Bebeği Sütten Kesmek

0
2643

Bebeğinizin artık anne sütü macerasının son bulma zamanı geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Fakat anne sütü emmek, bebeğinizin doğduğundan beri hayatının merkezinde olan bir aktivite ve beslenme şekli. Katı gıdalar sonrası dahi devam ettiğiniz anne sütüne bebeğiniz çok alıştı. Bunun bilincinde olan anneler, bebeklerinin bu büyük ayrılığa vereceği tepkileri merak ediyor, “Bebeğimi nasıl sütten kesebilirim?” sorularını soruyor olabilir. Emzirmeyi bırakma ya da bebeği anne sütünden kesme sürecini hem sizin hem de bebeğinizin sorunsuz atlatması için dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor.

Sütten Kesme Fikrini Kabullenme Süreci

Emzirmeyi bırakma genellikle fazla sabır gerektirir ve çocuğunuzun yaşına bağlı olarak bu durum zaman alabilir. Yani bu süreç her çocuk için farklıdır. Bebeği sütten kesme süreci bazen sizin için de duygusal bir hal alabilir. Bu konuda endişelenmeyin, bebeğinizle emzirme yoluyla kurduğunuz bağ, bu durumdan sonra tabii ki sekteye uğramayacaktır. Memeyi kesmeyi, yumuşak geçişlerle yapar ve bebeğinizle doğru iletişim kurarsanız bu durum tahmin ettiğinizden kolay olacak. Bunun için sütten kesmek için doğru zamanı kollamanız ve ikinizin de bu karara hazır olduğundan emin olmanız gerekiyor. Peki, emzirmeyi bıraktırmak için doğru zaman nedir?

Bebek Ne Zaman Sütten Kesilmeli?

Bildiğiniz üzere anne sütü, bebeğiniz için en iyi besindir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebek, katı gıdalara geçtikten sonra bile emzirilmeye devam eder. 1 yaşına kadar anne sütü ana yemektir ve bebek 2 yaşına kadar her istediği zaman anne sütünden yararlanabilir. Bu süreçten sonra artık bebek yavaş yavaş anne memesi ile vedalaşabilir. Aslında emzirmeyi bırakma zamanı bebekten bebeğe değişir. Siz ve çocuğunuz bunu yapmaya hazır olmadıkça kesin tarih belirlemek doğru olmaz.

Emzirmeyi Bırakmanın Yolları

“Emzirmeyi bıraktırmak ne kadar sürer?” gibi soruları sormak için acele etmemelisiniz. Memeden ayrılan bebek, bunu hayatını adapte etmek ve artık emzirilmemenin boşluğunu kabullenmekte zorlanabilir. Uzmanlar emzirmeyi aniden bırakmanın bebekler için travmatik olabileceği düşüncesindeler. Ayrıca emzirmeyi birden kesmek sizin sağlığınız açısından da olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Sütten kesme yavaş yavaş yapıldığı takdirde, memede süt yapımı da yavaş yavaş azalır. Gelin bebek ve sizin için en sağlıklı bebeği sütten kesmenin yollarına bir bakalım.

Emzirme Süresini Kısaltın

Her bebeğin emzirilme süresi farklıdır. Bebeğin memede geçirdiği zamanı belirledikten sonra, bu süreyi yavaş yavaş kısaltın. Örneğin, genelde beş dakika emziriyorsanız emzirme seanslarını üç dakikaya indirmeyi deneyin. Emzirme dışındaki öğünler için de elma püresi, yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalık veya süt formüllü bir besini tercih edin.

Bardağa Geçiş Başlasın

Bebeğinizin büyüme evresine geçiş döneminde ona emzirmeyi bıraktırmak için yapabileceğiniz en iyi şey, onu bardakla tanıştırmak. Kısalttığınız emzirme zamanının sonucunda bebeğinizi suluk ya da bardak ile besleyin. Böylece zamanla emme güdüsünü törpüleyecek ve zaman geçtikçe bu şekilde beslenmeye kolaylıkla alışacak.

Erteleyin ve Dikkatini Dağıtın

Eğer sadece günde birkaç kez emziriyorsanız, öğünleri erteleyin ve azaltmayı deneyin. Eğer bebeğiniz 2 yaşı geçtiyse  bu yöntem daha faydalı sonuçlar verir. Çocuğunuz meme isterse, ona daha sonra emzirebileceğinizi söyleyip erteleyin. Böylece akşam emzirmesini de geceye ertelemiş ve 1 öğünü azaltmış olursunuz.

Önce Gündüz Sonra Gece Seanslarını Kısıtlayın

Bu arada, eğer gündüz öğün erteleme ve süt emme süresini kısaltma çalışmaları başarılı sonuç veriyorsa, gece seanslarında da bu yöntemleri denemeye başlayabilirsiniz. Fakat bebeği gece sütten kesmek, gündüzden daha zor olabilir çünkü bebekler en çok sabah ve gece saatlerinde emzirilmek isterler. Bu nedenle önce gündüz emzirmeyi bırakın, sonra gece saatelerinde bunu deneyin.

Sütten Kesmeniz Problem Olduğunda Ne Yapmanız Gerekir?

Eğer çocuğunuzu emzirmekten vazgeçirmek için her yolu denediğiniz halde başarılı sonuçlara ulaşamıyorsanız, belki de zaman doğru değildir. Örneğin; son zamanlarda onunla çok ilgilenememiş olabilir veya çocuğunuz daha yeni bir hastalıktan çıkmıştır. Diş çıkarma, tuvalet eğitimi gibi değişikliklere de adapte olamamış olabilir. Bu gibi olaylar da gelişim aşamasındaki çocukların sütten kesilmesini zorlaştıracaktır. Bir ay içinde tekrar deneyin, er ya da geç bunu sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız