bebek, su zehirlenmesi olarak bilinen ve nöbet ve hatta komaya neden olabilecek bir durum yaşayabilir. Su zehirlenmesi, vücutta sodyumun konsantrasyonunu çok fazla arttırdığında, elektrolit dengesini bozarak dokuların şişmesine neden olur.

 

Mamayı su ile seyreltmek iyi midir?

Mamayı suyla incelterek mamayı çoğaltmaya çalışmayın. Mamayı yapmak için paketin talimatlarına dikkatle uyun ve önerilen su miktarını kullanın. Bebeğinizin mamasına çok fazla su eklenmesi su zehirlenmesi riskini taşımakla kalmaz, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu miktardan daha az besin aldığı anlamına gelir.

Bebeğiniz susuz kalırsa ne yapmanız gerekir?

Bazen bazı durumlarda, bebeğinizde mide gribi varsa doktor susuzluğu önlemek için bazı elektrolit içecekleri içermenizi önerebilir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız