Babalar Doğuma Girmeli Midir?

0
37

Baba doğum odasında, herhangi bir amacının ya da yardımının olmayacağını hissedebilir çünkü tüm personel dikkatlerini anneye odaklamıştır. Sadece ilk kez baba olanlar değil, daha önce baba olmuş tecrübeli erkekler bile gergin hissedebilir. Çünkü kaç kez baba olursanız olun bu çok stresli bir durumdur.

Babanın doğumdaki rolü nedir?

Doğurmak baba için odaklanma olsa da anne için sadece bir olay değildir bir parçasıdır. Kendinizi doğuma hazırlamanız, hem eşinizin hem de bebeğinizin mümkün olan en iyi deneyime sahip olmasını sağlar. Ayrıca daha güçlü, daha sağlam bir birey olarak herhangi bir olumsuz etkiden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Doğal rolünüz, eşinizin ve bebeğinizin koruyucusu olmanızdır. Doğumun ilerleyiş süreci hızlandığında doğum ortamını korumak sizin sorumluluğunuzdadır.

Eşinizin güvenli ve rahat hissetmesini sağlamak için gerekli her şeyi örneğin doğum planını onunla birlikte yapın. Hastane personelinin ve ebenin eşinizin durumunu anladığından emin olun. Ona dokunun, sarılın, masaj yapın. Yanında olduğunuzdan, ona yapılan tüm prosedürleri denetlediğinizden emin olmak sizin işinizdir ve doğumun nasıl devam etmesi gerektiğine ilişkin olarak isteklerine uyulduğundan emin olun.

Hastanede mahremiyet, tanıdık olmayan ve sürekli değişen personelin yanı sıra, yabancı ziyaretçiler tarafından da bozulmaktadır. Öyle olsa bile ailenize rahatsız edilmediği güvenli ve sakin bir ortam sağlayabilirsiniz. Odanız belirlendiğinde ve doğum odasını kontrol ettiğinizde, hastane personeli doğum sürecinizin sağlıklı devam etmesi için sizi rahatsız etmeden veya engellemeden doğumhaneye gidebilir.

Soru sorma, konuşma ve emin olmadığınız herhangi bir konuyu onaylama cesaretiniz ve istekliliğinizin yeri doldurulamaz. Eşiniz ve bebeğinizin güvende olması için özen göstermeniz yapabileceğiniz en önemli şeydir. Eşiniz katılımınızı takdir edecek ve size büyük saygı duyacaktır.

Bebek doğduğunda;

Doğumdan sonraki anlar bebeğinizle ilişki kurmadaki en  kritik dönemdir. Bir bebek için en doğal ortam tenle temas halidir (anne ya da baba ile). Doğum sonrası ilk temas, bebeğinizin duyusal mekanizmalarını harekete geçirir ve ona yaşamının geri kalanında taşıyacağı huzur ve mutluluğun duyusal bir işaretini verir. Ten teması, bebeğinizin güvende hissetmesini sağlamanın önemli bir parçasıdır. Özellikle bebeğinizin erken doğması durumunda ten teması kritik hale gelir, çünkü yaşamsal belirtilerini dengelemeye yardımcı olur ve daha çabuk gelişir.

Bebeğiniz sezaryenle doğarsa, anne hala ameliyat odasındayken ve iyileşme sürecinde bebeğinizle birlikte kalmak ve onu teninize yakın tutmak ilk babalık görevinizdir. Bebeğinizin bakımının ayrılmaz bir parçasısınız ve ten teması onunla daha iyi bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır. Böylece daha sakin olacaksınız, onun açlık sinyallerini ve stresini daha çabuk öğreneceksiniz ve daha iyi uyuyacaksınız.

İlk göz teması;

Doğum anı, sevgiyi doğumda sağlayabilmek için eşsiz bir fırsat sunar. Bebeğiniz doğduktan sonra, mümkün olan en kısa sürede bebeğinizle göz teması kurun. Birbirinizin gözlerine bakarak (baba, anne ve bebek) bir daha tekrarlanamayacak nörokimyasal etkileşimden yararlanacaksınız.

Göz teması, sevgi ve mutluluk hormonlarını güçlendirir ve aktive eder (oksitosin, endorfin, testosteron). Bebeğinizle bağınızı güçlendirecek ve her şeyin yolunda olduğundan emin olacaksınız.

Yeni doğmuş bebeğiniz ilk zamanlar 20 cm’den daha uzağı göremeyecektir. Bu nedenle ten ve göz teması doğal bir eşleşmedir, çünkü bebeğinizin sizi görebilmesi için yakın tutmanız gerekecektir.

Bir baba olarak doğuma nasıl hazırlanabilirsiniz?

İlk ve en önemli şey doğumun evreleri, hastane prosedürleri, anne ve çocuk üzerindeki etkileri hakkında bilgi sahibi olmaktır.  İnsanların doğal doğum için nasıl geliştiğinin anlaşılması, güveninizi arttırır ve doğum planlandığı gibi gitmezse sıkıntı yaşamazsınız. Eşinizi ve sınırlarını bilmek, dışarıdan yardım almanın zamanının gelip gelmediğini veya tek gereken şeyin bir konuşma olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Güçlü bir bağ kurmak;

Güçlü bir bağ, doğumun ilerlemesine yardımcı olacak olan üreme hormonu olan oksitosin üretimini çoğaltır. Doğumdan önce bu derin bağı kurmak ilişkinizi derinleştirecek ve yeni aileniz için güçlü bir temel oluşturacaktır.

Ona daha sık dokunun;

Özellikle hamileliğin sonuna doğru, çok fazla ağırlık taşıdığı için oldukça rahatsızlık duyulur. Sevgi dolu ve yumuşak dokunuşlar genellikle duygusal rahatlamayı olumlu yönde etkiler. Sabah işe gitmeden önce ve döndüğünüzde ilk iş olarak ona sarılın. Dışarıdayken elini tutun,  otururken boynuna hafifçe masaj yapın.

Masaj;

Günlük hayatınızda ona dokunmanın yanı sıra, ona masaj yapmak için de zaman ayırın. Ona ne istediğini, nerede gerginlik hissettiğini sorun.

Onu dinleyin;

Kadınlar endişelerini ve streslerini konuşarak işlerler, beyindeki oksitosin salınımını teşvik eden ve onlara daha fazla oksitosin salınımını teşvik eden ilgiye ihtiyaçlarının dikkate alındığını hissettiren bir şeyi önceden planlama eğilimindedir. Oksitosin, kadınlar için çok önemli bir hormondur (sadece doğumda değil, yaşamda da). Oksitosinin nasıl çalıştığını anlayarak, sadece doğumun nasıl geliştiğini değil, aynı zamanda günlük yaşamınızı ve ilişkinizi de nasıl etkileyeceğini bilir ve ona göre düzenleyebilirsiniz.

Ev işi yapmak;

Ona sormadan onun yapması gereken bir işi seçin ve yapın. Ve bunun için övgü beklemeyin.

Nefes almak;

Şunu deneyin; akşam birlikte otururken nefesinin hızını ölçün. Kendi nefesinizle karşılaştırın.  Bu onu daha iyi anlamanıza ve bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

Doğum hazırlığı için pratik ipuçları;

  • Doğum planını birlikte yapın.
  • Hastane çantasını beraber hazırlayın.
  • Doğum için atıştırmalıklar alın: Sulu meyveler ve meyve suları ona enerji verir.
  • Onunla doğumda ne yapmak istediğini konuşun.
  • Doğumdan önce ve doğumda kullanabileceğiniz masaj tekniklerini uygulayın.
  • Bebek araba koltuğunu arabaya nasıl koyacağınızı ve bebeği nasıl koyacağınızı öğrenin!

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız