Neredeyse birkaç yıl önce hayatımıza hızlı bir giriş yapan baby shower ya da Türkçe söylemiyle bebek partisi, doğum heyecanını paylaşmanın tatlı bir aktivitesi oldu. Genelde anne adayının yakın arkadaşları tarafından yapılan bu organizasyonları artık anneler de üstleniyor. Eğer yeni doğum yapacak arkadaşınıza baby shower organize edecekseniz ya da kendi bebeğiniz için bu partiyi istiyorsanız, baby shower konsepti ve organizasyon önerilerimize bir göz atın deriz.

Haydi, parti başlasın!

Baby Shower Ne Demek?

Eğer bilmiyorsanız, bu yeni ve çok çabuk benimsediğimiz kavramı size açıklayalım. Baby shower, bebek dünyaya gelmeden önce onun gelişini kutlayan eğlenceli bir etkinlik. Anne adayı düzenlenen baby shower partisinde bebeği doğduktan sonra kullanabileceği ve hayatını kolaylaştıracak hediyeleri kabul eder. Amaç, bebek dünyaya gelmeden anneye yardım ederek onun eksiklerini tamamlamaktır. Misafirler hediyelerini annelere verirler. Bu hediyeler tabii ki bebekle ilgilidir. Baby shower hediyeleri arasında bebek bezi, oyun halısı, tulumlar, battaniye, oyuncaklar bulunur. Böylece anne ve babaya maddi destekte bulunurken, doğum stresi yaşayan anneye manevi bir güç de verilir. Bu iyi kalpli etkinlik biraz eğlenceyle harmanlanır ve karşınızda muhteşem bir baby shower!

Baby Shower’ı Kim Düzenler?

Yurt dışında bu parti, genelde doğuma yakın bir zamanda, anne adayının yakın arkadaşları ya da aile yakınları tarafından düzenlenir. Fakat son zamanlarda anneler de bu organizasyonu düzenliyor. Zaten davetli veya hediye listesi derken bu işin içine mutlaka anne de dahil oluyor. Anne adayı ve arkadaşlarının katıldığı bu organizasyonun amacı yardımlaşmak kadar eğlenmekse bunu kimin düzenlediğinin ne önemi var değil mi?

Baby Shower Konsepti Nasıl Hazırlanır?

Bebeğin dünyaya gelmesini kutlayan bir organizasyonda tabii ki baby shower süslemeleri olacak. İçecekler, atıştırmalıklar, tatlılar… Bir baby shower organizasyon firmasıyla çalışacaksanız bu konuda çok fazla çaba harcamanıza gerek yok. Bu etkinlik için her şeyi düşünen organizasyon firmaları, tüm detayları ile ilgilenir. Fakat eğer baby shower partisinde gerekenleri siz yapacaksanız, konuyu en başından ele alalım ve adım adım sonuca gidelim.

Baby Shower Hediye Listesi

Bebeğe aynı hediyeden fazla sayıda alınmasını ya da ihtiyaç dışı hediyeleri önlemek amacıyla baby shower hediye listesi hazırlanabilir. Bu yurt dışında daha çok uygulansa da kimse çok mantıklı olduğunu yadsıyamaz. Size hediye almak isteyen arkadaşlarınızın bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlamak için siz de bir liste yapabilirsiniz. Ayrıca bazı bebek mağazaları, bebeğinizin hediye listesi uygulamasını zaten sizin için yapıyor. Fakat ihtiyaçlarınızı bir düşünüp gerçekten işinizi kolaylaştıracak bir hediye listesine ihtiyacınız olabilir.

Davetli Listesi Hazırlama

Eğer anne adayının en yakın arkadaşı ya da aile yakınıysanız, onun bu gününde yanında olmasını istediği insanları çağırmalısınız. Bu kadın kadına bir parti olduğu için tabii ki kız arkadaşlarından bahsediyoruz. Bu konuda anneden yardım alabilirsiniz. Eğer bir anne adayı olarak kendi partinizi kendiniz hazırlayacaksanız, siz de bir davetli listesi oluşturmalısınız. Bu önemli günde kimsenin eksik olmasını istemezsiniz.

Baby Shower Davetiyeleri

Bu konuda organizasyon firmaları harika baby shower davetiye tasarımları sunuyor. Fakat bu detaylara çok fazla para harcamak istemezseniz, siz de özgün davetiyeler yaratabilirsiniz. Renkli karton kağıtlara bebeğinizin son ultrason fotoğrafını yapıştırarak, kartonlara renkli kumaşlar yapıştırarak harika davetiyeler oluşturabilirsiniz.

Baby Shower Süslemeleri

Süslemeler için önce renk konseptinizi belirlemeniz gerekiyor. Genelde kız bebek için pembe, erkek bebek için mavi renkler tercih ediliyor ama bunun bir klişe olduğunu düşünüyorsanız altın, gümüş, yeşil ya da ahşap renkleri de öne çıkıyor. Balonlar süslemenin olmazsa olmazı.

Baby shower masası için beyaz masa örtüsü, çiçekler, renkli runnerlar, mumlar ya da minik ışıldaklar, cupcake, halk şekerler, kurabiyeler ve tabii ki sevimli tasarımlarıyla bebek pastası tercih ediliyor. Baby shower masası arkasındaki süsler için dev bir biberon görseli kullanabilir, bebeğinizin isminin yer aldığı afişler tasarlatabilirsiniz. Hazırladığınız kokteylleri biberonda servis etmek ise artık bir gelenek oldu. Hep birlikte sevimli fotoğraflar için bu biberon ve emzikler komik bir atmosfer oluşturuyor, haberiniz olsun.

Baby Shower Oyunları

Baby shower masası, baby shower pastası, süslemeler, minik ikramlar ve şık kıyafetler… İşte baby shower konsepti hazır. Şimdi sıra oyunlarda. Elbette bu partide müzik ve dans olacak ama yorulup dinlenmek istediğinizde de eğlenceli bir şeyler yapabilirsiniz.

Soru Küresi

Bir fanusa katlayıp koyacağınız renkli kağıtlara sorular yazın. Herkes birkaç soru çeksin ve kendine gelen soruyu cevaplasın. Bu soru anne ve bebek hakkında olabilir. Mesela, “Bebeğin gece boyu uyumazsa bebeği babasına bırakmak için neler yaparsın?”, “Sence bebek anneyi mi babayı mı daha çok sevecek?”, “Bebeğe bir isim de sen koysan isminin ne olmasını isterdin?” gibi sorularla komik muhabbetler oluşturabilirsiniz.

Tulum Süsleme

Alacağınız beyaz bebek tulumlarını kumaş boyaları kullanarak rengarenk boyayabilir ve misafirlerinizin yeteneklerini görebilirsiniz.

Bu Hangi Mama?

Birkaç bebek maması kavanozuna farklı bebek mamalarını koyun ve kavanozları numaralandırın.  Misafirler bu mamaları tek tek deneyerek küçük bir kağıda bu mamaların içinde ne olduğunu yazsın. Tüm misafirler cevaplarını ortaya koysun ve en çok bilen kazansın!

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız